Zamek Krasiczyn

Krasiczyn
Renesansowy zamek magnacki





Ocena zabytku


Mo偶esz oceni膰:
Krasiczyn (woj. podkarpackie) - Renesansowy zamek magnacki

Ocena obecnej atrakcyjno艣ci obiektu
4.5 stars
艢rednia ocena: 4.4 na 5. G艂os贸w: 255

       
    
 
Ocena nastawienia do turyst贸w na terenie obiektu
4 stars
艢rednia ocena: 4.2 na 5. G艂os贸w: 195

       
    
 


Opis i stan obecny


Jeden z najwi臋kszych skarb贸w polskiej architektury renesansowej po艂o偶ony jest na nizinie, na prawym brzegu Sanu. Zamek w Krasiczynie ma kszta艂t czworoboku z wewn臋trznym dziedzi艅cem i 4 basztami (kiedy艣 bastejami) w naro偶ach: Bosk膮 z kopu艂膮, Papiesk膮 z attyk膮 w kszta艂cie korony papieskiej, Kr贸lewsk膮 z 6 wie偶yczkami i Szlacheck膮 na kt贸rej dzia艂a艂 do niedawna taras widokowy. Nazwy te by艂y symbolem odwiecznego porz膮dku na 艣wiecie, oznacza艂y 4 szczeble w hierarchii w艂adzy: Boga, Ko艣ci贸艂, monarchi臋, szlachectwo. Jest jeszcze jedna, najwy偶sza wie偶a kwadratowa zwana Zegarow膮 przy dawnej bramie. Obecnie, po remoncie, to na niej urz膮dzono taras widokowy (wej艣cie dodatkowo p艂atne). Bram w zamku by艂o w sumie a偶 trzy. Pierwsza jeszcze z zamku drewnianego prowadzi艂a od p贸艂nocy, w murach mo偶na jeszcze doszuka膰 si臋 jej 艣lad贸w. Druga - brama w艂a艣ciwa od zachodu, do niej prowadzi arkadowy most ponad fragmentem fosy. Kiedy艣 by艂o to koryto Sanu, kt贸rego bieg zmieniono. Jeszcze na pocz膮tku XXI wieku fosa wype艂niona by艂a wod膮 i podczas imprez na zamku mo偶na by艂o po niej p艂ywa膰 艂贸dkami, ostatnio jednak osuszono j膮 i bujnie rozwija si臋 tam ro艣linno艣膰. Trzecia brama to obecne wej艣cie od wschodu.
Na dziedzi艅cu zamkowym, na kt贸rym zdecydowanie brakuje jakich艣 naturalnych ozd贸b w rodzaju ro艣lin, kwiat贸w itp., mo偶na zobaczy膰 loggi臋 z kopu艂膮 i dwa skrzyd艂a mieszkalne w tym p贸艂nocne z pi臋knymi kru偶gankami.
ozdoba
Pradawne odkrycia
Miejsce w kt贸rym stoi zamek by艂o zamieszkiwane ju偶 w pradawnych czasach. Na dziedzi艅cu zamkowym archeolodzy odkopali pozosta艂o艣ci czterech chat z okresu rzymskiego i 10 grob贸w z wczesnego 艣redniowiecza. Poza tym w Krasiczynie i pobliskich Korytnikach natrafiono na staro偶ytne osady pochodz膮ce sprzed 6000 lat.
To co sprawia, 偶e zamek krasiczy艅ski jest wyj膮tkowy to dekoracje sgraffitowe na 艣cianach. W sumie, rysunki tworzone w tynku i skomponowane wg 艣ci艣le okre艣lonego planu ideowego oraz formalnego pokrywa艂y a偶 7 tysi臋cy m2 muru! Przedstawia艂y one m.in. popiersia cesarzy rzymskich, postacie polskich kr贸l贸w, 艣wi臋tych, przodk贸w Krasickich i sceny my艣liwskie.
Dzi臋ki zako艅czonym w 2010 roku pracom remontowym i rekonstrukcyjnym zamek Krasiczyn odzyska艂 dawny blask, przynajmniej z zewn膮trz, bo wyposa偶enie wn臋trz zosta艂o bezpowrotnie utracone. Dlatego te偶 zwiedzaj膮c go z przewodnikiem nie mo偶na oczekiwa膰 takich atrakcji jak cho膰by w 艁a艅cucie czy Baranowie. Wchodzi si臋 za to do m.in. odnowionej kaplicy, grobowca, podziemnych loch贸w z izb膮 tortur. Jedyny cz臋艣ciowo zachowany pok贸j - my艣liwski, ocala艂 przed dewastacj膮 tylko dlatego 偶e w 1939 r. jeden z pracuj膮cych na zamku ludzi zamurowa艂 wej艣cie i bolszewicka dzicz nie wiedzia艂a o jego istnieniu. Sensacj膮 by艂o odnalezienie tam w szafie tajnego wej艣cia do korytarza, kt贸ry pozwala艂 niepostrze偶enie opu艣ci膰 rezydencj臋. Niestety korytarz ten jest obecnie zasypany. Zamek otacza bardzo 艂adny park, w kt贸rym znajduje si臋 malowniczy staw z 艂ab臋dziami i kaczkami oraz efektowna aleja lipowa. Og贸艂em doliczono si臋 tu a偶 40 gatunk贸w ptak贸w i 200 ro艣lin.

