Zamek Rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka
Średniowieczny zamek książęcy i królewski





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie) - Średniowieczny zamek książęcy, później królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 85

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 69

       
    
 


Opis i stan obecny


Potężny niegdyś zamek rawski stoi w zakolu niewielkich rzek: Rawki i Rylskiej na północ od centrum miasta. Była to najsilniejsza warownia księstwa rawskiego i południowej części księstwa mazowieckiego. Aktualnie została ona z dwóch stron otoczona boiskami sportowymi (z jednym dosłownie się styka), co jak dla mnie świadczy o lekceważeniu lokalnej historii.
Z zabytku można zobaczyć tylko zrekonstruowany obrys fundamentów z fragmentami oryginalnymi oraz bardzo wysoką masywną ośmioboczną wieżę z połączonymi z nią odcinkami muru obwodowego, który posiada drewniany ganek strażniczy.
W wieży można oglądnąć ekspozycję poświęconą historii miasta i zamku. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na wykusz, od strony fosy, służący jako ubikacja.
Niegdyś od strony północnej znajdował się duży budynek mieszkalny dwu- lub trzykondygnacyjny. Trudno go obecnie zrekonstruować, wiadomo tylko że na parterze miał 5 komnat w tym kaplicę i skarbczyk. Od południa stała zachowana dziś wieża obronna, wieża bramna oraz niedawno odkryty budynek o nieznanej funkcji. Wieża bramna został była czworoboczna i posiadała 3 kondygnacje. Została dostawiona do zamku w czasie rozbudowy w XVI stuleciu. Na dziedzińcu stały również jakieś budynki drewniane. Całość otoczona była murem obwodowym o wysokości 10 m, dobrze przystosowanym do obrony.


Zamek z Albumach Stronczyńskiego
Zamek w Rawie Mazowieckiej w połowie XIX wieku - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego



Stara pocztówka z Rawy
Przedwojenna pocztówka z ruinami zamku w Rawie Mazowieckiej


Plany i rekonstrukcje



Dwie wersje planu zamku
Po lewej stary plan zamku w XVI wieku wg. B. Guerquina z zachowanymi murami. Po prawej plan zamku po weryfikacji badaniami archeologicznymi wg A. Grzybowskiej. A - narożna wieża ośmioboczna, B - budynek mieszkalny od północy, C - wieża bramna

Rekonstrukcja zamku w XIV w.
Zamek w XIV wieku na rekonstrukcji Jerzego Guli

Rekonstrukcja zamku w XVI w.
Rekonstrukcja zamku w XVI wieku wg J.Salma

Zdjęcie lidar Rawy Mazowieckiej
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Rawie Mazowieckiej


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek rawski wzniesiono w II połowie XIV w. Nie ma zgodności co do jego fundatora. Jan Długosz wymienia króla Kazimierza Wielkiego, ale inny kronikarz Jan z Czarnkowa nie łączy zamku z monarchą. Najprawdopodobniej zbudował go książę Siemowit III i odtąd funkcjonował jako rezydencja książąt mazowieckich. Rawa była stolicą udzielnego księstwa rawskiego.
punktor 1397 r. - najstarsza oficjalna wzmianka w dokumentach o zamku rawskim
punktor 1462 r. - księstwo rawskie wcielono do Polski
punktor 1507 r. - wielki pożar strawił miasto i zamek
punktor lata 1509-19 - trwała odbudowa zamku. Wieża została podwyższona i zmodernizowana do obrony przed artylerią. Od strony południowej postawiono trójkondygnacyjną wieżę bramną z przedbramiem
punktor 1562 r. - król Zygmunt August ustanowił podatek kwarciany na utrzymanie stałego wojska. Ze względu na dogodne położenie i dużą warowność był on przechowywany na zamku w Rawie Mazowieckiej
punktor 1655 r. - podczas "potopu" Szwedzi zniszczyli warownię, która nigdy nie została już w pełni odbudowana
punktor 1665 r. - w zamku przebywał król Jan Kazimierz, a pod miastem stacjonowały wierne mu oddziały podczas rokoszu Lubomirskiego
punktor 1702 r. - kolejny najazd Szwedów i zniszczenie miasta oraz zamku
punktor 1776 r. - zobligowany uchwałą sejmową starosta Feliks Lanckoroński przeprowadził restaurację zamku w Rawie, która musiała być jednak pozorna, bo 18 lat później obiekt został opuszczony i rozebrany z polecenia zaborcy pruskiego
punktor 1820 r. - po utworzeniu Królestwa Polskiego Rawa Mazowiecka weszła w jego skład i rozbiórkę wstrzymano. Ocalała jednak już praktycznie tylko wieża
punktor 1859 r. - w wieżę uderzył piorun
punktor lata 1954-58 - przeprowadzono prace konserwatorskie. Zrekonstruowano wieżę i fragment muru z drewnianymi gankami

