Zamek Bodzentyn

Bodzentyn
Średniowieczny zamek biskupi



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Bodzentyn (woj. świętokrzyskie) - Średniowieczny zamek biskupi

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 156

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 119

       
    
 


Opis i stan obecny


Ruiny bodzentyńskiego zamku położone są na stromym brzegu rzeki Psarki w zachodniej części wzgórza miejskiego otoczonego przez stawy i podmokłe łąki. Jego mury obronne stanowiły zachodni odcinek fortyfikacji miasta. Okolica ta od XVII wieku była pod władaniem biskupów krakowskich, a założeniu miasta i zamku sprzyjała lokalizacja na skrzyżowaniu dwóch traktów handlowych.
Od początku swoich dziejów warownia była często rozbudowywana, praktycznie każdy biskup coś do niej wnosił, choć nie da się dziś precyzyjnie odtworzyć wyglądu założenia i wszystkich zmian zachodzących w najstarszym okresie funkcjonowania, bo zachowane opisy i inwentarze dotyczą budowli z XVII - XIX wieku.
ozdoba
Bogactwo wnętrz
Zachowały się opisy bogato wyposażonych komnat zamku w Bodzentynie. Sufity były ozdobione malowidłami, ściany upiększono polichromiami i arrasami. Każda komnata miała swój piec w indywidualnym kolorze i z pięknymi ornamentami. Potwierdziły to prace archeologiczne, odkryto bowiem wspaniałe kafle, które trafiły do muzeum w Kielcach.