Po pracach remontowych zamek wygl膮da znacznie lepiej. Wspaniale odrestaurowano kaplic臋 w Baszcie Boskiej, ca艂膮 wie偶臋 Zegarow膮, kt贸ra przej臋艂a teraz funkcj臋 punktu widokowego, loggi臋 i reszt臋 zdewastowanych elewacji. Wn臋trza jednak nadal pozostaj膮 praktycznie puste, cho膰 mo偶na w nich ju偶 co艣 zobaczy膰, np. kolekcj臋 ornat贸w czy ciekawe obrazy wykonane w technice sgraffita 艣ciennego. Niestety przewodniczka z roku 2014 nie dor贸wnywa艂a przewodnikowi sprzed lat.



Zamek na drzeworycie z XIX w.
Drzeworyt z zamkiem Krasiczyn od strony p艂n.-zach. z 2. po艂owy XIX wieku





Krasiczyn na stalorycie z XIX w.
Staloryt z zamkiem w Krasiczynie od strony p艂d.-zach. z XIX wieku


Plany i rekonstrukcje


Plan parteru zamku
Plan parteru zamku krasiczy艅skiego wg pomiaru Dyrekcji Odbudowy Zamku Kr贸lewskiego na Wawelu


Wygl膮d zamku 1550 r.
Przypuszczalny wygl膮d pierwotnego zamku Krasiczyn w roku 1550 wg S. Fuglewicza
殴r贸d艂o: Krasiczyn. Dzieje zamku i miejscowo艣ci, Stanis艂aw Kryci艅ski, Staraniem autora 1990

Rekonstrukcja zamku wg Frazika
Rekonstrukcja zamku Krasiczyn z ok. 1580 r. wg J. Frazika
殴r贸d艂o: Krasiczyn. Dzieje zamku i miejscowo艣ci, Stanis艂aw Kryci艅ski, Staraniem autora 1990

Rekonstrukcja zamku nr 2 wg Frazika
Rekonstrukcja zamku Krasiczyn z ok. 1630 r. wg J. Frazika
殴r贸d艂o: Krasiczyn. Dzieje zamku i miejscowo艣ci, Stanis艂aw Kryci艅ski, Staraniem autora 1990


Historia, wydarzenia

Powr贸t na g贸r臋 strony

Pierwotny zamek w Krasiczynie powsta艂 prawdopodobnie w ko艅cu XIV w. za spraw膮 braci Paw艂a i Janoty, protoplast贸w rodu Orzechowskich. By艂 on drewniany i w dokumencie z pocz膮tku XVI w. wyst臋puje jako "Zamek 艢liwnica" bo tak nazywa艂a si臋 w贸wczas wie艣 na terenie dzisiejszego Krasiczyna. 4 km dalej po艂o偶ona by艂a wie艣 Krasice, od kt贸rej potomkowie Barbary Orzechowskiej i Jakuba z na herbu Rogala przyj臋li nazwisko Krasickich. Pocz膮tki obecnego murowanego zamku si臋gaj膮 ko艅ca XVI w. Wtedy to now膮 warowni臋 postawi艂 syn Barbary i Jakuba - Stanis艂aw Krasicki.

Rysunek N. Ordy
Widok zamku Krasiczyn od p艂n.-zach. zza Sanu w 3. 膰wierci XIX w. wg rysunku Napoleona Ordy

ozdoba
Marcin Krasicki
Urodzi艂 si臋 w 1574 roku. Jako wykszta艂cony na zagranicznych uczelniach, do艣wiadczony w wojnach z Moskw膮 偶o艂nierz oraz gor膮cy zwolennik Waz贸w szybk膮 karier臋 mia艂 zapewnion膮. Najpierw otrzyma艂 starostwo bolimowskie, potem lubomelskie, przemyskie i w ko艅cu kasztelani臋 lwowsk膮 co wi膮za艂o si臋 z miejscem w senacie. Od 1629 r. piastowa艂 presti偶ow膮 godno艣膰 wojewody podolskiego. Przez ten czas doko艅czy艂 budow臋 wspania艂ej rezydencji w Krasiczynie, przebudowa艂 zamek w Przemy艣lu i ufundowa艂 dwa ko艣cio艂y. W 1631 roku by艂 pos艂em do cesarza Ferdynanda, dzi臋ki czemu otrzyma艂 od niego dziedziczny tytu艂 hrabiowski. Przez ca艂e 偶ycie sporo k艂opot贸w sprawia艂 mu awanturnik Stanis艂aw "Diabe艂" Stadnicki, a p贸藕niej jego dzieci. Z "Diab艂em" poradzi艂 sobie ostatecznie Krzysztof Opali艅ski, a z "Diabl臋tami" w艂a艣nie Marcin Krasicki. Najpierw najecha艂 i spali艂 zb贸jeckie gniazdo Zygmunta Stadnickiego w Rudawce, co bardzo mu si臋 op艂aci艂o, bo podobno znalaz艂 tam skarb warto艣ci 200 tys. z艂. Nast臋pnie rozes艂a艂 uniwersa艂y do szlachty i na czele 600 ludzi zdoby艂 艁a艅cut. Kolejni dwaj Stadniccy, mimo 偶e uciekli, zostali schwytani i straceni.

