Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Lisów (woj. podkarpackie) - Zamek średniowieczny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 21

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 11

       
    
 


Opis i stan obecny


W zachodniej części Lisowa, nad potokiem wpływającym do rzeki Ropa znajduje się wzgórze o wysokości 325 m npm zwane Grodziskiem, Zamczyskiem lub Banią o powierzchni ok. 4 ha. Pewnych dowodów na istnienie w tym miejscu zamku nie ma, jest jednak wiele poszlak. Obecnie teren wykorzystywany jest pod uprawę, a samo pole na wzgórzu zwane jest od dawien dawna Rynkiem, prawdopodobnie po osadzie, która tu kiedyś istniała. W otoczeniu Rynku można dostrzec ślady podwójnego wału, który powstał jeszcze na potrzeby starego grodu, przebudowanego hipotetycznie w zamek, a na jednym ze zboczy znajduje się prawie całkowicie już zasypana zagadkowa piwnica.
Kilkakrotnie przeprowadzane w Lisowie prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia silnie przepalonych kamieni, węgli drzewnych oraz średniowiecznej ceramiki. Natomiast okoliczna ludność wspomina o licznych kawałkach żelaza, cegieł, wapna i obrobionych kamieni wykopywanych z ziemi.

Plany i rekonstrukcje


Plan Zamczyska
Plan Zamczyska w Lisowie wg A. Żakiego


Zdjęcie lidar Lisowa
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Zamczyska Lisów. Widać tarasy ziemne od wschodu, które przed zniwelowaniem terenu tworzyły podwójną linię wałów. .



Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Obiekt nie istnieje w przekazach historycznych, lecz jedynie w miejscowych opowieściach i legendach. W XII wieku stał tu drewniany gród, przebudowany później być może w murowany zamek. Znany historyk kultury ludowej Franciszek Kotula uważa jednak, że ten gród powstał znacznie wcześniej (IX w) i wraz z grodem w Kunowej po drugiej stronie Ropy były granicznymi strażnicami dwóch różnych słowiańskich organizmów państwowych. Strzegły też starego szlaku handlowego. Później (ok. XII wieku) na miejscu grodu powstała osada, a następnie zamek. Podobnie jak warownia w Kunowej, zamek lisowski miał zostać przekazany w XIV w. przez króla Władysława Jagiełłę swej żonie Jadwidze, która czerpała dochody z tych ziem. Zniszczenie warowni wiążę się z najazdem i spaleniem przez Tatarów. W 1963 r. właściciel pola na Zamczysku Jan Stygar opowiedział w wywiadzie, że zarówno on jak i jego ojciec odkrywali przy orce całe place przesycone wapnem z zaprawy murarskiej, mury kamienne i coś co nazwali cegielniskiem. Podobno znaleźli też monety i inne przedmioty, ale rzekomo dzieciaki je pogubiły.


Legendy i podania


Jedna z legend mówi, iż na wzgórzu zamkowym w Lisowie od zachodniej strony była duża dziura. Wydawało się, że jest to loch zamkowy, przez który załoga mogła niepostrzeżenie opuścić warownię. Inni twierdzili, że są tam ukryte skarby, których nie znaleźli Tatarzy. Pewnego razu postanowiono sprawdzić co znajduje się w dziurze, nie znaleziono jednak śmiałków, którzy odważyliby się zejść po linie w dół. Chłopi związali więc powrozem kilka drągów i spuścili je do dziury. Ze zgrozą stwierdzono, że dziura zdawała się nie mieć dna. Postanowiono, więc zarzucić dziurę kamieniami, których sporo zostało w okolicy z murów zamkowych. Wrzucano je więc do dziury, aż w pewnym momencie zobaczono, że wychodzą z niej węże. Wszyscy chłopi pouciekali, a gdy w końcu odważyli się ponownie podejść do dziury, zrzucili kilka kamieni i znów pojawiły się węże. Od tej pory, po okolicy rozniosła się wieść, że dziura prowadzi do Wężowego Królestwa, z którego gady rozchodzą się po całym Beskidzie. Miejsce to traktowano z szacunkiem i nie próbowano już zasypywać dziury, aby nie niepokoić węży.
W istocie takich dziur, które były siedliskiem węży w okolicy Lisowa było podobno kilka. Wieki temu, gady te nie były niczym niezwykłym i ludzie często spotykali je na swojej drodze, a nawet w domach...

Zniszczeni zamku przypisuje się najeźdźcom kojarzonym z Tatarami, którzy zrabowali z Lisowa spory majątek i podzielili się nim w pobliżu. Miejsce to do dzisiaj nazywa się Dzielec. Być może jednak to podanie związane jest ze zniszczeniem osady?




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu zamkowego zajmuje ok. 20 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 12 km na zachód od Jasła, 18 km na wschód od Gorlic. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.76967778°, E21.31540833°
format DM (stopnie, minuty):   49° 46.1806668'N, 21° 18.9244998'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 46' 10.84''N, 21° 18' 55.47''E 



Bibliografia



punktor Kotula Franciszek - Po rzeszowskiom podgórzu błądząc
punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Wiecej o jaskini/tunelu...       Autor:  Niemef      Data:  2020-02-12 14:03:37
    Ow tunel prowadzacy do Biecza, to nie jedyny tunel w tym miejscu. Drugi byl (moze wciaz jest) gdzies po drugiej stronie strumienia i prowadzic mial na Liwocz. Podobne wejscie istnialo tez kiedys bodajze w Jablonicy i mialo to byc polaczenie z tunelem z Lisowa. Legenda z tego wejscia to ze niby spia tam rycerze ktorzy maja sie przebudzic i wesprzec Polske podczas wojny. Rowniez i tam byly proby z wpuszczaniem kaczki (i podobno malego cielecia). Kaczka podobno gdzies wyszla, a ciele juz nie wyszlo.
  • Aktualne zdjęcia grodziska       Autor:  Sąsiad      Data:  2012-10-23 21:26:57
    Witam serdecznie!   Obiecałem dość dawno zdjęcia z grodziska zawsze brakowało czasu ale "co się odwlekło to nie uciekło"   Pod tym linkiem
    http://pokazywarka­.pl/m3kny7/ można obejrzeć parę fotek.   Pozdrawiam!
  • Re: Do autora: zamki.res.pl       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2010-07-25 19:50:58
    Jeśli posty były na temat i nie zawierały wulgaryzmów, spamu oraz reklamy innych stron to nie mogły zniknąć. Może coś się z nimi stało podczas przenosin na nowy serwer, ale to mało prawdopodobne...





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.