Opis i stan obecny


Gdyby czapliniecki zamek przetrwał, budziłby zapewne spore zainteresowanie turystów jak i poszukiwaczy sensacji, ponieważ zbudowany został przez owiany tajemnicami i legendami zakon templariuszy. Niestety, obecnie nie ma nawet pewności gdzie dokładnie stał. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest tzw. Wzgórze Kazimierzowskie, tuż obok rynku. Znajduje się tam ciekawy romańsko-gotycki kościół św. Trójcy. Ta stara świątynia mogła zostać zbudowana z wykorzystaniem murów zamkowych, ponieważ poznane dzieje zamku kończą się mniej więcej na dacie budowy kościoła, choć jak dotychczas nikt tego nie zbadał. Zadziwiająca jest duża liczba szkarp, które wzmacniają mury kościoła, widać też na nich ślady przemurowań, np. dawnych okien.
Inną możliwą lokalizacją jest jakieś miejsce nad brzegiem jeziora Drawsko, które byłoby bardziej obronne niż niewielkie Wzgórze Kazimierzowskie. Przypuszcza się jednak, że zamek Czaplinek, mimo iż był głównym ośrodkiem nadanych templariuszom dóbr (komandorii Tempelburg), nie był ani obszerny ani warowny, ponieważ nie stanowił zbytniej przeszkody dla wrogich wojsk.

Zdjęcie lidar Czaplinka
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolic Wzgórza Kazimierzowskiego w Czaplinku. A - ukośnie położony kościół, elipsa - hipotetyczny teren zamkowy.
Będąc na miejscu trudno zorientować się, że kontynuacja wzgórza znajduje się po drugiej stronie ulicy Moniuszki. Dzięki skaningowi lotniczemu wszystko staje się czytelniejsze i teraz lokalizacja zamku w tym miejscu wydaje się jeszcze bardzo prawdopodobna



Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Czapliniecką warownię zwaną Tempelburg wznieśli templariusze po roku 1291, kiedy to otrzymali nadanie okolicznych ziem od ówczesnego księcia wielkopolskiego Przemysła II. Prawdopodobnie jej historia była krótka, bo nie przetrwała nawet jednego stulecia.
Z aktu zwolnienia templariuszy z płacenia dziesięciny można dowiedzieć się, iż pierwszym komandorem (namiestnikiem) w Czaplinku był rycerz zakonny o imieniu Nicolaus. Po kasacie zakonu templariuszy przez papieża Klemensa, w 1312 roku zarządcą ich dóbr zostało biskupstwo kamieńskie, a od 1345 roku włości przeszły na własność zakonu św. Jana czyli joannitów. Mimo to, jeszcze w 1338 roku w zamku przebywał ostatni komandor templariuszy Hennig von Wartenberg. Pierwszym zarządcą joannickim na zamku Czaplinek był Gebhard von Bortfelde.
Następnie w 1354 r. warownię zniszczyły wojska książąt pomorskich, tereny zakonne stały się bowiem lennem wrogiej Brandenburgii. Aby chronić stolicę swych włości, joannici wznieśli więc w pobliżu dwa zamki graniczne: od strony Polski Machliny, a od Pomorzan Drahim.
W 1368 r. Kazimierz Wielki zwyciężył Brandenburczyków, odebrał część ich ziem, a Czaplinek wykupił. Od tej pory tereny joannitów podlegały królowi. W 1376 roku, w czasie konfliktu książąt pomorskich z wojewodą Czarnkowskim i joannitami, książę szczeciński Świętobór I zdobył Czaplinek i zniszczył zamek. Czy został odbudowany nie wiadomo, ale na pewno nie przetrwał do roku 1565, gdyż ówczesna lustracja w ogóle o nim nie wspomina. Jeśli zamek stał na Wzgórzu Kazimierzowskim to na pewno go już nie odbudowano, bo niebawem postawiono tam kościół św. Trójcy, być może wykorzystując mury zamkowe.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie Wzgórza Kazimierzowskiego z kościołem zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na wzgórze. Kościół otwierany okazjonalnie.



Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia cześć woj. zachodniopomorskiego. 78 km na południe od Koszalina, 62 km na północny zachód od Piły. Zobacz na mapie. Wzgórze Kazimierzowskie w Czaplinku leży ok. 50 m na południe od rynku, przy ul. Moniuszki.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.5600874°, E16.2329563°
format DM (stopnie, minuty):   53° 33.605244'N, 16° 13.977378'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 33' 36.31''N, 16° 13' 58.64''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Radacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Czaplinek - Wzgórze Kazimierzowskie z kościołem Czaplinek - Szkarpy wzmacniające mury kościoła Czaplinek - Romańsko-gotycki kościól św. Trójcy Czaplinek - Kościół św. Trójcy, być może zbudowany z murów zamkowych Czaplinek - Wnętrze kościoła
Zdjęcia wykonane: latem 2008

Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek templariuszy w Czaplinku       Autor:  Roman Jozef Rymar      Data:  2012-03-25 18:17:37
    Czytaj "Opowiesci drahimskie" a dowiesz sie wszystkiego na tem temat.
  • Zamek       Autor:  rokitek1997      Data:  2011-06-13 09:54:44
    A podobno (jak czytałem w jednym z przewodników) zamek należał do joannitów i stał gdzieś w parku, a po zniszczeniach II wojny światowej został ostatecznie rozebrany w 1975 roku. Obecnie gdzieś pozostały piwnice, ale czy to prawda - nie wiem.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.