punktor I po艂. XVI w. - drewniany zamek zyska艂 murowan膮 bram臋 wjazdow膮
punktor ok. 1580 r. - Stanis艂aw Krasicki rozpocz膮艂 budow臋 nowego zamku na miejscu starego. Jedyna murowana cz臋艣膰 czyli brama wjazdowa zosta艂a w艂膮czona do nowej budowli w p贸艂nocnym skrzydle. Drewnian膮 palisad臋 zast膮piono murem ze strzelnicami i gankami dla stra偶y, a w naro偶ach postawiono 4 czterokondygnacyjne baszty-basteje. Budynek mieszkalny znajdowa艂 si臋 w skrzydle p贸艂nocnym mi臋dzy 贸wczesn膮 bram膮, a bastej膮 p艂n.-wsch. (dzisiejsz膮 baszt膮 Kr贸lewsk膮)
punktor 1602 r. - zmar艂 Stanis艂aw Krasicki. Warowni臋 odziedziczy艂 jego syn Marcin
punktor I po艂. XVII w. - do艣膰 szybko zrezygnowano z obronnych funkcji budowli i przeprowadzono modernizacj臋 pod k膮tem wygody i reprezentacyjnego wygl膮du. Powsta艂o typowe palazzo in fortezza. Prace pod kierunkiem w艂oskiego architekta Galeazzo Appaniego trwa艂y do 艣mierci Marcina Krasickiego w roku 1633 r. Basteje przebudowano na baszty zwie艅czone attykami (poza jedn膮) i odpowiednio nazwano. Wszystkie strzelnice zast膮piono oknami, a w baszcie Boskiej urz膮dzono kaplic臋. Budynki mieszkalne otrzyma艂y kru偶ganki. Obok starej bramy wzniesiono pi臋kn膮 loggi臋 z kopu艂膮 i 5 kamiennymi pos膮gami oraz wie偶臋 Zegarow膮. Now膮 bram臋 utworzono w skrzydle zachodnim, prowadzi艂 do niej most ponad szerok膮 fos膮. Po艂膮czono w ten spos贸b zamek z nowo lokowanym miastem Krasiczyn. Przy skrzydle wschodnim powsta艂 nowy budynek mieszkalny. Mury zamkowe zar贸wno z zewn膮trz i jak od wewn膮trz zyska艂y wspania艂膮 dekoracj臋 sgraffitow膮. Ca艂o艣膰 otoczono ziemnymi fortyfikacjami bastionowymi, na kt贸rych rozstawiono 20 dzia艂. Za艂oga zamku liczy艂a kilkuset 偶o艂nierzy
punktor 1608 r. - Marcin Krasicki go艣ci艂 w zamku kr贸la Zygmunta III Waz臋 z ma艂偶onk膮 Konstancj膮. Kr贸l jeszcze kilka razy odwiedzi艂 swojego wiernego stronnika
punktor 1642 r. - 10 lat po bezpotomnej 艣mierci Marcina, zamek przeszed艂 w r臋ce jego bratanka Konstantego, podczaszego i kasztelana przemyskiego. By艂 on awanturnikiem i cz臋sto popada艂 w konflikty z s膮siadami. Zad艂u偶y艂 maj膮tek i doprowadzi艂 do zaniedbania Krasiczyna
punktor 1682 r. - zamek oraz wielkie d艂ugi odziedziczy艂 Jerzy, a nast臋pnie Aleksander Krasicki. Na nim wygas艂a m臋ska linia rodu. Zamek przej臋艂a Urszula z Krasickich Modrzewska, a potem na mocy ugody zawartej mi臋dzy spadkobiercami Aleksandra - Jan Franciszek Wojakowski z Rzeplina


Panorama Krasiczyna wg Emericha
Panorama Krasiczyna od p艂n.-zach. na litografii wg Emericha z 1829 r.

