puste

puste

Ikonka - zamek
DRZEWICA
¤ Gotycko-renesansowy zamek arcybiskupi ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku drzewica
"Wypadło nam stanąć nie w miasteczku, ale we dworze pp. Reiskich. Zastaliśmy wielu gości z okolicy, był to dzień imienin siostry żony pana samego. Dwór cały otoczony wodą, leży bowiem nad rzeczką Drzewiczką, prześliczny i malowniczy. Z ganku dworskiego, zarosłego gęsto winem dzikim, widok przecudny - na ruiny zamku wczesnorenesansowego. Widzisz tu całą walkę renesansu z miejscowym gotycyzmem. Całość niesłychanie malownicza."
Stanisław Wyspiański po wizycie w Drzewicy 3 sierpnia 1888 r.

Ocena


Możesz ocenić:
Drzewica - Gotycko-renesansowy zamek arcybiskupi

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosowało osób: 115
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosowało osób: 96
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera potężne ruiny zamku drzewickiego stoją nad rzeką Drzewiczką niedaleko rynku miejskiego.
Broń powstańców
Gdzieś w okolicy zamku tkwi zakopana artyleria z okresu insurekcji kościuszkowskiej. Po kapitulacji powstańców w Radoszycach, 12 armat odlanych w miejscowej hucie ukryć kazał Mikołaj Zawadzki. Nie chciał, aby dostały się w ręce wroga. Wykopano więc bardzo głębokie rowy, a lufy obłożono niedźwiedzimi skórami, owinięto w szmaty i zalano niedźwiedzim łojem. O całej sprawie zapomniano, a stare opowieści odżyły dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy jeden z rolników wykopał w polu niedźwiedzią czaszkę. Armat jednak na razie nie udało się odnaleźć.
Jest to zamek typu nizinnego jednak musiał budzić respekt u potencjalnych agresorów. Przede wszystkim robią wrażenie cztery ogromne wieże. Mury obwodowe których grubość wynosi 2,4 m posiadały dookoła ganki strażnicze ze strzelnicami. Całość otaczała z 3 stron fosa a od północy rzeka.
Zamek wzniesiono z miejscowego piaskowca, jedynie niektóre elementy konstrukcyjne zostały wykonane z cegły. Ma on kształt prostokąta (37 x 43 m) z czworobocznymi wieżami w narożach i wewnętrznym dziedzińcem. Brama wjazdowa znajduje się w jednej z wież wzmocnionej szkarpami od strony płn.-wsch. Jest osobne wejście dla pieszych i koni. Wieża ta była najwyższa, prowadził do niej most zwodzony. Okazały dwupiętrowy budynek mieszkalny zajmował całe zachodnie skrzydło. Posiadał on piękne balkony, rzeźbione balustrady i schodki wejściowe. Na każdej kondygnacji mieściły się 4 izby. Od wschodu znajdował się dwupiętrowy budynek dworski dla służby wystający z murów obwodowych z ozdobnym ceglanym szczytem. Zamieniono go później na kaplicę.
Warownia w Drzewicy stanowi przykład obiektu powstającego w okresie przejściowym. Surowe gotyckie mury posiadały renesansowe zdobienia przede w wszystkim w oknach i wejściach. Brama zamkowa była do niedawna otwarta i nie utrudniała życia zwiedzającym, teraz jednak jest podobno zamknięta.
Aktualnie mówi się o odbudowie zamku.Plan

Powrót na góręPlan


Rekonstrukcja
Plan zamku z XVI w. wg B. Guerquina.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984
Rekonstrukcja zamku z XVI w. wg B. Guerquina z uzupełnieniami J. Salma
Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera budowlę wzniesiono w I poł. XVI w. z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w jego starych rodowych posiadłościach. Wcześniej istniał tu murowany dwór. Zamek nie przechodził żadnych większych przebudów, więc gdyby nie był zrujnowany wyglądałby tak jak XVI wieku.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku drzewica
Widok zamku na akwareli Z. Vogla z 1792 r.

