Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Frombork (woj. warmińsko-mazurskie) - Ufortyfikowana średniowieczna katedra

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.5 na 5. Głosów: 223

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 162

       
    
 


Opis i stan obecny


Warowna katedra kapituły warmińskiej we Fromborku stoi na wzgórzu nad brzegiem Zalewu Wiślanego między rzekami: Bauda i Narusa. Obiekt jest w literaturze zaliczany do zamków z kilku powodów. Przede wszystkim posiada rozbudowany system obronny, mocniejszy niż niejeden zamek oraz ze względu na wzmianki w dokumentach z XIII wieku określające katedrę jako "castrum", czyli właśnie "zamek".
ozdoba
Patriotyzm biskupów
Od końca XV wieku warownia we Fromborku była siedliskiem polskości na Warmii. Dlatego wiele polskich symboli, takich jak orły czy herby zobaczyć można w wystroju katedry. Kolejni biskupi warmińscy rezydujący tu począwszy od Jana Dantyszka przez Stanisława Hozjusza, Szymona Rudnickiego, Jana Wydżgę, Michała Radziejowskiego po Michała Działyńskiego byli gorącymi patriotami i orędownikami sprawy polskiej na niespokojnych północnych rubieżach kraju. W 1465 r. kapituła warmińska sprzedała klejnoty katedralne przekazując zarobione fundusze na walkę z Krzyżakami. Podczas wojny szwedzkiej w 1626 r. bp Działyński kazał przetopić część złotych i srebrnych akcesoriów katedralnych "in necessitare Regni" (Koronie w potrzebie). W czasie potopu przekazano cenne sprzęty w tym złote krzyże, kielichy, lichtarze, pastorały "pro subsidio Reipublicae" (dla wsparcia Rzeczpospolitej). Także wielu kanoników fromborskich służyło polskiej nauce i kulturze. Należeli do nich m.in. Mikołaj Kopernik, medyk Jan Hirtenburg-Pastorius czy historycy Joachim Pastorius i Paweł Płotowski.
Aby zrozumieć potrzebę budowy tak warownej świątyni należy wiedzieć, że diecezja warmińska była w średniowieczu jakby państwem w państwie krzyżackim. Decyzją papieża na 1/3 terytorium krzyżackim władzę duchowną i świecką miał dzierżyć biskup. Ziemie te były stale zagrożone atakami plemion pruskich, które choć rozbite przez Krzyżaków często wzniecały krwawe powstania. Innym zagrożeniem byli sami rycerze zakonni, którzy nie mogli się pogodzić z istnieniem niezależnego księstwa na zagarniętych przez nich terenach.
Całe założenie fromborskie ma kształt nieregularnego prostokąta z kilkoma budynkami umieszczonymi przy wysokich na 10 m murach obwodowych zwieńczonych blankami. Jedynie katedra nie przylega do murów, przez co od północy powstał obszar międzymurza. Ogółem można się tu doliczyć aż 8 wież i baszt (plus jedna niezachowana). Wspaniale prezentuje się główna brama od południa z dwiema basztami i drewnianym mostem, przy którym widać relikty barbakanu rozebranego w XIX wieku. Po lewej czyli w narożniku płd.-zach. znajduje się najwyższa - 40-metrowa wieża Radziejowskiego. Powstała ona na murach wielkiej bastei o grubości murów dochodzących do 7 metrów! Druga brama znajduje się od strony zachodniej, gdzie na murach widać urocze ganki strażnicze, na które niestety nie ma wejścia. Pewnie są w złym stanie, bo na zdjęciach sprzed lat ludzie tam jednak spacerowali. W tym skrzydle znajduje się też wieża Kopernika, najstarsza baszta w całym założeniu, którą kanonik Mikołaj Kopernik kupił za 175 grzywien. Zamienił ją na swoją wewnętrzną kanonię czyli mieszkanie, choć do dzisiaj zachowały się w niej jeszcze otwory strzelnicze. W założeniu przez pewien okres działały jeszcze dwie furty od wschodu i północy, ale dziś już one nie funkcjonują.
Najważniejszy budynek warowni to oczywiście katedra, klejnot architektury gotyckiej, jedna największych i najpiękniejszych budowli sakralnych w północno-wschodniej Europie. Także ona miała niegdyś cechy obronne. Na najwyższej kondygnacji biegł ganek strażniczy skomunikowany z czterema wieżyczkami narożnymi. Fasada zachodnia pozostaje nieco zubożona przez brak monumentalnej 10-metrowej rzeźby Marii Panny. Do południowej elewacji katedry przylega dobudowana w XVIII wieku barokowa kaplica Zbawienia, zwana też na cześć fundatora kaplicą Szembeka.
Turyści mają na wzgórzu katedralnym we Fromborku do dyspozycji 5 atrakcji. Wieża Kopernika zawiera ekspozycję związaną głównie z meteorytami, pałac biskupi - muzeum Mikołaja Kopernika, wieża Radziejowskiego z pięknym punktem widokowym, wielkim wahadłem Foucaulta (długość 28.5 m, waga 46 kg) udowadniającym ruch obrotowy ziemi i sztuką współczesną, planetarium znajdujące się również w tej wieży z ciekawym półgodzinnym spektaklem oraz oczywiście katedra. Od maja regularnie prezentowane są możliwości katedralnych organów, obecnie w różnych godzinach, warto więc dopytać się o to na miejscu.

