puste
Telefon kontaktowy
punktorInformacja Turyst.
w Chełmie,
tel. (082) 565 36 67

Ikonka - zamek
CHEŁM - BIEŁAWIN
¤ Średniowieczna wieża ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku bielawin

Ocena


Możesz ocenić:
Chełm-Bieławin - Średniowieczna wieża

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosowało osób: 23
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosowało osób: 16
            
 
Jeśli podoba Ci się ta strona, wesprzyj ją w Google!  


Opis


Ozdobna pierwsza litera wieża w Bieławinie jest jedyną pozostałością średniowiecznej zabudowy grodu lub osady. Przed wojną było to co jeszcze oglądać, ale obecnie należy uczciwie napisać, że jest to mało atrakcyjne miejsce. Mury o wysokości niecałego metra stoją na lekko zabagnionej łące na drobnym wzniesieniu, obecnie w granicach administracyjnych Chełma. Widać, że w większej części jest to współczesna rekonstrukcja, tylko gdzieniegdzie można zauważyć stare kamienie. Jak informuje tablica informacyjna prowadzone tu badania archeologiczne przyniosły bardzo znaczące odkrycia dotyczące samego obiektu jak i osadnictwa z różnych okresów chronologicznych. Wzbogaciły one miejscowe muzea, niestety brak szczegółów.


Historia


Ozdobna pierwsza litera przypuszcza się, że wieża w Bieławinie była reprezentacyjną i obronną częścią grodu ruskiego, ale brak na to dowodów. Do niedawna uważano że zbudował ją w 1259 r. książę Daniel, lecz obecnie za bardziej prawdziwą datę powstania uznaje się przełom XIII i XIV wieku. Wieża zbudowana była z kamienia łamanego na planie prostokąta o wymiarach 11,8 x 12,4 m, posiadała cztery lub pięć kondygnacji. Na dole znajdowała się piwnica z lochem, wyżej kuchnia, nad nią pomieszczenie mieszkalne a na czwartej kondygnacji komnata reprezentacyjna. Podłoga wyłożona była w niej glazurowaną cegłą oraz płytkami ceramicznymi. Okna ozdobiono zielonym kamieniem - glaukonitem. Najwyższa kondygnacja posiadała funkcje obronne i obserwacyjne. Dach był prawdopodobnie czterospadowy. Wieża została dość szybko zniszczona, bo już w końcu XIV w, podczas wojen między Polską, Litwą i Węgrami. Prawdopodobnie nigdy jej nie odbudowano. Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono w latach 1909 - 1911, kontynuowano je później w 1976, 1979, 1994, 1996, 1998 r. Jeszcze w XX w. zachowana jedna ściana miała wysokość 16,6 m, jednak 1 kwietnia 1944 r. zburzyli ją Niemcy.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku bielawin
Ruina wieży w Bielawinie. Litografia z Albumu lubelskiego A. Lerue 1860 r.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. lubelskiego. 70 km na wschód od Lublina. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem lub PKS-em. Bieławin to północna część Chełma. Należy dostać się do dużego ronda, z którego drogi rozchodzą się w 3 kierunkach: na południe do centrum miasta, na zachód na Lublin/Krasnystaw i na wschód w stronę granicy. Jadąc od wschodu, należy skręcić w prawo w niewielką drogę tuż przed rondem. Po chwili skończy się ona skrętem w prawo do jakiegoś zakładu. Dalej należy iść wiejską drogą, aż dojdziemy do domu z ciekawie wyglądającą piwnicą zbudowaną ze starych murów. Omijamy go z lewa, przez małą rampę i wchodzimy na łąkę. Teraz skręcamy w prawo do wydeptanej ścieżki i idziemy prosto kilkaset metrów, po kilku minutach powinno być widać tablicę informacyjną.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 51.155767°,  E 23.474489°
format DM (stopnie, minuty):   N 51° 9.34602',  E 23° 28.46934'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 51° 09' 20.76'',  E 23° 28' 28.16''


Czas


Pobieżne oglądnięcie resztek wieży zajmuje: ok. 5 min. Samochodem można dojechać do końca drogi asfaltowej a dalej piechotą ok. 10 minut.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Chełm-Bieławin - Widok z oddali Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży
Zdjęcia wykonane: latem 2002Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Google Maps


Noclegi


punktorChełm - Pokoje gościnne MOSiR "Kumowa Dolina", ul. Podgórze 47, tel. (082) 563-34-08
punktorChełm - Hotelik "IZABELLA", ul. Hrubieszowska 102, tel. (082) 560 31 15
punktorChełm - Pokoje noclegowe przy PKS, ul. Hutnicza 3, tel. (082) 565 06 34
punktorChełm - Schronisko Młodzieżowe PTSM, ul. Czarnieckiego 8, tel. (082) 564 00 22
punktorChełm - Pokoje gościnne MOSiR, ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, tel. (082) 563-02-86

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1               oferta noclegowa 2
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2018 BD - KONTAKT
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.