Pierwotnie zamek był niewielką budowlą z kamienną wieżą mieszkalno-obronną na planie kwadratu 10x10 m w narożniku płn.-zach. Wieża ta posiadała głęboki loch więzienny, do którego zejście możliwe było tylko po linie. Drugim elementem zamku był parterowy budynek o wysokości ok. 4,5 m. przylegający do wieży. Pierwsza przebudowa w XV wieku polegała na powiększeniu budynku w kierunku wschodnim i dobudowaniu piętra. Najnowsze badania z 2019 roku przyniosły odkrycie, iż od zachodu również istniało skrzydło - podpiwniczony budynek o szerokości ponad 5 metrów, a od południa skrzydło bramne. Oba są łączone z fazą XV-wieczną.
Kluczową rozbudową w kolejnym etapie było powstanie domu głównego od wschodu. Najbardziej okazała budowla na zamku posiadała 3 kondygnacje i wymiary 14 x 40 m. Komunikację zapewniał drewniany ganek od wschodu oraz schody w narożnych dobudówkach ustawionych ukośnie do ściany zachodniej, określanych jako "wieżyczki" lub "aneksy". Budynek posiadał piwnice dostępne z dziedzińca. Pomieszczenia na parterze pełniły funkcję gospodarczą, na piętrze mieściły się mieszkania dla urzędników dworu biskupiego, a na 2. piętrze komnaty biskupie z reprezentacyjną wielką salą stołową o czterech oknach. Do budynku tego szybko dobudowano od wschodu kwadratową wieżę - ryzalit z wykuszem-absydą, nawiązującym stylistycznie do wykusza w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Collegium Maius. Konstrukcja ta mieściła kaplicę zamkową na 2. pietrze, a absyda jej chórek. W ten sposób likwidacji musiał ulec ganek, więc w kolejnej fazie pomyślano o skomunikowaniu wszystkich kondygnacji domu wielkiego krużgankiem (galerią). Obejmował on wszystkie kondygnacje od strony zachodniej i wniósł do biskupiej rezydencji świeżość i elegancję. Po zabudowaniu strony południowej, która zawsze mieściła wjazd, zamek stał się nowoczesną rezydencją renesansową otoczoną murem z basztami i przyporami. Od wschodu założono wspaniały ogród włoski rozciągający się do pobliskiego kościoła.
Na południu rozlokowane było rozległe podzamcze, również ufortyfikowane murem. Stał tam drewniany dwór biskupi nazywany "Salą" albo "Domem Pańskim", ponieważ podczas częstych prac modernizacyjnych i remontowych zamku rezydowali w nim biskupi. Poza tym stajnia, wozownia, piekarnia, rzeźnia, stodoły. W płn.-wsch części podzamcza w XVII wieku stanęła piętrowa oficyna z bramą do miasta. Wraz z nią oddzielono zamek i ogród od miasta murem obwodowym, wcześniej była tam tylko furta. Na piętrze oficyny znajdowało się mieszkanie starosty (zarządcy) dóbr biskupich. Na zachodnim stok wzgórza działała winnica, a w dole za rzeką Psarką folwark z browarem. Na północ od niego leżał zwierzyniec, gdzie prowadzono m.in. hodowlę danieli i jeleni.
Gdy stara gotycka wieża przestała pasować do zmodernizowanej budowli, rozebrano ją. Przebudowano też skrzydła północne i południowe, aby ujednolicić bryłę zamku. Pod koniec XVII stulecia zyskał on kształt podkowy i barokowy charakter. Dziedziniec pokrywał kamienny bruk, a budynki dach krakowski, co wpływało na optyczne zwiększenie jego proporcji względem całości budowli, a równocześnie czyniło poddasze przestronniejszym i lepiej doświetlonym. Wjazd prowadził przez most na czterech kamiennych arkadach z dwoma filarami oraz portal wykonany z czerwonego (różowego) piaskowca. Ozdobiono go tablicą upamiętniającą zasługi budowlane biskupów Trzebickiego i Małachowskiego z datą 1682. Ściany zewnętrzne zdobione były pilastrami i kamieniarką z herbami biskupów (dostępna ikonografia pokazuje tylko herb Nałęcz bp Małachowskiego, ale z pewnością były i starsze).
Do dziś zachowały się wysokie ściany z otworami okiennym (niektóre z kamieniarką) skrzydła południowego z bramą i wspomnianym XVII-wiecznym portalem (bez pamiątkowej tablicy), fragment skrzydła północnego oraz ściana domu wielkiego. Przed portalem widać szczątki kamiennego mostu. Nie ma już śladów zamkowych ogrodów, a przedzamcze wchłonęło miasto, biegnie przez nie ulica Słoneczna. W dole rzeka Psarka tworzy kilka niewielkich rozlewisk zwanych sadzawkami, prowadzi tam ścieżka oraz drewniane mostki, co również warto zobaczyć.
Aktualnie ruiny od kilku lat są w trakcie prac konserwacyjnych i rewitalizacyjnych. Ogrodzono je, a mury wsparto rusztowaniami. Wciąż da się do nich wejść, ale turyści proszeni są o uszanowanie zakazów i pracy konserwatorów. O wypadek ponoć nie trudno. Częściowo odzyskano dla założenia zamkowego podzamcze, gdzie urządzono strefę rekreacyjną dla mieszkańców i plac zabaw dla dzieci. Zrewitalizowany zabytek ma zostać "wzbogacony" o elementy z metalu i szkła, jedną z wizualizacji można zobaczyć poniżej (strach się bać!). Na szczęście z najbardziej koszmarnych pomysłów ponoć zrezygnowano, ale wciąż ostateczna forma ruin jest nieznana i budzi obawy miłośników zabytków...

Pocztówka z zamkiem z 1902 r.
Ruiny na pocztówce z roku 1902. Widać, że Psarka była kiedyś znacznie większą rzeką



Plany i rekonstrukcje


Obecny plan ruin
Plan zachowanych w latach 60-tych XX wieku murów zamku bodzentyńskiego wg Jerzego Fijałkowskiego (brak tu reliktów mostu wjazdowego).