Aktualizacja. Wieża Kopernika już od dawna jest niedostępna. Cały kompleks jest też fragmentami remontowany, poza tym nie zmieniło się wiele, nawet asortyment stoiska z pamiątkami jest podobny jak 10 lat wcześniej. W samym Fromborku wyeksponowano szlak z miejscami opisywanymi w książce o Panu Samochodziku Z. Nienackiego.

Panorama Fromborka wg Quasta od zachodu
Panorama miasta i zespołu katedralnego we Fromborku od strony zachodniej autorstwa F. von Quasta z roku 1844

Panorama Fromborka wg Quasta od wschodu
Panorama miasta i zespołu katedralnego we Fromborku od strony wschodniej autorstwa F. von Quasta z roku 1844




Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony


Plan wzgórza katedralnego
Plan wzgórza katedralnego we Fromborku wg T. Zagrodzkiego. 1 - brama główna, 2 - basteja południowa, 3 - wielka basteja, a po nadbudowie wieża Radziejowskiego (dawna dzwonnica, punkt widokowy), 4 - brama zachodnia, 5 - wieża Kopernika z XIV w., 6 - brama północna (zamurowana), 7 - wieża kustodii, 8 - miejsce po niezachowanej bastei północnej, 9 - dom kapituły, 10 - mur obronny, 11 - baszta Ferbera z XVI w., 12 - pałac biskupi, obecnie muzeum, 13 - nowy wikariat z XVIII w., 14 - kanonie (kurie) wewnętrzne, 15 - katedra, 16 - kaplica Szembeka, 17 - kaplica polska, 18 - niezachowany barbakan, 19 - studnia, 20 - niezachowane budynki starszych kanonii (kurii), 21 - niezachowane budynki gospodarcze, 22 - niezachowany stary wikariat, 23 - międzymurze
Źródło: Zamki krzyżackie w Polsce, M. Haftka, Malbork - Płock 1999 + własne dodatki


Rekonstrukcja założenia katedralnego
Rekonstrukcja założenia katedralnego we Fromborku w średniowieczu wg T. Zagrodzkiego
Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Obecny zamek-katedra powstał w połowie XIV wieku, po przeniesieniu tu głównej siedziby biskupów warmińskich z Ornety. Wcześniej, bo w I poł. XIII wieku Krzyżacy zbudowali w tym miejscu drewniano-ziemną warownię, która z kolei stanęła na zgliszczach grodu pruskiego plemienia Pogezanów.