Zamek na miarę króla
Prymas Maciej Drzewicki chciał, aby jego zamek wielkością i przepychem prześcignął wszystkie okoliczne zamki. Szczególnie rywalizował z królem Zygmuntem Starym, który przebudował Wawel i wzniósł w pobliskim Piotrkowie zamek - wieżę mieszkalną, określaną jako pierwszą renesansową budowlą w Polsce. Prymas zaangażował więc do pracy całą miejscową ludność i "zapożyczył" wiele architektonicznych nowinek z Wawelu, aby nie być gorszym od króla. Po ukończeniu prac twierdził, iż w całej Polsce nie ma piękniejszej budowli.

punktorlata 1527-35 - budowa zamku
punktorXVIII w. - po ponad 2 wiekach po Drzewickich zamek przejęli Sołtykowie a następnie Szaniawscy
punktorII poł. XVIII w. - od Szaniawskich zamek otrzymały w darze bernardynki i uczyniły z niego swój klasztor
punktor1814 r. - wielki pożar doprowadził zamek do ruiny i opuszczenia
punktorlata 1948-49 - pierwsze badania zamku ujawniły fundamenty pierwotnego murowanego dworu
punktorlata 1985-86 - kolejne prace archeologiczne
punktor2018 - rozpoczęto prace archeologiczne, prywatny właściciel chce odbudować zamek
Rekonstrukcja lub stary widok zamku drzewica
Widok zamku w II poł. XIX w. wg rysunku M. Andriollego
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984Legendy


Ozdobna pierwsza litera podobno miejscowi do dzisiaj starają się omijać po zmroku ruiny zamku. Niejeden widział i słyszał tu dziwne zjawiska. Legenda mówi, że w gwiaździstą noc, ujrzeć można smutną procesję sióstr bernardynek. Zakonnice, przy zgaszonych świecach, ze spuszczonymi głowami, obchodzą wszystkie komnaty. Słychać ich ciche modlitwy i jęki. Zatrzymują się w kaplicy i aż do północy modlą się i błagają o przebaczenie. Smutna procesja to bowiem kara, za to że siostry nie dopilnowały swych obowiązków. Po zakończonych roratach nie wygasiły wszystkich świec i ogień rozprzestrzenił się najpierw na kotary, a później na całą budowlę.
Kolejna legenda tłumaczy jęki dochodzące nocami z zamku. To zakonnica żywcem zamurowana za złamanie ślubów czystości. Inna wersja mówiła, że ukarano w ten sposób siostrę, która nie przypilnowała wygaszenia świec i przyczyniła się do pożaru. Odgłosy dochodziły podobno zawsze z jednego miejsca i dlatego wykuto tam niewielką kapliczkę, która miała odpędzić złe duchy lub dać ukojenie błąkającej się duszy.
Choć nie ma pewności, że to zakonnice odpowiadają za pożar zamku to fatum, które je prześladowało skierowało podejrzenia właśnie na nie. Najpierw spłonął ich klasztor ufundowany w 1630 r. przez Annę z Bąkowca – Drzewicką, potem zamek który przejęły. Następna ich siedziba, klasztor u stóp Gór Świętokrzyskich - Święta Katarzyna również się spaliła...
Historycy uważają jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż najpierw zapalił się dwór Szaniawskich i to stamtąd ogień przeniósł się na mury zamkowe.

Inna zjawa zamkowa to duch córki Adam Drzewickiego pojawiający się w ruinach jako "biała dama". W czasie "potopu" szwedzkiego zamek próbowano bronić, jednak gdy artyleria szwedzka zniszczyła bramę i Szwedzi zbliżali się już do mostu, losy zamku były przesądzone. Córka pana zamku postanowiła zginąć niż oddać się w ręce najeźdźców. W długiej białej sukni weszła na wieżę i skoczyła...


Wstęp

Wolny na zewnątrz. Do środka już podobno wstępu nie ma.