Plan zamku wg Brykowskiej
Plan założenia zamkowego w Bodzentynie w 2. połowie XV wieku na bazie rysunku M. Brykowskiej. A - dom wielki, główny budynek zamkowy od wschodu, B - skrzydło północne, C - najstarsza gotycka wieża mieszkalno-obronna, D - wieżyczki/aneksy przy domu wielkim mieszczące schody i latrynę, E - mury obwodowe, F - baszty w murze obwodowym, G - przypory, H - wjazd do zamku z miasta, I - wjazd z podzamcza na zamek, J - prawdopodobnie mur fundamentowy drewnianego ganku, K - podzamcze, L - minia murów osłaniających ogród i odgradzająca zamek od miasta, która powstała później, M - dziedziniec

Rozwarstwienie murów
Plan zamku biskupów krakowskich i próba rekonstrukcji etapów budowy wg badań architektoniczno-archeologicznych 1962-1969, 1983, 2015. Opracowała M. Brykowska w 1997 r, więc nie uwzględnia najnowszych ustaleń badaczy.
1 - 2. poł. XIV - 1. poł. XV,
2 - 2. poł. XV,
3. XV/XVI w. - 1581,
4. XVI/XVII - 1680,
5. 1681 - 1732.

Plan Bodzentyna z zamkiem
Plan założenia zamkowego w Bodzentynie w XIX w. na planie miasta. DW - dom wielki (skrzydło wschodnie), R - wieża - ryzalit z kaplicą, B - cylindryczna baszta w murze obwodowym, D - dziedziniec, P - przypory, M - most wjazdowy na 4 arkadach, OD - oficyna drewniana "Sala" - dworek biskupi, OB - oficyna bramna murowana, O - ogrody, PO - podzamcze (podpisane jako dziedziniec), S - stajnie, U - ulica Senatorska, prowadząca z miasta do zamku, K - rzeka Psarka

Mapa Bodzentyna z XVIII w.
Bodzentyn na austriackiej mapie z ok. 1770 roku. Z - zamek, P - podzamcze, O - ogrody, K - kościół parafialny, R - ratusz, S - stawy zamkowe, F - folwark, Z - zwierzyniec

Plan parteru i piętra zamku
Plan 1. piętra i parteru zamku wg pomiarów z 1820 roku. Brak ryzalitu wieżowego z kaplicą i piętra drugiego, spowodowany zapewne złym stanem tej kondygnacji.


Wizualizacja zamku po rewitalizacji
Wizualizacja rewitalizacji ruin zamku w Bodzentynie, materiały UG Bodzentyn

Rekonstrukcja zamku Bodzentyn nr 1

Rekonstrukcja zamku nr 2
Rekonstrukcje zamku w XVIII w. z projektu "Łysogóra 200 lat temu" Fundacji Świętokrzyskie Góry Historii i Narodowego Centrum Kultury


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek bodzentyński zbudowano w II połowie XIV w. z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska herbu Jelita. Zastąpił drewniany dwór biskupa Bodzanty (Bodzęty) herbu Poraj, który przeniósł tu siedzibę biskupią z pobliskiego Tarczka w połowie XIV stulecia. Nie znana jest lokalizacja tego obiektu. Pewne przesłanki wskazują, że początkowo obie budowle funkcjonowały równocześnie. Zamek został sprzężony z fortyfikacjami miejskimi Bodzentyna. Początkowo składał się z wysokiej czworobocznej wieży w płn.-zach. narożniku wzgórza, przylegającego do niej parterowego budynku mieszkalnego i muru obronnego od północy.

Akwarela T. Chrząńskiego
Zamek w Bodzentynie od strony dziedzińca w połowie XIX w. Skrzydło południowe jeszcze z dachem. Akwarela T. Chrząńskiego - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego

ozdoba
Jakub Zadzik
ciekawostka Bodzentyński zamek należał do ulubionych rezydencji biskupów krakowskich. Szczególnie upodobał go sobie bp Jakub Zadzik - kanclerz wielki koronny, mąż stanu, który pod koniec życia zamieszkał tu na stałe i dokonał żywota w 1642 r. Niewiele wniósł do rozwoju zamku, ale mieszkańcom miasta nadał przywilej gwarantujący stypendium w celu kształcenia się w Akademii Krakowskiej. Na kartach w historii zapisał się jako wielki wróg reformacji i bardzo zręczny dyplomata. Prowadził rokowania ze Szwedami i Moskwą, był też rozjemcą w wewnętrznych sporach w kraju. Jego skrywaną tajemnicą był fakt, że nie pochodził z rodziny szlacheckiej. On to doprowadził do zniszczenia słynnego na całą Europę ariańskiego ośrodka nauk w Rakowie. O jego bezwzględności mówią jeszcze inne relacje, wątpliwe jednak by były one prawdziwe. Podobno jednego z uwięzionych w zamku innowierców głodził tak długo, iż musiał on zjeść własne księgi. Z kolei inny znany protestant Krowicki został odbity przez przyjaciół i uniknął losu swoich braci. Należy jednak pamiętać, że arianie zawsze popierali protestanckich Szwedów i innych wrogów Polski, niszczyli obiekty kultu katolickiego, stąd spotykały ich później często zasłużone prześladowania.