Widok katedry z 1684 r. Hartknocha
Widok miasta i inkastelizowanej katedry fromborskiej z 1684 r. wg. Ch. Hartknocha

Widok katedry z 1704 r. Adlerholda
Podobny widok Fromborka, lecz trochę późniejszy z "Das höchst-gepriesene Preußen" G. Adlerholda, 1704 r. Obie grafiki pokazują nieco inny wygląd katedry i murów obronnych. Wygląda jakby dzielił je większy odstęp czasowy niż 20 lat...

ozdoba
Zmagania z Krzyżakami
Szczególnie burzliwe czasy dla katedry fromborskiej to II poł. XV wieku. W 1454 r. antykrzyżacki Związek Pruski planował zdobycie warowni uważanej za siedzibę stronników Zakonu. Jednakże, gdy 10 grudnia tegoż roku komtur elbląski Henryk Reuss von Plauen obrabował i spalił Frombork oszczędzając tylko niebronioną katedrę za cenę bardzo wysokich kontrybucji, obsadzenie wojskiem warowni stało się koniecznością dla samych biskupów. Zadanie to powierzono czeskim zaciężnym pod dowództwem Jana Skalskiego. Nie był to dobry pomysł, bo 3 miesiące później niewielki oddział krzyżacki Bartłomieja Liebenwalda zdołał niespodziewanym szturmem zdobyć katedrę. Był jednak za słaby, aby ją utrzymać. W 1461 r. biskup warmiński Paweł Lagendorf wbrew ogłoszonej neutralności próbował zająć katedrę na czele oddziałów złożonych z mieszczan i chłopów braniewskich. Załoga czeska z pomocą wojsk polskich odparła atak. W następnym roku biskup podjął zakrojoną na znacznie większą skalę akcję wspólnie z z wielkim mistrzem krzyżackim Ludwikiem Erlichshausenem. Otoczyli oni katedrę drewniano-ziemnymi fortyfikacjami i prowadzili regularne oblężenie, jednak obrońcy zdołali wytrwać do czasu nadejścia odsieczy króla polskiego. Najeźdźcy musieli uciekać zostawiając spore zapasy żywności. Dłuższy spokój Fromborkowi zapewniło dopiero wypowiedzenie wojny Krzyżakom przez biskupa w 1466 roku. W międzyczasie zmieniona została czeska załoga katedry na polską bowiem Czesi dopuszczali się rabunków i dewastacji. W 1478 roku miał miejsce jeszcze jeden incydent. Biskup Mikołaj Tungen wywołał bunt chcąc oderwać Warmię od Polski. Szybko jednak został "sprowadzony na ziemię" i musiał ukorzyć się przed królem Kazimierzem Jagiellończykiem potwierdzając prawa króla polskiego do Warmii. Frombork został wtedy zdobyty i odebrany biskupowi przez polskiego zaciężnego Jana Żelezińskiego.

punktor 1274 r. - biskup Henryk I Fleming przeniósł stolicę biskupstwa warmińskiego z Braniewa do Fromborka. Wtedy też powstała prawdopodobnie pierwsza drewniana świątynia z ziemno-drewnianymi fortyfikacjami
punktor 1278 r. - pierwsza wzmianka o drewnianym założeniu katedralnym nazywanym wtedy castrum (zamek)
punktor 1284 r. - kolejna wzmianka w dokumentach o zamku fromborskim
punktor lata 1329-1388 - budowa nowej murowanej katedry godnej znaczącego biskupstwa warmińskiego. Rozpoczął ją bp Henryk II Wogenap,a zakończył bp Henryk Sorbom. Katedra otoczona była murem wzmocnionym basztami i wieżami. Z tego okresu zachowała się wieża, będąca mieszkaniem Mikołaja Kopernika
punktor 1414 r. - w czasie tzw. wojny głodowej wojska polsko-litewskie spaliły miasto i ograbiły katedrę bowiem biskupi warmińscy byli jeszcze wtedy sojusznikami Krzyżaków
punktor I poł. XV w. - powstała brama z dwiema półcylindrycznymi basztami oraz wielka basteja w narożniku południowo zachodnim. Powoli bo aż do XVI wieku utworzono zupełnie nowe fortyfikacje. Wykopano nowe fosy i pogłębiono stare, wzniesiono baszty przystosowane do ostrzału artyleryjskiego. Wjazd do założenia prowadził od południa i zachodu. Obie bramy posiadały brony (żelazne kraty)
punktor 1478 r. - niemiecki biskup Mikołaj Tungen wywołał bunt chcąc oderwać Warmię od Polski. Szybko jednak został "sprowadzony na ziemię" i musiał ukorzyć się przed królem Kazimierzem Jagiellończykiem potwierdzając prawa króla polskiego do Warmii. Frombork został zdobyty przez polskiego zaciężnego Jana Żelezińskiego
punktor lata 1510-1543 - kanonikiem katedralnym był Mikołaj Kopernik. W liście do przyjaciela określał Frombork jako "najdalszy kraniec ziemi". To tutaj napisał najsłynniejsze swe dzieło "O obrotach sfer niebieskich". Dokonał też przebudowy wnętrza wieży w narożniku płn.-zach., w której mieszkał oraz restauracji katedralnych fortyfikacji
punktor pocz. XVI w. - rozbudowano pałac biskupi, od wschodu powstała wysunięta na zewnątrz murów baszta Ferbera (nazwa od nazwiska biskupa)
punktor 1537 r. - bp Feber dobudował przedbramie (barbakan)
punktor 1551 r. - wielki pożar nadwątlił stan katedry. Bezpowrotnemu zniszczeniu uległy obronne ganki. Odbudowa zatarła już wszelkie cechy obronne
punktor koniec XVI w. - postawiono baszty i basteje dookoła katedry znacznie wzmacniając obronność całego założenia
punktor 1626 r. - Frombork zdradziecko zajęli Szwedzi niszcząc i ograbiając całe wzgórze katedralne
punktor 1630 - pożar spustoszył pałac biskupi. Odbudował go bp Stefan Wydżga w 1666 r.
punktor 1655 r. - podczas "potopu" szwedzkiego w katedrze schronił się przed zarazą król Karol X Gustaw. Szwedzi ponownie zdewastowali wszystko co mogli