Rysunek z wieżą zamkową z 1879 r.
Wieża zamkowa w Rawie Mazowieckiej, rysunek M. E. Andriollego (Kłosy 1879, nr 725)

ozdoba
Słynni więźniowie
W 1601 r. w zamku rawskim uwięziono Karola Gyllenhjelma, szwedzkiego generała, syna z nieprawego łoża samego księcia Karola Sudermańskiego, późniejszego Karola IX króla Szwecji. Gyllenhjelm został mianowany przez ojca dowódcą inwazyjnych oddziałów szwedzkich w Inflantach, gdy ten cofnął się do Talina organizować nowe zaciągi wojskowe. Mimo otoczenia młodego generała doświadczonymi szwedzkimi oficerami i doradcami, jego walki z oddziałami litewskimi pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła były pasmem porażek. Najpierw został pokonany pod Koknese przez hetmana i niewielki oddział płk. Jan Sicińskiego, potem dopadnięto go, gdy cofał się pod Erlaa. Udało mu się jednak uciec. Próba walnego ataku Szwedów na litewskie oddziały oblegające Koknese, mimo przeważających sił (przewaga napastników wynosiła ponad 1/3 liczebności wojska) również zakończyła się niepowodzeniem. Należy dodać, iż Gyllenhjelm nastawiony był do tego ataku bardzo niechętnie, został do niego zmuszony przez ojca, który zapowiedział, iż jeśli nie udzieli pomocy otoczonym w Koknese Szwedom to nie chce go już więcej widzieć na oczy. Wytrawny wódz jakim był Krzysztof Radziwiłł zadał najeźdźcom dotkliwą klęskę, stosunek zabitych po obu stronach wynosił 2000 do 80. Gyllenhjelm schronił się w zamku Cesis, który wkrótce stał się celem ataku hetmana. I znowu Szwed musiał uciekać po przegranej obronie warowni, choć oddziały hetmana były nader szczupłe ze względu na konflikt z Janem Karolem Chodkiewiczem, który odłączył swoje wojska. W międzyczasie na teren walk nadeszła odsiecz koronna na czele z hetmanem wielkim koronnym Janem Zamoyskim. Szwedzi uciekli, jednak obsadzili okoliczne zamki licznymi załogami. Jan Zamoyski począł więc odzyskiwać je po kolei od twierdzy Wolmar bronionej przez 1000 żołnierzy pod wodzą Gyllenhjelma. Po morderczym ostrzale artyleryjskim hetman pierwszy rzucił się na mury i wkrótce zamek został opanowany. W ten sposób syn Karola Sudermańskiego został jeńcem wojennym i więźniem zamku w Rawie Mazowieckiej. Trudno znaleźć informacje ile tu przesiedział, jednak wiadomo, że zmarł dopiero w roku 1650.

Inny znany więzień rawskiego zamku to Wawrzyniec Gradowski. Uznawany był za czarnoksiężnika na dworze króla Stefana Batorego. W 1578 roku podobno z namowy biskupa poznańskiego Łukasza z Kościelca próbował otruć samego króla. Spisek jednak wyszedł na jaw i niedoszły truciciel spędził resztę żywota w lochach zamkowych.


Zamek na drzeworycie z XIX w.
Wieża zamkowa w Rawie Mazowieckiej - Drzeworyt z końca XIX w. P. Boczkowskiego na podstawie wzoru B. Podbielskiego




Zamek w Atlasie Bazewicza
Rysunek zamku w Rawie Mazowieckiej w Atlasie Geograficznym Ilustrowanym Królestwa Polskiego J.M. Bazewicza z 1907 r.