punktor 1380 r. - po śmierci Floriana z Mokrska herbu Jelita zamek Bodzentyn przejął Zawisza z Kurozwęk herbu Poraj
punktor 1410 r. - przed bitwą pod Grunwaldem na zamku zatrzymał się król Władysław Jagiełło, który odbywał pielgrzymkę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Przyjął tu posłów z Pomorza
punktor 1413 r. - pożar zniszczył miasto i naruszył też warownię.
punktor 1422 r. - zachowała się wzmianka w źródłach o remoncie wieży dokonywanym przez miejscowego cieślę Franka. Świadczy to, że biskup Wojciech Jastrzębiec herbu własnego zlecił naprawę zamku po zniszczeniach pożarem. Co ciekawe dokument oprócz zamku wymienia także dwór, co może dowodzić, iż pierwsza siedziba biskupia nie stała w tym samym miejscu co zamek i przetrwała jeszcze do początku XV wieku.
punktor od 1423 r. - biskup Zbigniew Oleśnicki herbu Dębno rozbudował niewielki budynek od północy w skrzydło mieszkalne o 2 kondygnacjach, podwyższył wieżę, założył podzamcze, ogrody od wschodu, folwark od zachodu. W mieście ufundował kościół parafialny
punktor ok. 1500 r. - po wielkim pożarze budowli, kardynał Fryderyk Jagiellończyk dobudował od wschodu nowe skrzydło mieszkalne - dom wielki o 2 piętrach. Od wschodu komunikację zapewniał drewniany ganek. Reprezentacyjna druga kondygnacja mieściła izbę wielką, która posiadała inskrypcję nad wejściem informującą o fundatorze
punktor lata 1503-1524 - biskup Jan Konarski herbu Abdank rozbudował dzieło poprzednika dobudowując do domu wielkiego od wschodu ryzalit w formie wieży z dostawionym wykuszem-absydą. Wcześniejszy ganek został usunięty
punktor lata 1525-1535 - prace nad wystrojem wnętrz przeprowadził biskup Piotr Tomicki herbu Łodzia.
punktor lata 1572-1577 - biskupowi Franciszkowi Krasińskiemu herbu Ślepowron przypisuje się rozpoczęcie wielkiej przebudowy starego zamku w renesansową rezydencję. Powstały wtedy m.in. arkadowe krużganki od zachodniej strony domu wielkiego. Bywa to jednak kwestionowane, bowiem brak precyzyjnych danych o XVI-wiecznych pracach na zamku (krużganki mógł wznieść bp. Tomicki jak i bp Myszkowski)
punktor 1581 r. - prace zakończył biskup Piotr Myszkowski herbu Jastrzębiec. Sprowadził w tym celu włoskiego architekta Jana Balcera, który za wykonaną pracę otrzymał ogród na przedmieściu. Przypisuje mu się zwieńczenie murów attyką, pokrycie murów tynkiem, wymianę kamieniarki okien i drzwi, zmianę w wystroju wnętrz oraz ogólną modernizację budowli.
punktor lata 1608-1616 - biskup Piotr Tylicki herbu Lubicz postawił skrzydło południowe z budynkiem bramnym, do którego prowadził most ponad wykopaną suchą fosą. Nowa brama posiadała furtę i strzelnice, a chroniło jej kilka dział. W narożu wschodnim stała niewielka baszta
punktor lata 1617-1630 - biskup Marcin Szyszkowski herbu Ostoja postawił na przedzamczu przy murze zachodnim drewniany dworek zwany "Salą" lub "domem pańskim". Inwentarz z tego okresu wymienia budynki zamkowe:: studnię, kuchnię, chłodnię, stajnię, wozownię, piekarnię i furtę zachodnią prowadzącą do ogrodów na skarpie nad rzeką, a dalej do folwarku i zwierzyńca.

