Zamek Stare Drawsko

Stare Drawsko
Średniowieczny zamek joannicki
Drahim





"Wieś dobrze zabudowana odznacza się wspaniałym zamkiem, którego zwaliska świadczą kwitnący stan Polski w dawnych szczęśliwszych czasach [...] Słabość rządu a raczej nierząd dotkliwsze nam zrządził szkody od oręża nieprzyjacielskiego, nie pozwolił albowiem odzyskać odstąpionej za małą sumę posiadłości. Sześciu następnych królów nie zdołało wykupić zastawionego starostwa, reprezentacya narodowa w przeciągu 115 lat nie zdołała zebrać funduszów potrzebnych na opłacenie pożyczonej sumy, traktat na koniec roku 1772 zastawnika właścicielem uznał, a orzeł biały w XVII wieku z murów Drahimia spędzony, już się więcej na nich nie gnieździł. Zwaliska zamku w Drahimiu nad jeziorem malowniczy stawiają widok".

Edward hr. Raczyński "Przyjaciel Ludu" 1843 r.

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Stare Drawsko (woj. zachodniopomorskie) - Średniowieczny zamek joannicki Drahim

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 100

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 76

       
    
 


Opis i stan obecny


Ruina zamku Drahim jest pięknie wkomponowana w 60-metrowy przesmyk między jeziorami Żerdno i Drawsko. Budowniczowie wykorzystali grodzisko po obronnej osadzie słowiańskiej. Podwyższyli wzniesienie o 6 metrów i uformowali kopiec o wymiarach ok. 50 x 50 m. Obecnie z zewnątrz zamek ma postać regularnego czworobocznego obwodu murów (41x46,5 m), z których nie wystają żadne budynki czy wieże.
ozdoba
Gród
Słowiański gród funkcjonował w miejscu zamku od VII wieku, a spalono go ostatecznie w poł. XII wieku. Nie jest znana jego historia, ale archeolodzy odsłonili kilka warstw pożarowych, tak więc płonął on wielokrotnie. Wykopy na dziedzińcu pokazały, że dopiero 6. warstwa kulturowa związana była z grodem - jego szczątki znajdują się 4 metry poniżej obecnego dziedzińca. W płd.-wsch. części zamku, pod tzw. domem pomocnika starosty natrafiono na drewnianą trumnę ze zwłokami mężczyzny w wieku 45-50 lat. Przypuszcza się, że mógł to być jeden z tutejszych wczesnośredniowiecznych władców, na co wskazuje pochówek wewnątrz grodu, będący wtedy znaczącym przywilejem.

Rekonstrukcja grodu Drahim
Rekonstrukcja grodu w Starym Drawsku wg Z. Radackiegio, rys. J. Nekanda-Trepka
Jednak po wejściu przez furtę od zachodu, turysta może doznać lekkiego szoku. Patrzy bowiem na zrekonstruowaną średniowieczna osadę z dziedzińcem otoczonym chatami, w tym kilkoma szachulcowymi. Wszystko wygląda bardzo ładnie i jest całkiem naturalne, poza jednym istotnym szczegółem. Dlaczego zwiedzający wchodząc do zamku widzą dawną wioskę, a nie zabudowania zamkowe? Co prawda od XVII wieku na dziedzińcu stały 2 budynki szachulcowe, ale ich wygląd nie miał nic wspólnego z obecną zabudową. Z jednej strony należy docenić prywatnego inwestora, który z zarośniętych krzakami ruin uczynił sporą atrakcję turystyczną, z drugiej strony postawienie ahistorycznych budynków, które zasłoniły prawie całkowicie mury zamkowe jest dosyć kontrowersyjne. Żeby to zrekompensować można było przez skrzydło mieszkalne poprowadzić ścieżkę z tablicami opisującymi zamek, niestety zamiast tego jest ono zabite dechami i niedostępne.
Do plusów należy utworzenie małej wystawy archeologicznej oraz platformy widokowej na jezioro z postacią templariusza (zgodnie z obecną modą dokleją się ten zakon do historii zamku). W chatach można coś zjeść, kupić wyroby rzemieślnicze albo przymierzyć zbroje rycerską. Dodatkowo w sezonie w weekendy odbywają się Średniowieczne Jarmarki Wiejskie z pokazami rycerskimi. Jest to jednak atrakcja głównie dla najmłodszych.
Początkowo zamek Drahim składał się z obwodu murów, do którego od południa przylegało piętrowe reprezentacyjne skrzydło mieszkalne zajmujące 1/4 powierzchni całej budowli. Jego część parterowa przeznaczona była na cele gospodarcze. Wysokość murów warowni wynosiła ok. 7,6 m, a od południa 12,8 m. Zwieńczone były one gankiem strażniczym z otworami strzelniczymi co ok. 2,5 m. Wjazd prowadził od północy przez most zwodzony. Tam też po lewej stronie biegły schodki na ganek. Za mostem, w miejscu obecnego XVIII-wiecznego kościoła, znajdowało się podzamcze, odcięte od lądu rzeką, a od zamku fosą, która powstała na bazie fosy starego grodu od północy i południa. Napełniona była ona wodą do głębokości ok. 5 m. Od wschodu i zachodu wzgórze zamkowe chroniły jeziora.