punktor 1724 r. - zamek Krasiczyn wykupi艂o ma艂偶e艅stwo El偶biety Modrzewskiej (c贸rka Urszuli Krasickiej) i Jana Tar艂o, bardzo wp艂ywowego wojewody lubelskiego. Przeprowadzili oni gruntowny remont. Na zamku cz臋sto przebywa艂 kr贸l August II Mocny, kt贸ry przyje偶d偶a艂 tu na polowania
ozdoba
Sapiehowie na zamku
Zainteresowanie zamkiem w XIX w. przez mo偶ny r贸d Sapieh贸w uratowa艂o go od niechybnej ruiny. Niewielu bowiem sta膰 by艂o na ogromne inwestycje w odbudow臋 i utrzymanie tak rozleg艂ej, ale podniszczonej ju偶 rezydencji. Ksi膮偶臋 Leon Sapieha, kawaler orderu Virtuti Militari, znany by艂 z o偶ywionej dzia艂alno艣ci politycznej i gospodarczej. Zaanga偶owa艂 si臋 w m. in.: Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, Towarzystwo Gospodarskie, budowa艂 kolej 偶elazn膮 w Galicji, by艂 prezesem Banku Anglo-Austriackiego, a w 1861 r. zosta艂 marsza艂kiem krajowym galicyjskim. Gdy Sapiehowie kupili zamek krasiczy艅ski zgromadzili w nim bogate zbiory rodzinne, kt贸re sprowadzili z kilku innych swoich rezydencji. Wiadomo 偶e 100 lat p贸藕niej biblioteka zamkowa liczy艂a a偶 20.000 wolumin贸w, bardzo cenna by艂a te偶 kolekcja malarstwa europejskiego i wyposa偶enie, takie jak: meble, zastawy, kominki. Na szcz臋艣cie uda艂o si臋 ocali膰 bibliotek臋 przed najazdem Sowiet贸w w 1939 r. Najpierw bowiem to Niemcy wkroczyli do miasta i zajmowali go 2 tygodnie d艂u偶ej ni偶 powinni. Umo偶liwili w ten spos贸b kolejnemu Leonowi Sapiesze, ostatniemu prywatnemu w艂a艣cicielowi, wywiezienie furmankami cennych wolumin贸w i obraz贸w do pobliskich Korytnik (ta wie艣 by艂a ju偶 po niemieckiej stronie Sanu). Sapieha nast臋pnie przewi贸z艂 je do Krakowa gdzie rezydowa艂 kardyna艂 Adam Sapieha, brat Leona, zwany Ksi臋ciem Niez艂omnym, urodzony r贸wnie偶 na zamku krasiczy艅skim w 1867 r. Dzisiaj ksi臋gi przechowywane s膮 na zamku w Pieskowej Skale. Sapiehowie wprowadzili te偶 ciekawy zwyczaj w zamkowym parku, tworz膮c w nim jakby kronik臋 rodu. Sadzili w parku d膮b gdy narodzi艂 si臋 potomek p艂ci m臋skiej i lip臋 gdy urodzi艂a si臋 dziewczynka. Pod ka偶dym drzewem k艂adli kamie艅 z imieniem i dat膮 urodzin dziecka. Nawet dzi艣 mo偶na je jeszcze zobaczy膰.