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. łódzkiego. 45 km na południowy wschód od Tomaszowa Maz. 23 km na południe od Nowego Miasta Nad Pilicą. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Łodzi, Piotrkowa Tryb. lub Opoczna. Jeżdżą często. Zamek stoi niedaleko rynku przy głównej drodze.

Czas

Powrót na górę

Z centrum miasteczka do zamku idzie się ok. 5 minut. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 25 min.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 51.44950833°,  E 20.47899444°
format DM (stopnie, minuty):   N 51° 26.9704998',  E 20° 28.7396664'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 51° 26' 58.23'',  E 20° 28' 44.38''


BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorJurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktorKaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorKuczyński Janusz - Zamki województwa kieleckiego
punktorRogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce. Historia i legendy
punktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi mazowieckiej
punktorPraca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Drzewica - Widok z mostu na Drzewiczce Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Widok na bramę z dziedzińca
Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Wieża płd.-zachodnia Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Ruiny zamku
Drzewica - Budynek mieszkalny Drzewica - Wieża płn.-wsch. z bramą Drzewica - Kaplica posiada ozdobne zwieńczenie Drzewica - Wejście do jednej z wież Drzewica - Kaplica
Drzewica - Budynek kaplicy wystaje poza mury Drzewica - Wysokie mury zamkwoe Drzewica - Ozdobna kamieniarka okienna Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Ruiny zamku Drzewica - Ruiny zamku

Zdjęcia wykonane: latem 2003Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorDrzewica - Agroturystyka Waldemar Zagdański, Radzice Małe 32, (048) 375 64 28
punktorDrzewica - Pokoje gościnne przy "Barze pod Rybką" , ul. Staszica 1
punktorOpoczno - Hotel Park, ul. Kolberga 2, tel. (044) 75 52 855
punktorOpoczno - Hotel Savana, ul. Piotrkowska 61, tel. (044) 75 52 881
punktorOpoczno - Schronisko PTSM p. Zespole Szkół Samorz. nr 3, ul. Zubrzyckiego 1, tel. (044) 75 52 888
punktorOpoczno - Hotel Opoczyński, ul. Graniczna 7, tel. (044) 755 35 38

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek w Drzewicy       Autor:  Jacek Bolek      Data:  2017-10-01 21:03:38
    Dziwi mnie bardzo brak zainteresowania władz Drzewicy i powiatu w sprawie restauracji tak pięknego i całkiem dobrze zachowanego zabytku.Jest w naszym kraju wiele odremontowanych zabytków prawie od "fundamentów".Przec­ież remont np.wieży zamkowej z jakimś tarasem widokowym na okolicę to nie są aż tak gigantyczne pieniądze,a jak bardzo podniosło by to atrakcyjność obiektu i napływ turystów.A może zakłady"Gerlacha" wsparły by takie działania,bo są przecież spadkobiercami tradycji hutniczo-zbrojeniowy­ch tego regionu?
  • Re: Zamek w Drzewicy - wirtualny spacer.       Autor:  kil      Data:  2015-06-18 14:36:38
    tvfxxzhdtrxkasdfxzxg­zjaeewa2hagvbnd
  • Re: Re: Kto jest teraz właścicielem zamku?       Autor:  Radioamator      Data:  2014-09-28 22:06:51
    Witam was serdecznie.   Trochę odgrzeje ten temat i ponownie zapytam kto jest właścicielem zamku, albo inaczej kto jest właścicielem gruntu na którym stoi zamek i okolicy z tego co widzę? Zależało by mi nawet na skontaktowaniu się z tą osobą.   Pytam bo mam taki w sumie prozaiczny powód z punktu widzenia archeologii czy samego zabytku, który jest w wstanie w jakim jest i póki co pewnie to się nie zmieni (szkoda). Ja jestem krótkofalowcem. I jednym z uczestników pewnego programu którego calem jest promocja w eterze takich właśnie miejsc. Zależało by mi na uzyskaniu pozwolenia na rozstawienie sprzętu w pobliżu zabytku. Oczywiście bez jakiejkolwiek szkody dla samej budowli czy okolicy.  

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.