ozdoba
Mennica
Wydaje się, że na przełomie XIV i XV wieku skłóceni z Pomorzanami i Polakami joannici dostrzegli możliwość poprawy swojego położenia dzięki nielegalnym środkom finansowym produkowanym na zamku Drahim. Archeolodzy odkryli matryce i inne przedmioty służące do fałszowania monet na dużą skalę z całego Pomorza, Państwa Krzyżackiego, Polski a nawet Śląska! Samych monet znaleziono około 1500.
Na dziedzińcu znajdowała się studnia, a od XVI wieku także ceglany piec, odkryty przez archeologów i dziś w miarę wiernie zrekonstruowany. W następnym stuleciu zbudowano po stronie zachodniej tzw. dom starosty o wymiarach 19x10 m. Był to piętrowy, podpiwniczony budynek szachulcowy przeznaczony na cele mieszkalne i urzędnicze kolejnych starostów drahimskich. Na przeciwko stanął drugi podobny, choć mniejszy (21x7,5 m) i niższy budynek tzw. dom pomocnika starosty. Oba domy nie przylegały do murów obwodowych, lecz były od nich oddalone o 2 metry co zapewniało wpadanie światła zarówno od wschodu jak i zachodu. W narożniku płd.-zach. stała szopa z piwnicą, która wg inwentarzy mogłaby pomieścić aż 20 ton piwa (notabene ciekawa jednostka miary:)). W narożniku płn.-wsch. znajdowała się piwnica z czasem przeznaczona na arsenał. Ostatnim elementem była wartownia po prawej stronie bramy, mieszcząca też kuchnię z piecem. Tego wszystkiego już nie ma, ale dokładne badania archeologiczne i inwentarze z II połowy XVII wieku pozwoliły wiernie odtworzyć warownię z tego właśnie okresu i prawdopodobny wygląd w średniowieczu, a nawet sporo szczegółów ze słowiańskiego grodu.
ozdoba
Militaria
Znaleziska archeologiczne wskazują, że życie na zamku Drahim podporządkowane było sprawom militarnym. Dominują bowiem przedmioty związane z uzbrojeniem, m.in. ogromna liczba grotów strzał o bardzo różnorodnych kształtach. Odkryto też groty oszczepów, noże, miecze, siekiery, części uprzęży końskich, narzędzia żelazne.
Nie do końca jasna jest jednak kwestia fortyfikacji. Wiadomo, że zamek w Starym Drawsku posiadał wyjątkowe walory obronne, nie tylko dzięki położeniu między dwoma jeziorami i grubym murom (2,5 m). Na dwóch XVII-wiecznych planach widać fortyfikacje bastionowe (odmiennego typu!), a na jednej także i bastejowe. Jest to o tyle dziwne, że obecnie nie ma po nich śladu i nawet trudno je sobie wyobrazić. Badania dowiodły jednak istnienia fundamentów murowanych bastei, nie ma natomiast najmniejszego dowodu na posiadanie przez zamek bastionów. Zamieszczony poniżej plan Szweda Puffendorfa z czasów "potopu" uznaje się tylko za projekt zaadaptowania Drahimia na szwedzką warownię, trudno jednak wytłumaczyć plan z roku 1675. Nie wykluczone jest, że zamek miał posiadać cylindryczną wieżę typową dla budowli joannitów, ale z braku środków zaniechano jej budowy. Archeolodzy wysnuli taki wniosek po odkryciu lochu w płd.-zach. narożniku warowni ocembrowanego dużymi głazami kamiennymi. Później polscy starostowie ograniczyli się tylko do wzniesienia 4 drewnianych narożnych wieżyczek strażniczych nad każdą basteją.

Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Najstarszy plan zamku
Najstarszy plan zamku Drahim w Starym Drawsku z akwaforty Puffendorfa z 1657 r.