punktor 1726 r. - by膰 mo偶e z powodu wyj膮tkowej pozycji Jana Tar艂o na dworze kr贸la Augusta II zamek zosta艂 spustoszony przez wojska carskie wraz z kozakami. Szczeg贸lnie ucierpia艂y wn臋trza. Tar艂o zdo艂a艂 tylko cz臋艣ciowo odbudowa膰 warowni臋, kt贸ra nigdy nie odzyska艂a ju偶 swojej dawnej 艣wietno艣ci
punktor 1751 r. - po bezpotomnej 艣mierci Tar艂y zamek odziedziczy艂a Ludwika z Mniszch贸w Potocka 偶ona J贸zefa Potockiego, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Zamek by艂 w z艂ym stanie, jednak stopniowo w miar臋 mo偶liwo艣ci finansowych hetmanowej by艂 modernizowany. Nadbudowano wtedy budynek w skrzydle p贸艂nocnym o jedno pi臋tro, wykuto wej艣cie do parku w skrzydle po艂udniowym. Niestety otynkowano te偶 mury, zakrywaj膮c wi臋ksz膮 cz臋艣膰 sgraffita
punktor 1785 r. - po 艣mierci Ludwiki Potockiej zamek Krasiczyn przechodzi艂 na kr贸tko w r臋ce Szembek贸w i Wielopolskich, a偶 w ko艅cu zarz膮dzaj膮cy jej maj膮tkiem Micha艂 Mniszech sprzeda艂 ca艂y klucz krasiczy艅ski Jerzemu i Katarzynie Pni艅skim
punktor 1835 r. - od J贸zefa Pni艅skiego zamek kupi艂 ksi膮偶臋 Leon Sapieha i do II wojny 艣w. by艂 on rezydencj膮 rodow膮 Sapieh贸w z Kodenia. Powi臋kszyli oni sw贸j maj膮tek o kilka okolicznych wsi, postawili browar, gorzelni臋, tkalni臋, cegielni臋 w ko艅cu przyst膮pili do pe艂nej restauracji podupadaj膮cego ju偶 zamku pod kierunkiem wiede艅skiego architekta W. Engertha. Doprowadzili te偶 do uporz膮dkowania i odnowienia zdzicza艂ego parku zamkowego
punktor 3.05.1852 r. - w dzie艅 przed 艣lubem Adama Sapiehy i Jadwigi Sanguszko na zamku wybuch艂 wielki po偶ar. Poza kaplic膮 prawie ca艂a budowla sp艂on臋艂a. Prace restauracyjne pod kierunkiem architekt贸w Kuhna i Zaj膮czkowskiego trwa艂y bardzo d艂ugo. Sapiehowie popadli w d艂ugi, ale w du偶ej cz臋艣ci zdo艂ali odbudowa膰 zamek. Z zewn膮trz chciano nada膰 mu dawny wygl膮d, natomiast wn臋trza uznano za nie do odtworzenia i urz膮dzono je od nowa. Zakopano te偶 fosy i stworzono wej艣cie od wschodu, kt贸rym dzisiaj wchodzi si臋 do zamku
punktor 1914 r. - odbudow臋 przerwa艂a wojna. Uszkodzone zosta艂y dachy, wie偶a Zegarowa, loggia. Dwa lata p贸藕niej kontynuowano odbudow臋 kt贸r膮 przerwa艂a kolejna wojna. Zmieniono wtedy nieco wygl膮d ca艂ego obiektu, rozebrano dobud贸wki, a nawet przedbrami臋
punktor 1939 r. - w wyniku paktu Ribbentrop-Mo艂otow Krasiczyn przypad艂 Sowietom. Po ich wkroczeniu do wsi zamek zosta艂 zdemolowany, a ludno艣膰 miasta przesiedlona
punktor lata 1945-1947 - w budowli ukrywa艂a si臋 ludno艣膰 przed bandami UPA
punktor ok. 1963 r. - przyst膮piono do restauracji zamku. Du偶e zas艂ugi mia艂 w tym A. Duda-Dziewierz z Ministerstwa Kultury i Sztuki
punktor lata 1973-1995 r. - zamek u偶ytkowa艂a FSO w Warszawie. Cz臋艣膰 zysku firmy sz艂a na odbudow臋 obiektu i rekonstrukcj臋 sgraffita
punktor 1996 r. - kolejnym i aktualnym w艂a艣cicielem zosta艂a Agencja Rozwoju Przemys艂u z Warszawy, sp贸艂ka akcyjna Skarbu Pa艅stwa
punktor 2010 r. - zako艅czono prace remontowe m.in. elewacji, wie偶y zegarowej i kaplicy
punktor 2018 r. - zamek Krasiczyn wraz z parkiem zosta艂 wpisany na list臋 Pomnik贸w Historii, jako zabytek o szczeg贸lnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.
punktor luty 2023 - zako艅czono rewitalizacj臋 zachodniej cz臋艣ci ogrod贸w, konkretnie stawu dolnego, czyli dawnej fosy i stoj膮cego w nim mostu. Staw zosta艂 odmulony i uszczelniono jego pod艂o偶e, co sprawi, i偶 przestanie on wysycha膰 i zarasta膰. Most ma wzmocnione fundamenty.

Drzeworyt z 1838 r.
Drzeworyt przedstawiaj膮cy zamek w Krasiczynie w 1838 r., pismo Przyjaciel Ludu