Akwarela T. Chrząńskiego nr 2
Zamek od strony wschodniej w połowie XIX w. (elewacja ogrodowa). Widać ryzalit wieżowy z absydą, czyli XVI-wieczną dobudówkę z kaplicą. Ten element zachował attykę. Akwarela T. Chrząńskiego - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego
ozdoba
Oblężenie zamku
Po zwycięskiej bitwie z Turkami pod Chocimiem w 1621 roku skarb koronny świecił pustkami. Zabrakło pieniędzy na żołd dla wojska, które wysunęło szereg żądań, nie tylko finansowych. Ponieważ negocjacje nie przynosiły rezultatów wojsko zawiązało pod Lwowem konfederację, czyli związek o charakterze buntu. Głos biskupa krakowskiego był w tym sporze bardzo istotny, a pełniący tę funkcję Marcin Szyszkowski należał do zagorzałych krytyków konfederatów. Obawiał się, że żądania żołnierzy doprowadzą do wojny domowej, jak w Czechach i w Austrii. Zarzucał wojsku niewdzięczność wobec Boga (który dał zwycięstwo chocimskie), bunt przeciw królowi i Rzeczypospolitej oraz ciemiężenie biednych ludzi. W odpowiedzi konfederacki oddział Lisowczyków podszedł pod Bodzentyn i rozpoczął oblężenie miasta i zamku. Biskup odparł 3 szturmy, ale w końcu zapłacił okup w wysokości 2000 złotych polskich. Nie uchroniło go to przed większymi szkodami. Wojsko rozlało się bowiem po województwach małopolskim i ruskim "egzekwując" podatki na wojsko od dzierżawców starostw, majątków kościelnych, a czasem i miast. W ten sposób spustoszone zostały dobra biskupstwa krakowskiego. Straty były tak wielkie, że szlachta zawnioskowała na sejmie walnym o rekompensatę dla bp Szyszkowskiego.

