Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Skierbieszów (woj. lubelskie) - Średniowieczny zamek biskupi (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars
Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 13

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 11

       
    
 


Opis i stan obecny


W Skierbieszowie nad rzeką Wolicą na wzgórzu zwanym Zamczysko stał kiedyś zamek, o którym wiadomo bardzo niewiele. Okoliczna ludność mówi o nim "zamek biskupi". Warownia zajmowała południową cześć rozległego wzgórza/kopca o wysokości ok. 5 m. Badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia śladów osadnictwa z XIV wieku.
Zamek skierbieszowski był prawdopodobnie murowany, otoczony ziemno-drewnianymi fortyfikacjami bastejowymi, fosą oraz bagnami, które powodują, że do dzisiaj trudno do niego dotrzeć. Zachowała się jednak wąska grobla, która może być pozostałością dojazdu do zamku. Całe wzgórze zajmuje powierzchnię 6 ha, a znacznie mniejsza część zamkowa jest oddzielona głęboką na 3,5 m fosą. Jej wymiary to 70 x 55 m. Po zamku nie zostały na powierzchni żadne ślady murów, są tylko nierówności i zagłębienia, z których jedno wg podań jest zasypaną studnią. Zamek w Skierbieszowie posiadał podobno rozległe podziemia oraz wieżę mieszkalną, która w XVII wieku pełniła funkcję miejsca zsyłki i odosobnienia dla skazanych przez biskupów księży.


Zdjęcie lidar Skierbieszowa
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Zamczyska w Skierbieszowie. A - miejsce po zamku


Plany i rekonstrukcje


Mapa Skierbieszowa z XVIII w.
Mapa Skierbieszowa z ok. 1770 r. pokazuje, że na Zamczysku nie pozostał nawet ślad zabudowy. Kształt wzgórza od północy jest nieco inny niż obecnie.


Historia, wydarzenia


Skierbieszów został nadany przez króla Władysława Jegiełłę biskupowi chełmskiemu Janowi z Opatowiec w 1428 r. W połowie XVI w. uzyskał prawa miejskie. Zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku jako rezydencja biskupia. Jest ona wspominana w "Księgach hetmańskich" Stanisława Sarnickiego pisanych w latach 1574-1577. Została rozbudowana przypuszczalnie na początku XVII wieku przez Jerzego Zamoyskiego, biskupa chełmskiego w latach 1601-1621, fundatora kościoła w Skierbieszowie. Warownia uległa zniszczeniu w tym stuleciu z rąk szwedzkich i tatarskich. W 2. połowie XVII wieku była już w całkowitej ruinie. Biskupi chełmscy nie odbudowali swej rezydencji, lecz postawili nowy dwór nad Wolicą (zniszczony podczas działań wojennych w 1915 r.). Resztki murów skierbieszowskiego zamku zostały rozebrane przez ordynatów zamojskich i przeznaczone na budowę miejscowego kościoła. W 1973 r. przeprowadzono prace archeologiczne, podczas których odkryto naczynia ceramiczne i monety wskazujące na XIV-wieczną metrykę "Zamczyska". W 2011 r. przeprowadzono kolejne badania. Od północy odsłonięto wał ziemny oraz gruz kamienny i ceglany. Z zabytków ruchomych natrafiono na fragmenty naczyń glinianych, kafli piecowych, w tym renesansowych kafli płytkowych, wyroby z żelaza jak gwoździe, okucia. W jednym z odkrytych wykopów rabunkowych ukazały się kamienne fundamenty na zaprawie wapienno-piaskowej.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie grodziska z oddali zajmuje ok. 5 minut. Można jednak znaleźć punkty obserwacyjne z różnych stron.

WSTĘP
punktor Wolny, choć ograniczony przez podmokły teren.



Położenie i dojazd


Centralno-południowa cześć woj. lubelskiego. 15 km na północ od Zamościa. "Zamczysko" leży na południowy-wschód od skierbieszowskiego rynku. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.84666680291°, E23.3781340063°
format DM (stopnie, minuty):   50° 50.8000081746'N, 23° 22.688040378'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 50' 48.00''N, 23° 22' 41.28''E 



Bibliografia



punktor Banasiewicz Ewa - Grodziska i zamczyska Zamojszczyzny
punktor Niedźwiedź Ewa, Niedźwiedź Józef, Siudak Józef - Dzieje miejscowości gminy Skierbieszów


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Skierbieszów - Widok na Zamczysko Skierbieszów - Zamczysko od północy Skierbieszów - Widok na Zamczysko Skierbieszów - Widok na Zamczysko Skierbieszów - Zamczysko od północy znad wsi Sady Skierbieszów -  Zamczysko od północy znad wsi Sady Skierbieszów -  Zamczysko od północy znad wsi Sady
Zdjęcia wykonane przez Mariusza Mazurka


Materiały wideo


Skierbieszów i grodzisko z drona



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Zapomniane grodzisko       Autor:  ja      Data:  2014-12-18 10:59:11
    Widzę, że temat podjęty dawno, ale interesujący. Trafiłem nań przypadkiem i postanowiłem dowiedzieć się czegoś, jeśli ktoś się jeszcze odezwie. Czy udało się zlokalizować komuś to grodzisko lub uzyskać jakieś inne informacje?
  • Re: wybory       Autor:  Fredo      Data:  2014-11-25 17:57:28
    O frekwencję nie co się bać, gorzej jeżeli zacznie gasnąć światło lub ludzie krula zaczną dowozić pijaczków i głosować za starców. Na forum TZ Białoruś moderator nie dopuszcza postów będących w opozycji do układu. Chore to ! Zapowiadają się kolejne zmarnowane 4 lata.
  • wybory       Autor:  mieszkaniec      Data:  2014-11-02 17:18:04
    Postarajmy się o duża frekwencję w nadchodzących wyborach o stołek wójta. Lepiej pójść i zagłosować niż później narzekać. Tylko w ten sposób możemy coś zrobić. Uważam, że naszej gminie trzeba nowego spojrzenia, swieżosci, nowych inwestycji..... Obecny wójt zrobił wiele dobrych rzeczy ale dajmy szanse wykazać sie innym......  
UWAGA
FORUM SŁUŻY DO WYMIANY POGLĄDÓW NA TEMAT ZAMKU. WSZYSTKIE WYPOWIEDZI NIE ZWIĄZANE Z TYM TEMATEM BĘDĄ USUNIĘTE. OSOBY KTÓRE NADAL BĘDĄ JE TU WPISYWAĆ ZOSTANĄ ZBANOWANE NA STAŁE.




Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.