ozdoba
Wandale ze wschodu
Zamek Krasiczyn nie mia艂 szcz臋艣cia do wojsk moskiewskich. Dwukrotnie w historii dzicz ze wschodu kompletnie go zdewastowa艂a. W 1726 r. wg 贸wczesnego kronikarza wygl膮da艂o to tak: "Wjechali Moskale z Kozakami s艂awny zamek krasiczy艅ski z艂upili, dla zdobycia 偶elaza mury rozwalili, okna powybijali, z o艂owiu kule lali, drzwi i sto艂y 艂upali, wszelk膮 galanteri臋 popsuwszy w fosy wrzucali, staro艣wieckie obrazy wszystkich kr贸l贸w i pan贸w r膮bali, a inne zabrane po r贸偶nych wsiach, w Przemy艣lu sprzedawali. Baszt臋 Papiesk膮 zburzyli, obrazy papie偶贸w zabrali. Rozbiwszy na ostatek kaplic臋 z艂upili j膮, srebra to jest: kielichy, monstrancje i ornaty wszystkie zabrali, obrazy i o艂tarze poniszczyli, krzy偶e po艂amali, statu臋 艣w. Jana Nepomucena por膮bali i w kawa艂ki posiekli i wszystkie wsie spustoszyli i w niwecz obr贸cili". Kolejny najazd mia艂 miejsce we wrze艣niu 1939 r. Oto relacja Andrzeja Sapiehy z tego co zasta艂 w 1941 r.: "Na pod艂ogach 艣miecie, szmaty, papiery, porozrzucane i poniszczone ksi膮偶ki. 艢ciany pstro pomalowane, obwieszone propagandowymi obrazami i afiszami. Mebli 偶adnych - w ich miejsce mn贸stwo drewnianych prycz. W 艂azienkach wanny i umywalnie powyrywane. W baszcie sierpy i m艂oty w miejsce herb贸w. W kaplicy kompletna ruina: rze藕by na 艣cianach zniszczone a偶 do wysoko艣ci do jakich dzicz mog艂a si臋gn膮膰, o艂tarze, 艂awki gda艅skie, ch贸rek drewniany i tablice marmurowe wyr膮bane. Wszystkie 3 pomniki znikn臋艂y. Grobowiec zamkni臋ty, ale s艂yszeli艣my 偶e by艂 zbezczeszczony. Ko艣ci贸艂 w miasteczku w strasznym stanie. By艂a w nim stajnia i podobno rze藕nia bo by艂y 艣lady krwi na pod艂odze. Nie ma o艂tarzy ani ambony a 艣ciany go艂e. Domy miasteczka prawie wszystkie rozebrane". Z innych relacji wiadomo 偶e czerwonoarmistki uzna艂y znalezione w zamku koszule nocne za suknie balowe i stroi艂y si臋 w nie. Natomiast w grudniu 1939 r. bolszewicy wkroczyli do grobowca rodowego, wy艂amali marmurowe tablice, wyj臋li trumny i wyrzucili zw艂oki na pod艂og臋. Metalowe trumny wynie艣li na dziedziniec i u偶ywali jako wanny. Pod wp艂ywem jakiego艣 wysokiego komisarza z Przemy艣la zw艂oki wsadzono z powrotem w zbite z desek trumny, wrzucono do grobowca i zamurowano ceg艂ami. Dopiero w 1943 r. Leon Sapieha ekshumowa艂 i zidentyfikowa艂 zw艂oki, wstawi艂 trumny do odpowiednich wn臋k i przybi艂 prowizoryczne tablice drewniane.


Legendy i podania


Z zamkiem Krasiczyn zwi膮zana jest zjawa zwana Bielic膮. Ukazuje si臋 ona w ciep艂e lipcowe noce na schodach prowadz膮cych do wie偶y Zegarowej. Ostatni raz pokaza艂a si臋 pono膰 po wojnie, gdy okoliczna ludno艣膰 zbiera艂a si臋 na zamku z ka偶d膮 dost臋pn膮 broni膮 i broni艂a przed atakami ukrai艅skich bandyt贸w z UPA. Bielic臋 zobaczono, gdy trzykrotnie uda艂o si臋 odeprze膰 ataki banderowc贸w. Uwa偶a si臋, 偶e jest to duch kt贸rej艣 z m艂odych Sapie偶anek, kt贸ra skoczy艂a z wie偶y, nie chc膮c wyj艣膰 za niekochanego m臋偶czyzn臋.

Drzeworyt z 1879 r.
Drzeworyt z 1879 roku - zamek Krasiczyn od po艂udnia






Poczt贸wka z 1898 r.
Dziedziniec zamku Krasiczyn na poczt贸wce z 1898 roku



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZesp贸艂 Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie - Krasiczyn 179

CZAS
punktor Zwiedzanie parku i zamku trwa minimum 2 godziny.

WST臉P
punktor P艂atny. Do parku 6 z艂 / 3 z艂 ulgowy, na ca艂y kompleks (park, zamek, wie偶a zegarowa, lochy) 30 z艂 / 25 z艂 ulgowy. Zwiedzanie o pe艂nych godzinach od 9:00 do 16:00 (ostatnia grupa). Poza sezonem od 1 listopada do 31 marca zwiedzanie wy艂膮cznie po wcze艣niejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem. Ostatnie wej艣cie o godz. 15:00. Wst臋p do parku w godz. 6:00-22:00

Poniewa偶 informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach bilet贸w szybko si臋 dezaktualizuj膮, sprawd藕 je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Krasiczynie

INNE
punktor Zamek w Krasiczynie w portalu promuj膮cym turystyk臋 rodzinn膮 "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dzie膰mi


Poczt贸wka z 1908 r.
Zamek w Krasiczynie od p艂n.-zach. na poczt贸wce z 1908 roku



Po艂o偶enie i dojazd


Wschodnia cz臋艣膰 woj. podkarpackiego. 10 km na zach贸d od Przemy艣la. Zobacz na mapie.
Zamek stoi w centrum wsi. Obok jest du偶y darmowy parking dla samochod贸w.