punktor 1622 r. - w okresie konfederacji lwowskiej zamek oblegał oddział lisowczyków pod wodzą Stanisława Jaroszewskiego.
punktor lata 1644-1652 - kolejny biskup Piotr Gembicki herbu Nałęcz zadbał aby zespolić 3 skrzydła zamkowe. Główne otrzymało dwupiętrowe krużganki i zewnętrzne schody na dziedzińcu. Zamek stał się wytworną rezydencją renesansową o 3 skrzydłach i z narożną więżą. Rozebrano wtedy wszelkie budynki stojące na dziedzińcu by w kolejnej fazie budowlanej pokryć go kamiennym brukiem Ze względu na różne wysokości skrzydeł i wieżę, budowla nie miała jeszcze regularnego kształtu określanego później jako "podkowa"
punktor 1652 r. - wzmianka o gotyckiej wieży zamkowej "Przy izdebce w kącie y w rogu muru z kamienia murowana [...] W tey wieży iest w ziemi głęboko więzienie do którego na dół po linie puszczano"
punktor 1656 r. - podczas potopu szwedzkiego i obecności wrogich wojsk w okolicy, zamek raczej nie ucierpiał. Lustracja z 1667 mówi: : "Zamek Bożęcki [...] pilnie reformy znaczney potrzebuje", a jednocześnie wymienione są budynki drewniane stojące ponad 20 lat wcześniej. Budowla mogła więc zostać nietknięta przez najeźdźców, lecz nadwątlił ją ząb czasu.
punktor po 1668 r. - naprawę siedziby podjął biskup Andrzej Trzebicki herbu Łabędź. Zaczął od nowych dachów. Od strony miasta postawił mur obwodowy i murowaną oficynę z bramą. Następne prace był już początkiem barokowej przebudowy zamku. Do 1680 r. rozebrano gotycką wieżę, część skrzydła północnego, attykę i zabudowę gospodarczą na podzamczu, w tym murowane budynki oficyny bramnej i stajni od wschodu
punktor lata 1681 - 1699 r. - prace nad barokową przebudową wg projektu architekta Solariego kontynuował biskup Jan Małachowski herbu Nałęcz. Do budowy wykorzystano materiał pozyskany z rozbiórki poprzednich budynków. Rezydencji nadano kształt podkowy z korpusem i dwoma pawilonami bocznymi, jak nazywano nowe skrzydła płn. i płd. Budynki nakryto nowym dachem łamanym tzw. krakowskim, tylko wieża kapliczna nadal posiadała attykę Wtedy też powstał zachowany portal z czerwonego piaskowca, który zdobił bramę wjazdową.
punktor ok. 1722 r. - ostatnie prace przeprowadził biskup Felicjan Szaniawski h. Junosza
punktor lata 1759 - 1788 - ostatnim zamieszkującym w Bodzentynie biskupem był Kajetan Sołtyk herbu własnego. Podobno opuścił Bodzentyn żegnany armatnimi salwami przez załogę zamku w 1763 roku i już mnie wrócił.
punktor 1787 r. - rozebrano na podzamczu zniszczony drewniany dwór zwany "Salą" i zbudowano nową oficynę, również z drewna.
punktor 1789 r. - sejm zadecydował o przejęciu majątku biskupów krakowskich (i ich siedzib) przez państwo.
punktor 1797 r. - terenu zamku przejął zaborca austriacki. Urządzono w nim spichlerz, potem na lazaret, a do 1814 r. funkcjonowały tu koszary.
punktor po 1815 r. - terenem zamku przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych, która przeprowadziła remont oficyny bramnej, a następnie przekazała Głównej Dyrekcji Górniczej w Kielcach. Ta ostatnia instytucja zleciła wykonanie planów i pomiarów budynków. Zamek miał być budynkiem administracyjnym, a podzamcze produkcyjnym. Planów jednak nie zrealizowano.
punktor po 1824 r. - kolejnym pomysłem na zagospodarowanie ruin była fabryka fajansu, a następnie porcelany i kafli. Nigdy do tego nie doszło, ale stan budowli stale się pogarszał
punktor po 1824 r. - kolejnym pomysłem na zagospodarowanie ruin była fabryka fajansu, a następnie porcelany i kafli. Nigdy do tego nie doszło, ale stan budowli stale się pogarszał
punktor 1843 r. - władze powiatu opoczyńskiego planowały rozbiórkę dawnej siedziby biskupów aby postawić w jej miejscu fabrykę. Zablokował to Wydział Dóbr i Lasów Państwowych. Podobno w kilku zachowanych salach zamkowych mieszczanie Bodzentyna urządzali jeszcze bale
punktor II poł. XIX w. - mury zamkowe zaczęły się walić. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy rozbierali to co zostało traktując ruiny jako źródło darmowego budulca. Rozebrano obie oficyny: bramną i dwór biskupi. W 1882 r. nie ma już po nich śladu, tak jak i po murach obwodowych

Akwarela T. Chrząńskiego nr 3
Baszta południowo-zachodnia chroniąca podzamcze i resztki muru obwodowego w połowie XIX wieku. Akwarela T. Chrząńskiego - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego

punktor 1902 r. - zrujnowany zamek w Bodzentynie władze carskie uznały za zabytek i nakazały otoczyć ochroną
punktor 1912 r. - opiekę nad budowlą przekazano Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości
punktor 1930 r. - teren zamkowy ogrodzono parkanem, a w 1933 r. wpisano do polskiego rejestru zabytków. Ruiny zabezpieczono i wyłączono z nich wschodnią część przedzamcza, które zajęło miasto
punktor 1963 r. - pierwsze prace archeologiczne. Odkryto m.in. kafle piecowe, znajdujące się obecnie w Muzeum Narodowym w Kielcach. Co ciekawe, początkowo badania zaprzeczyły średniowiecznej genezie zamku. Dopiero kolejny sezon prac doprowadził do odsłonięcia na głębokości prawie 2 metrów fundamentów wieży nad wysoką skarpą nad rzeką, pod północno - zachodnią częścią ruin,
punktor 1984 r. - kolejne prace konserwatorskie i zabezpieczenie skrzydła wschodniego
punktor 2017 r. - wstęp do prac zabezpieczających ruiny. Zabytek ogrodzono, a mury wsparto drewnianymi konstrukcjami, które je wzmacniają. Rozpoczęto zaplanowane na kilka lat badania archeologiczne. Wstępne badania georadarowe wykazały kilka pustych przestrzeni, które zostaną zbadane. Być może potwierdzą się legendy o podziemnym połączeniu z kościołem i historyczne wzmianki o istnieniu pod zamkiem lochów. W przyszłości podziemia także mogłyby zostać udostępnione turystom.
punktor 2019 r. - początek prac renowacyjnych połączonych z częściową odbudową zamku. W skrzydle południowym powstanie punkt widokowy oraz część ekspozycyjna. Jedną z planowanych atrakcji mają być stanowiska do oglądania zamku w wirtualnej rzeczywistości (w goglach VR). W planach jest też odtworzenie ogrodu włoskiego. Badania archeologiczne przyniosły interesujące odkrycia. Grupa pod kierownictwem dr Czesława Hadamika odsłoniła nieznane mury skrzydła zachodniego oraz portal w podziemiach pierwotnego skrzydła bramnego. Istnienie skrzydła zachodniego był dotąd traktowane hipotetycznie, ale wykopaliska dowiodły, że funkcjonowało przynajmniej od XV wieku. Starsze skrzydło południowe - bramne ulokowane było na dziedzińcu, pod brukiem, przed późniejszym budynkiem południowym z portalem. Zakłada się, że pochodziło z XV wieku, a było wykorzystywane jeszcze w XVII wieku, a jego piwnice nawet dłużej. Stąd wtórnie użyto w nich portal z szarego piaskowca.

Litografia J. Ceglińskiego
Litografia Juliana Ceglińskiego z 1858 r. Obok zamku drewniana oficyna z 1787 roku


Rycina F. Brzozowskiego
Zwaliska zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie wg Feliksa Brzozowskiego. Tygodnik Ilustrowany 1882 r. Jak widać w 30 lat zamek stracił cały mur obwodowy i większość zabudowy. Z podłoża wystają arkady mostu



Legendy i podania

Powrót na górę strony

Miejscowe podania mówią o pobycie w zamku w Bodzentynie królewicza Władysław, późniejszego króla Władysława IV Wazy.Zmogła go choroba, z którą nie potrafili sobie poradzić żadni medycy. Pewnego dnia do królewicza przyszła staruszka i rzekła aby przewieźć go pod figurę św. Katarzyny na Łysicy, patronkę wsi. Gdy choroba nie ustępowała zrobiono jak powiedziała kobieta i Władysław zaczął czuć się o wiele lepiej. Wkrótce całkiem wyzdrowiał. Nie zapomniał o pobycie w Bodzentynie i Św. Katarzynie. Po zostaniu monarchą podarował klasztorowi na Świętej Katarzynie srebrne wotum i tkaną złotem zasłonę ołtarza.

Przedwojenne zdjęcie
Zdjęcie z 1933 roku



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Z dolnego rynku idzie się ok. 10 minut, z górnego 3 min. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Zdjęcie powojenne
Ujęcie jak wyżej, lecz z 1966 roku



Położenie i dojazd


Centralno - północna cześć woj. świętokrzyskiego. 22 km. na południowy zachód od Starachowic, 35 km na północny wschód od Kielc. Zobacz na mapie.
Zamek leży w zachodniej części miasta niedaleko górnego rynku, przy kościele. Charakterystycznym punktem jest też rzeczka obok drogi, wzgórze zamkowe jest nad nią. Z rynku dolnego idzie się ulicą Langiewicza do górnego rynku, a potem ul. Słoneczną, są tam kierunkowskazy. Samochodem można dojechać pod same ruiny.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.94208056°, E20.95164444°
format DM (stopnie, minuty):   50° 56.5248336'N, 20° 57.0986664'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 56' 31.49''N, 20° 57' 05.92''E 



Rekonstrukcja lub stary widok zamku bodzentyn
Drzeworyt z 1886 r. Michała Elwiro Andriolliego.


Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce. Historia i legendy
punktor Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
punktor Fijałkowski Jerzy - Pochodzenie kamienia budowlanego w murach bodzentyńskiego zamku
punktor Sobala Michał - Między „zamkiem” a „pałacem”. Rezydencja biskupów krakowskich w Bodzentynie w świetle inwentarza z 1680 roku
punktor Brykowska Maria - Bodzentyn – miasto i jego architektura w dziejach i w krajobrazie. Wartości zachowane i utracone

Obraz A. Schouppego
Bodzentyński zamek na obrazie A. Schouppego z II połowy XIX w. Przy zamku widać oficynę drewnianą i murowaną oficynę bramną



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bodzentyn - Ruiny zamku z terenu ogrodów Bodzentyn - Ruiny zamku od płd.-wsch. Bodzentyn - Skrzydło południowe  i relikty mostu Bodzentyn - Skrzydło północne Bodzentyn - Skrzydło południowe
Zdjęcia wykonane: latem 2004

Bodzentyn - Widok od południowego-wschodu Bodzentyn - Widok ruin od południa Bodzentyn - Skrzydło północne, tu stała pierwotnie najstarsza wieża Bodzentyn - Portal z czerwonego piaskowca Bodzentyn - Skrzydło północne Bodzentyn - Widok spod skrzydła północnego Bodzentyn - Ruiny od północy Bodzentyn - Skrzydło wschodnie (dom wielki) Bodzentyn - Widok ogólny ruin Bodzentyn - Skrzydło południowe od strony dziedzińca Bodzentyn - Ściana domu wielkiego Bodzentyn - Mostek na Psarce pod zamkiem Bodzentyn - Rzeka Psarka pod zamkiem Bodzentyn - Widok na ruiny znad rzeki
Zdjęcia wykonane: jesienią 2002


Materiały wideo


Dronspekcja - ruiny zamku w Bodzentynie czerwiec 2021




NCKultury - Rekonstrukcja cyfrowa Łysogóry i Bodzentyna 200 lat temu



Noclegi


punktor Bodzentyn - Sezonowe Schronisko Turystyczne "KUMAK", Celiny 27, tel. (041) 251 33 95
punktor Bodzentyn - Dom Wycieczkowy "Jodełka", Święta Katarzyna, ul. Kielecka 6, tel. (041) 311 21 11
punktor Bodzentyn - Gospod. Agrot. "ZACISZE", ul. Żeromskiego 44, tel. (041) 311 21 54, kom. 0 502 046 599
punktor Bodzentyn - Dom Gościnny "Ola", ul. Ogrodowa 14, tel. (041) 311 57 84, 0 503 523 759
punktor Bodzentyn - Gospod. Agroturyst. Lidia i Andrzej Głuszkowie, Śniadka II 3, tel. (041) 31 15 313
punktor Bodzentyn - Gospod. Agroturyst. "Zacisze pod Gołyską", Wzdół Parcele 34, tel. (041) 31 20 244, gsm 0 501 398 654

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Psarka       Autor:  Michał      Data:  2021-09-14 21:42:01
    Witam, czy mógłby ktoś przytoczyć bardziej szczegółowa historie rzeki Psarki w okolicy zamku?
  • Psarka       Autor:  Michał      Data:  2021-09-14 21:26:29
    Witam, czy mógłby ktoś przytoczyć bardziej szczegółowa historie rzeki Psarki w okolicy zamku?
  • Re: Re: WSTYD! Bodzentynianie powinni sie wstydzic brudu i syfu jaki panuje w ruinach!!!!       Autor:  Victor      Data:  2021-04-27 14:43:46
    To świadczy tylko o tym, że nie tylko brudasy mieszkają w Bodzentynie ale są też nieogarnięci. Jak władza się nie sprawdza to się ją zmienia. Są mu temu możliwości. Ale widocznie bodzentynianie dobrze czują się w tym grajdole.


Zdjęcie z 1939 r.
Zdjęcie ruin zamku Bodzentyn z 1939 r.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.