Warownia fromborska w 1880 r.
Warownia Frombork od wschodu na litografii G.Schönlebera z 1880 r. Przed katedrą widać niedawno postawiony na sąsiednim wzgórzu tzw. Nowy Pałac Biskupi


punktor II poł. XVII w. - bp Radziejowski odbudował katedrę ze zniszczeń, nadbudował też wielką basteję. Powstała dzwonnica zwana wieżą Radziejowskiego
punktor 1708 r. - zamurowano furtę od północy i wschodu
punktor 1735 r. - bp Szembek dobudował do katedry barokową kaplicę Zbawienia
punktor I poł. XVIII w. - przebudowano pałac biskupi w stylu barokowym nadając mu obecny kształt
punktor lata 1844 - 1845 - po przeniesieniu stolicy biskupów warmińskich z Lidzbarka do Fromborka postanowiono wznieść nowy pałac biskupi, poza warownią na sąsiednim wzgórzu (od wschodu). Jest to okazały neogotycki gmach, pełniący obecnie funkcję plebanii
punktor XIX w. - zaborcy pruscy rozebrali barbakan
punktor 1945 r. - całe założenie zostało poważnie zniszczone przez Sowietów
punktor 1948 - otworzono dla zwiedzających muzeum
punktor lata 1950-1954 - zrekonstruowano ganki strażnicze na murach obwodowych
punktor lata 1965-1970 - pałac został odbudowany na potrzeby muzealne
punktor 1967 r. - rozpoczęła się harcerska akcja "Operacja 1001 Frombork". Postawiono sobie za cel odbudowę miasta Mikołaja Kopernika. Przez kilka lat w wakacje harcerze z całego kraju w czynie społecznym pomagali w odbudowie miasta i katedry
punktor 1970 r. - odnaleziono i odsłonięto fundamenty barbakanu
punktor lata 1972-1973 - odbudowano Wieżę Radziejowskiego
punktor 2005 r. - po trwających 1,5 roku pracach archeologicznych w katedrze, dokopano się wreszcie do grobu Mikołaja Kopernika. Tak jak przypuszczano był on pochowany koło ołtarza którym się opiekował. Jego szczątki, jako jedne z najstarszych w tym miejscu były 13 jakie odnaleźli archeolodzy. Co ciekawe powyżej jego grobu znaleziono szczątki kobiety i dziecka
punktor 2022 r. - Wieża Kopernika przechodzi remont, w przyszłym roku ma zostać oddana do zwiedzania wraz z nową ekspozycją


Litografia z warowną katedrą wg Pietzscha
Warownia Frombork od wschodu na litografii E. Pietzscha z 1880 r.