Plan Drahimia z przedzamczem
Plan zamku Drahim z przedzamczem z ok. 1675 r.
Źródło x2: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976

Położenie zamku
Położenie zamku na przesmyku między jeziorami. Repr. J. Łaryonowicz

Rekonstrukcja zamku
Rekonstrukcje zamku Drahim wg Z. Radackiego, rys. J. Nekanda-Trepka. 1 - XIV-XV wiek, 2 - XVII-XVIII wiek, 3 - XX wiek.
Źródło: Gród i zamek w Starym Drawsku, Janocha H., Lachowicz F., Ptaszyńska D., Poznań 1972


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Budowa zamku Drahim nastąpiła w połowie XIV wieku z inicjatywy zakonu św. Jana (joannitów). Miał on wraz z warownią w Machlinach osłaniać dawną siedzibę komandorii templariuszy w Czaplinku (Tempelburg), przejętą przez joannitów po kasacie zakonu templariuszy przez papieża. Dużo wcześniej, bo już w VII wieku w miejscu tym funkcjonował gród słowiański, otoczony wałem drewniano-ziemnym, którego pozostałości odkopano podczas prac archeologicznych.

Widok zamku w albumie Thiedego
Widok ogólny zamku Drahim w Starym Drawsku z 1846 r. - reprodukcja z albumu Thiedego "Pommerania"

punktor ok. 1350 r. - powstał pierwszy zamek drewniany
punktor lata 60-te XIV w. - budowa murowanego zamku
punktor 1368 r. - Kazimierz Wielki pokonał Brandenburgię w walce o dostęp do Pomorza i margrabia Otton Leniwy musiał oddać Polsce zwierzchnictwo nad komandorią czapliniecką wraz z Drahimiem. Nadal jednak terenem tym zarządzali joannici, lecz już jako lennicy króla
punktor 1376 r. - w wyniku walk joannitów z księciem szczecińskim Świętoborem I zdobyte zostały przez niego zamki w Czaplinku i Machlinach, jednak znakomicie obwarowany Drahim obronił się
punktor 1407 r. - chcąc ukrócić wrogie Polsce knowania joannitów, król Władysław Jagiełło kazał zdobyć zamek Drahim, co też się stało za sprawą oddziałów dowodzonych przez Tomasza z Węgleszyna. Z dawnej komandorii utworzono starostwo, zarządzane jednak z Drahimia, a nie zniszczonego Czaplinka
punktor 1442 r. - król Władysław Warneńczyk oddał starostwo drahimskie Janowi Wedelowi. Kolejnym starostą był Jan Sędziwój Czarnkowski z Człopy.
punktor 1657 r. - Szwedzi zniszczyli warownię podczas "potopu". Następnie na mocy traktatu bydgoskiego mającego odsunąć Brandenburczyków i Prusaków od przymierza ze Szwedami, król Jan Kazimierz oddał Drahim w zastaw za 120 tys. talarów reńskich. Zaprawiony w bojach jak nikt inny, ówczesny starosta i hetman Stanisław "Rewera" Potocki nie zamierzał pokojowo oddawać ziemi wrogom i nie podporządkował się traktatowi. Brandenburczycy czekali rok aż wiekowy starosta umrze i dopiero wtedy odebrali warownię siłą
punktor II poł. XVII w. - ówczesne inwentarze wymieniają m.in. nowe budynki szachulcowe położne równolegle wzdłuż skrzydeł zachodniego i wschodniego, tzw. dom starosty i dom pomocnika starosty
punktor 1758 r. - podczas wojny prusko - rosyjskiej zamek Drahim został ostatecznie zniszczony. Bronił się w nim płk. Cosel z 20 żołnierzami przed odziałem kozackim gen. Denikoffa
ozdoba
Karol Wojtyła na zamku
15 lipca 1955 r. podczas spływu kajakowego rzeka Drawą, w ruinach zamku Drahim odpoczywał Karol Wojtyła. Przyszły papież jeszcze kilkakrotnie brał udział w podobnym spływie. Dlatego liczący ponad 170 km szlak kajakowy rozpoczynający się w pobliskim Czaplinku od 1993 r. nosi imię "Jana Pawła II".

punktor po 1772 r. - po I rozbiorze Polski Prusacy urządzili w zamku w Starym Drawsku siedzibę podatkowego urzędu ziemskiego
punktor 1784 r. - zaczęto rozbierać mury zamkowe na potrzeby położonego obok kościoła
punktor 1818 r. - teren zamku Drahim kupiła osoba prywatna
punktor 1927 r. - po przejęciu ruiny przez powiat szczeciniecki, przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne
punktor lata 60-te XX w. - dalsze prace konserwacyjne i badawcze
punktor XXI w. - ruiny w Starym Drawsku kupiło prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą

Litografia z Drahimiem wg Raczyńskiego
Litografia z zamkiem Drahim E. Raczyńskiego - "Przyjaciel Ludu" 1843 r.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorDrahim - Zamek Templariuszy - DW163 14, Stare Drawsko