GPS
Wsp贸艂rz臋dne geograficzne:

Otw贸rz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.77636389掳, E22.64933889掳
format DM (stopnie, minuty):   49掳 46.5818334'N, 22掳 38.9603334'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49掳 46' 34.91''N, 22掳 38' 57.62''E 



Bibliografia



punktor Frazik J贸zef - Zamki i budownictwo obronne ziemi rzeszowskiej
punktor Goszty艂a Marek, Proksa Micha艂 - Zamki Polski po艂udniowo-wschodniej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Jurasz Tomasz - Znane i nieznane. Zamki, pa艂ace, ko艣cio艂y Polski po艂udniowo-wschodniej
punktor Kaczy艅scy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Ko艂odziejski Stanis艂aw, Salm Jan - Leksykon zamk贸w w Polsce
punktor Proksa Micha艂 - Budownictwo obronno-rezydencjonalne ziemi przemyskiej i sanockiej
punktor Proksa Micha艂 - Zamki, pa艂ace i klasztory ziemi Przemyskiej
punktor Rogi艅ski Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor St臋pi艅ska Krystyna - Pa艂ace i zamki w Polsce - dawniej i dzi艣
punktor Zub Jerzy - Krasiczyn

Poczt贸wka z 1908 r.
Zamek w Krasiczynie od wschodu na poczt贸wce z 1908 r.



Fotogaleria


Klikaj膮c w zdj臋cie otrzymasz jego powi臋kszenie w nowym oknie. Okno to mo偶na zamkn膮膰 klikni臋ciem w dowolny punkt POZA zdj臋ciem.

Krasiczyn - Widok z mostu na elewacj臋 zachodni膮 Krasiczyn - Skrzyd艂o p贸艂nocne z baszt膮 Papiesk膮 Krasiczyn - Widok od p贸艂nocy na skrzyd艂o zachodnie Krasiczyn - Skrzyd艂o wschodnie z baszt膮 Szlacheck膮 Krasiczyn - Dziedziniec
Zdj臋cia wykonane w roku 2021

Krasiczyn - Widok od po艂udnia, zza stawu Krasiczyn - Skrzyd艂o zachodnie z mostem Krasiczyn - Skrzyd艂o zachodnie i zaro艣ni臋ta fosa Krasiczyn - Pozosta艂o艣ci fosy od po艂udnia oraz baszty: Szlachecka i Boska Krasiczyn - Baszta Szlachecka Krasiczyn - Baszta Kr贸lewska i brama wej艣ciowa Krasiczyn - Dekoracyjne mury na dziedzincu Krasiczyn - Dziedziniec zamku Krasiczyn - Wn臋trza zamku Krasiczyn - Zniszczony portal i portret prymasa Sapiehy Krasiczyn - Wn臋trza zamku Krasiczyn - Odnowiona kaplica w baszcie Boskiej Krasiczyn - Odnowiona kaplica w baszcie Boskiej Krasiczyn - Grobowiec rodowy Sapieh贸w Krasiczyn - Park zamkowy Krasiczyn - Park zamkowy
Zdj臋cia wykonane w roku 2014

Krasiczyn - Zachodnie skrzyd艂o zamku Krasiczyn - Pierwotne wej艣cie do zamku Krasiczyn - Widok na skrzyd艂o po艂udniowe Krasiczyn - Baszta kr贸lewska Krasiczyn - Zwie艅czenie baszty Kr贸lewskiej Krasiczyn - Zwie艅czenie baszty Szlacheckiej Krasiczyn - Fosa i baszta Kr贸lewska Krasiczyn - Zwie艅czenie baszty Papieskiej Krasiczyn - Portal wej艣ciowy Krasiczyn - Ganek zewn臋trzny Krasiczyn - Loggia na dziedzi艅cu Krasiczyn - Zbli偶enie na dekoracje sgraffitowe Krasiczyn - Widok na baszt臋 Kr贸lewsk膮 z baszty Szlacheckiej Krasiczyn - Widok z baszty Szlacheckiej Krasiczyn - Aleja w parku
Zdj臋cia wykonane: latem 2003