ozdoba
Szwedzi we Fromborku
Śledząc dzieje katedry w Fromborku cudem może wydawać się to, iż do dzisiaj prezentuje się ona tak pięknie i okazale. Była przecież wielokrotnie niszczona i najeżdżana przez Krzyżaków, Szwedów, Brandenburczyków, Sowietów, Polaków, Litwinów, a także trawiona przez pożary. Największe jednak szkody w dziejach wzgórza katedralnego poczynili Szwedzi. Najpierw Gustaw Adolf wkroczył do nie ufortyfikowanego miasta w 1626 roku. Pod nieobecność biskupa Jana Olbrachta Wazy warownia broniona była przez kanonika Jana Hirtenburg-Pastoriusa, pozostali kanonicy ewakuowali się już wcześniej. Godził się on poddać pod warunkiem nienaruszenia katedry. Niestety podczas prowadzenia negocjacji szwedzcy barbarzyńcy wdarli się na dziedziniec katedralny i rozpoczęli wielki rabunek i dewastacje. Nie oszczędzając ołtarzy ani epitafiów znieważyli nawet zmarłych.
Ledwie ukończono odbudowę, dzięki ofiarności ludzi z całego kraju, Szwedzi w 1655 roku ponownie wtargnęli do Fromborka. Kolejna fala wandalizmu zniszczyła miasto i katedrę jeszcze dotkliwiej. Po rozkradzeniu wszystkiego co można było ukraść w budynku katedry utworzono stajnie. Zniszczono praktycznie wszystkie pozostałe budynki i rozwalono mury obronne. Szwedzi zajęli Frombork jeszcze w 1703 roku, największe jednak szkody poczynili tym razem w mieście.
Tym samym wszystkie pamiątki po Mikołaju Koperniku, nie mówiąc już o cennych zbiorach gotyckiej i renesansowej sztuki sakralnej oraz wspaniałym księgozbiorze znalazły się w Szwecji. W 1780 r. król Stanisław August Poniatowski próbował drogą dyplomatyczną odzyskać przynajmniej te mniej cenne dla grabieżców przedmioty, a ważne dla Polaków pamiątki narodowe. Szwedzi jednak nie oddali niczego. Do dzisiaj niewiele już z tych skarbów przetrwało, ale część wciąż można oglądać w Szwecji.


Brama południowa wg von Quasta
Główna brama południowa zespołu katedralnego we Fromborku autorstwa F. von Quasta z roku 1844


ozdoba
Obserwatorium Kopernika
Wbrew tradycji Wieża Kopernika nie jest miejscem, z którego wielki astronom prowadził obserwacje nieba. Słynny obraz Matejki nie oddaje więc prawdy. Jej gabaryty, a tym bardziej rozmiary ganku są zbyt małe, aby mogły pomieścić instrumenty astronomiczne. Poza tym chybotliwa drewniana podłoga nie nadaje się do precyzyjnych obserwacji i pomiarów.
Specjalna ceglana platforma, na której ustawiono sprzęt znajdowała się w ogrodzie Kopernika w jego zewnętrznej kanonii (czyli mieszkaniu) mieszczącej się za zachodnią fosą (nie odnaleziono jednak żadnego fragmentu tej platformy). Każdy kanonik we Fromborku posiadał bowiem dwie kanonie, wewnątrz warowni i na zewnątrz. Jak łatwo się domyślić zewnętrzne były wystawione na pastwę najeźdźców i tak też się stało z obserwatorium Kopernika, które zniszczyli Krzyżacy. Przypuszcza się, że później miejsce swoich obserwacji przeniósł do środka warowni, ale nie do swej wieży, lecz do wielkiej bastei (obecnie wieża Radziejowskiego), do której miał szybkie połączenie drewnianymi gankami. Dawna zewnętrzna kanonia Kopernika została całkowicie przebudowana i do niedawna była wykorzystywana przez schronisko PTTK, pod ziemią wciąż jednak istnieją jej stare fundamenty.

Kopernik Jana Matejki
Kopernik w swej fromborskiej wieży wg. Jana Matejki


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZespól katedralny - ul. Katedralna 8, Frombork
tel. +48 55 244 00 72  (muzeum),   +48 55 244 00 86  (planetarium),   +48 609 809 587  (wieża Radziejowskiego) ,   +48 731 798 371  (katedra) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz i zwiedzenie wszystkich atrakcji zajmuje minimum 3 godziny.