CZAS
punktor Zwiedzanie i obejście dookoła trwa ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wstęp w sezonie od godz. 7.30 do 21, płatny 25zł (20 zł ulg.). Otwarty regularnie tylko w wakacje, w innych miesiącach tylko w weekendy. Generalnie po sezonie należy dzwonić po informacje.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Starym Drawsku




Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia cześć woj. zachodniopomorskiego. Zobacz na mapie. Zamek leży przy samej drodze.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.60085278°, E16.19603056°
format DM (stopnie, minuty):   53° 36.0511668'N, 16° 11.7618336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 36' 03.07''N, 16° 11' 45.71''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Janocha H., Lachowicz F., Ptaszyńska D. - Gród i zamek w Starym Drawsku
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Zamki w Polsce północnej i środkowej
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Radacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Drahim - Widok od południa Drahim - Widok od południowego zachodu Drahim - Skrzydło wschodnie z tarasem widokowym i południowe Drahim - Zbliżenie na mury wschodniego boku budynku mieszkalnego Drahim - Obecne wejście od zachodu Drahim - Furta wejściowa Drahim - Zlizujące coś z muru zamkowego koniki Drahim - Skrzydło wschodnie Drahim - Szachulcowe budynki na dziedzińcu Drahim - Pokaz rycerski na dziedzińcu Drahim - Pokaz rycerski na dziedzińcu Drahim - Chata na dziedzińcu Drahim - Zrekonstruowany piec zamkowy Drahim - Fragment dziedzińca Drahim - Chata na dziedzińcu Drahim - Zaniedbane skrzydło południowe - mieszkalne Drahim - Widok z tarasu widokowego na zamek Drahim - Templariusz na tarasie widokowym Drahim - Widok na jezioro Drawsko przy zamku Drahim - Widok na jezioro Drawsko przy zamku
Zdjęcia wykonane: latem 2008


Materiały wideo


Zamek Drahim z drona



Noclegi


Okolica jest pełna kwater i gospodarstw agroturystycznych. Największą miejscowością w okolicy jest Czaplinek.
punktor Stare Drawsko - Zajazd Drahim - pokoje gościnne, Stare Drawsko 24, tel. (094) 375 88 20
punktor Stare Drawsko - Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy "Nad Srebrnym", tel. (094) 375 36 00,
punktor Stare Drawsko - Pole namiotowe, tel. (094) 375 88 10, gsm 602 501 205
punktor Czaplinek - Camping Czaplinek - domki, pokoje, ul. Drahimska 79, tel. (094) 375 51 68
punktor Czaplinek - Camping "U Jacka", ul. Pięciu Pomostów 1a, tel. (094) 375 45 55
punktor Czaplinek - Domek letniskowy "U Janiny", ul. Wałecka 87B, tel. (094) 375 46 56, gsm 508 394 655
punktor Czaplinek - Ośrodek Wypoczynkowy "Zodiak", ul. Pięciu Pomostów 7, tel. (094) 375 40 29, 375 88 77

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • OPOWIESCI DRAHIMSKIE       Autor:  RJR      Data:  2015-04-12 04:44:12
    “ OPOWIESCI DRAHIMSKIE”   Autor/napisal: Roman Jozef Rymar   zam: Czaplinek,ul.Drahims­ka7   Toronto.Canada       Finalista konkursu BAZGROL2014 pod patronatem   malzonki prezydenta RP, pani Anny Komorowskiej   i Parlamentu Europejskiego /bajka o Czaplinku i jeziorze Drawsko wybranaz 2650 bajek z calego swiata/   www.drahimskieopow­iesci.blox.pl   www.drahimskieopow­iesci.com   /zakazany przez wladze i konkurencje   pisarz z Czaplinka/     "..nic to.." jak pisal H.Sienkiewicz   “ ty,ktory skrzywdziles,poeta pamieta”.....Cz. Milosz
  • zamek-noclegi       Autor:  grzesiek      Data:  2013-06-14 10:00:47
    Polecam Dom Wczasowy Pięciu Pomostów w Czaplinku przy ul. Pięciu Pomostów 4. Ceny ok. Czysto, miejsce na ognisko, życzliwi właściciele.
  • Re: Zamek       Autor:  Piotr Wójcik      Data:  2012-09-03 12:54:11
    Tak,rekonstrukcja dziedzińca nieco zaskakująca ale brawa za wykonaną pracę.Czuć ducha epoki,jedno ale-cena[10 zł.]wydaje sie zbyt wygórowana.To jednak nie Warszawa i jej ceny





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.