Materia艂y wideo


Zamek w Krasiczynie z lotu ptaka




Narodowy Instytut Dziedzictwa - Zamek w Krasiczynie



Noclegi


punktor Krasiczyn - Hotel w Zamku, ul. Krasiczyn nr 179, tel. (016) 671 83 21 wewn. 55 lub 123 (cena za osobodob臋 od 55 do 200 z艂)
punktor Przemy艣l - Hotel Chopin*, ul. Gra偶yny 16, tel. (016) 678 47 97
punktor Przemy艣l - Hotel Hala * - ul. Mickiewicza 30, tel. (016) 678 38 49
punktor Przemy艣l - Hotelik "Zajazd u Jana" - ul. Batorego 5, tel. (016) 678 56 33
punktor Przemy艣l - Hotelik Krokus, ul. Mickiewicza 47 i 49, tel. (016) 678 51 27
punktor Przemy艣l - Hotelik Pod Baszt膮, ul. 艢w. Kr. Jadwigi 4, tel. (016) 678 82 68
punktor Przemy艣l - Hotelik Faho, ul. Batorego 55 A, tel. (016) 678 89 37
punktor Przemy艣l - Schronisko PTSM - ul. Lelewela 6, tel. (016) 670 61 45
punktor Przemy艣l - Camping Zamek, ul. Sanocka 8a, tel. (016) 675 02 65

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowo艣ci lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online s膮 zwykle atrakcyjniejsze ni偶 rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powr贸t na g贸r臋

Zapraszam do przesy艂ania swoich wypowiedzi i komentarzy odno艣nie opisywanego zamku. Ukazuj膮 si臋 one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • brylant       Autor:  pola      Data:  2018-05-08 23:28:53
    Zamek pi臋kny jak marzenie. Je艣li za艣 chodzi o jego uprzedni膮 dewastacj臋 ...no c贸偶...czy偶 sama szlachta jest tutaj bez winy????? Przecie偶 to oni razem z klerem podpisali akta rozbiorowe z trzema zaborcami m.in. z Moskalami. A kto inny jak nie polska szlachta w艂a艣nie sprowadzi艂a kozack膮 czer艅 zaporosk膮 sobie i narodowi polskiemu na g艂ow臋, aby uczyni膰 potem z nich swoich polowych parobk贸w ????? Szlachta doprowadziwszy do rozbicia jedno艣ci terytorialnej I RP w imi臋 swych w艂asnych interes贸w maj膮tkowych nie zadba艂a o interes narodowy Polak贸w ze wszystkich warstw czy jak kto woli klas spo艂ecznych! Polska szlachta mia艂a w nosie los polskiego ludu! Szlachta polska troszczy艂a si臋 przede wszystkim o swoj膮 prywatn膮 w艂asno艣膰, nie zdaj膮c sobie sprawy, 偶e jej sprzedajna polityka przeciwko w艂asnemu narodowi obr贸ci przeciwko niej! Szlachta polska zatem musia艂a zosta膰 za to ukarana! Wpuszczaj膮c zaborc臋 do swojego kraju otrzymywa艂a od niego niejedne ci臋gi.Powy偶ej opisany przypadek dewastacji dworu to tylko jeden z nielicznych, jakie mia艂y miejse nie tylko w Krasiczynie, lecz na wielu terenach upad艂ej szlacheckiej RP! Niestety taka jest prawda!
  • pi臋kny zamek!       Autor:  Agnieszka      Data:  2013-08-05 07:53:26
    Wczoraj odwiedzi艂am Zamek w Krasiczynie.   Przepi臋kna budowla robi ogromne wra偶enie, klimatyczny most, pi臋kne baszty, 艣liczny du偶y dziedziniec, pi臋kne mury i sgraffita odrestaurowane. Jednym s艂owem Zamek pi臋kny- wywo艂a艂 na mnie wielkie wra偶enie.   Wci膮偶 my艣l臋 o tym jak przewodnik opowiada艂, 偶e przez 1,5 tygodnia pali艂o si臋 na dziedzi艅cu ogromne ognisko z ca艂ym wyposa偶eniem zamku jak zdewastowali wszystko a偶 serce mnie boli.   Mam nadziej臋, 偶e uda si臋 chod藕 troch臋 odtworzy膰 pomieszczenia- a jest nadzieja.   Kto艣 powie pi臋kny zamek a w 艣rodku nic nie ma- prawda ale pos艂uchaj historii tego zamku a dowiesz si臋 dlaczego PRAWIE nic w nim nie ma.   Nie 偶a艂uj臋 ani troch臋, 偶e tam by艂am przywioz艂am ze sob膮 pi臋kne wspomnienia i ch臋ci do jeszcze wi臋kszej poch艂oni臋cia wiedzy na temat Zamku w Krasiczynie.   Serdecznie polecam odwiedzi膰 ten zamek jest co zobaczy膰:)pozdrawia­m.  
  • stan obecny tj. 06.2013       Autor:  jurek      Data:  2013-06-23 21:33:11
    Mury gruntownie wyremontowane,rysunk­i 艣cienne odtworzone,blacha miedziana na wszystkich dachach-generalnie architektura robi wra偶enie,pi臋kny obiekt w 艣rodku i na zewn膮trz....brak niestety wyposa偶enia.....co­ za co艣. Polecam





Pow贸t do strony startowej
Powr贸t do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatno艣ci
Wszelkie prawa do w艂asnych zdj臋膰 i tekst贸w zastrze偶one, nie mog膮 by膰 one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opis贸w.