Legendy i podania

Powrót na górę strony

Głośna legenda, czy też opowieść rawska dotyczy początków zamku za panowania Siemowita III. Opisał ją kronikarz Jan z Czarnkowa. Należy jednak pamiętać, że był on nieprzychylny Siemowitowi i dlatego mógł go celowo oczerniać.
Książę Siemowit III po śmierci swojej pierwszej żony poślubił księżniczkę ziembicką Ludmiłę. Przez pewien czas żyli w zgodzie, małżonka powiła mu dwóch synów, którzy jednak zmarli w dzieciństwie. Później książę zaczął podejrzewać Ludmiłę o niewierność, utwierdzały go w tym przekonaniu podszepty siostry i jej syna. Wtrącił więc żonę, która spodziewała się kolejnego dziecka do wieży zamkowej i wziął na tortury dwórki z jej otoczenia. Mimo że nikt nie potwierdził jego podejrzeń, kilka tygodni po porodzie, opanowany zazdrością kazał udusić Ludmiłę, a jej rzekomego kochanka włóczyć za końmi i powiesić. Dziecko nazwane Henrykiem oddał pierwszej napotkanej kobiecie mieszkającej pod Rawą. Dowiedziała się o tym krewna księcia - księżna Małgorzata, żona Kaźka Szczecińskiego. Rozkazała porwać dziecko i wychowywała je na swoim dworze. Gdy Henryk dorósł, zaprowadziła go na dwór swojego wyrodnego ojca. Ten ujrzawszy uderzające podobieństwo dziecka do siebie uznał go za swojego syna i otoczył wielką miłością. Nakazał go kształcić i obdarzył ziemią płocką i łęczycką. Chciał w ten sposób odkupić swoje winy.
Kilka wieków później William Shakespeare napisał dramat "Zimowa opowieść", którego treść jest uderzająco podobna do przedstawionej tu legendy, jednak akcja rozgrywa się na Sycylii, a dzieckiem jest dziewczynka. Przypuszcza się, że dzieło powstało na podstawie powieści Grahama Greena z XVI w., a ten oparł się na legendzie rawskiej.

Inna legenda związana z zamkiem w Rawie mówi o tajemniczym echu, w którym odbijały się dawno wypowiedziane w jego murach słowa. Różne są wersje co do treści tych słów, jedni uważają, że to wyznanie księżnej Ludmiły posądzonej o zdradę przed swoim spowiednikiem, inni że zaszyfrowane zaklęcia pozwalające odkryć miejsce ukrycia skarbów zamkowych.

Grafika z wieżą z 1848 r.
Wieża zamkowa w Rawie Mazowieckiej - Grafika Wincentego Smokowskiego wydana po 1848 roku


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek Książąt Mazowieckich - ul. Zamkowa 3, Rawa Mazowiecka

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin i wejście na wieżę zajmuje ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na teren zamku. Na wieżę dostęp jest ograniczony do sobót i niedziel w sezonie w godz. 11 - 15. Wycieczki mogą jednak zadzwonić i umówić się na wizytę w dniu powszednim.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Rawie Mazowieckiej


Stara pocztówka z Rawy Mazowieckiej
Pocztówka z zamkiem w Rawie Mazowieckiej sprzed 1933 roku


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. łódzkiego. 77 km na południowy zachód od Warszawy, 53 km na wschód od Łodzi. Zobacz na mapie.
Zamek stoi na północ od rynku po prawej stronie głównej drogi z Warszawy, niedaleko kościoła.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.76813333°, E20.25342778°
format DM (stopnie, minuty):   51° 46.0879998'N, 20° 15.2056668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 46' 05.28''N, 20° 15' 12.34''E 


Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy

Zdjęcie z Rawy z 1937 r.
Zamek w Rawie Mazowieckiej na zdjęciu z 1937 r.


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rawa Mazowiecka - Pozostałości zamku Rawa Mazowiecka - Zamek Rawa Mazowiecka - Mur obwodowy z wieżą Rawa Mazowiecka - Zrekonstruowana linia murów Rawa Mazowiecka - Wieża, dobrze widać wykusz Rawa Mazowiecka - Wieża Rawa Mazowiecka - Resztki starych murów Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu Rawa Mazowiecka - Zamek o zmierzchu
Zdjęcia wykonane: latem 2003


Materiały wideo


Zamek Książąt Mazowieckich z drona 2022



Noclegi


punktor Rawa Mazowiecka - Motel Mazowiecki, ul. Katowicka 1, tel. (046) 814 40 61
punktor Rawa Mazowiecka - Hotel Tatar, ul. Tatar 1a, tel. (046) 814 46 44, 814 45 71 (35 zł/doba a w obniżonym standardzie 18 zł/doba)
punktor Rawa Mazowiecka - Schronisko PTSM, ul. Kościuszki 20, tel. (046) 814 36 89

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: mały błąd       Autor:  Barti      Data:  2010-05-20 16:19:52
    Racja też jestem z Rawy i irytuje mnie że ludzie popełniają takie błędy w opisie tej miejscowości
  • ;)       Autor:  angellika      Data:  2009-12-09 19:53:51
    ja rowniez jestem rodowita mieszkanka Rawy i wiem ze nasze miasto jest piekne, ale najgorsze jest robienie o nim folderu.
  • mały błąd       Autor:  joanna      Data:  2009-12-03 21:10:50
    Rawa ma dwie rzeki Rawkę i RYLKę[a nie Rylską}.Jestem rodowitą rawianką i wiem że moje miasto jest piękne i ma swój niesamowity klimat.Zapraszam wszystkich do Rawy,bo jest tu jeszcze kilka fajnych miejsc nie tylko zamek.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.