WSTĘP
punktor Wolny na dziedziniec. Płatny do poszczególnych obiektów: katedra - 14 zł (ulgowy 11 i 8 zł), katedra z koncertem organowym 18 zł (ulgowy 16 zł), wieża Radziejowskiego (punkt widokowy) - 14 zł (8 zł), pałac biskupi (muzeum) - 13 zł (9 zł), planetarium w wieży Radziejowskiego - 13 zł (9 zł). W poniedziałek pałac nieczynny. W sezonie wszystko otwarte jest do godz. 17, poza pałacem do godz. 16.00.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Ufortyfikowana katedra w Fromborku
dodatkowe informacje

INNE
punktor Ufortyfikowana katedra w Fromborku w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi



Wzgórze katedralne w 1945 r.
Zniszczenia wojenne wzgórza katedralnego - stary pałac biskupi na zdjęciu z 1945 roku.



Położenie i dojazd


Północno-zachodnia część woj. warmińsko-mazurskiego. 32 km na północny-wschód od Elbląga, 10 km na zachód od Braniewa. Zobacz na mapie.
Wzgórze katedralne znajduje się w centrum miasteczka. Samochód bezpłatnie można zaparkować przy którejś z bocznych uliczek albo przy markecie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N54.35672°, E19.682156°
format DM (stopnie, minuty):   54° 21.4032'N, 19° 40.92936'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   54° 21' 24.19''N, 19° 40' 55.76''E 



Przedwojenna pocztówka
Katedra fromborska na przedwojennej pocztówce. Widok od zachodu. Od lewej: wieża Kopernika, biblioteka, brama, wikariat


Okoliczne atrakcje


punktor Zespół poszpitalny św. Ducha z gotycką kaplicą św. Anny z końca XIV w. Stoi ok. 400 m na wschód od katedry. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Medycyny
punktor Średniowieczna Wieża Wodna. Kiedyś dostarczała wody do katedry, a obecnie jest to punkt widokowy w centrum miasteczka
punktor Grodzisko Bogdany, zwane też Diablą Górą. Miejsce z bardzo starymi tradycjami osadniczymi, znane z książki Z. Nienackiego "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". Położone jest ok. 1,5 km od Fromborka. Należy kierować się na drogę nr 505 na Pasłęk i zaraz skręcić w lewo na Biedkowo. Był tu jeden z największych i najlepiej zachowanych grodów na Warmii, wymieniony w roku 1278, a także miejsce kultu pogańskich Prusów. W 1911 r. odnaleziono tam skarb ze złotymi i srebrnymi monetami z VI wieku. Mimo to, miejscowe władze nie widzą potrzeby wyeksponowania tego miejsca i trudno je znaleźć. Miejscowi także mają niewielkie o nim pojęcie. Przed pierwszym mostem na Baudzie po lewej stronie drogi widać mocno zarośnięty owalny pagórek. Chociaż wygląd i pewne nierówności terenu są charakterystyczne, nie mogę jednak stwierdzić z 100% pewnością, że to właśnie jest to grodzisko. Starsze opisy mówią bowiem o wysokim wzgórzu nad Baudą co niezbyt się zgadza.
punktor Święty Kamień - wielki głaz narzutowy leżący 30 m od brzegu morza, także miejsce kultu Prusów. 6 km na płd.-zach od Fromborka
punktor 2 osobliwe pomniki w centrum miasteczka. Najpierw ze zdumieniem zobaczyłem pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Potem, gdy dojrzałem z daleka jakiś drugi pomyślałem, że powinien to być dla równowagi pomnik bohaterskich hitlerowców i... niewiele się pomyliłem! Jest to pomnik Niemców wysiedlonych przez "okrutną wojnę". Przez kogo wywołaną wojnę i kogo ci biedni Niemcy ochoczo wspierali nie podano...

Rycina F. C. Lewisa
Frombork od wschodu na początku XIX wieku, wzgórze katedralne jeszcze bez Nowego Pałacu Biskupiego. Rycina F. C. Lewisa, rysunek Robert Johnson.


Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Haftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Romski Antoni - Frombork
punktor Piaskowski Tadeusz, Szkop Henryk - Zabytki Fromborka


Drzeworyt  z XIX wieku
Zespół katedralny od północnego-zachodu. Drzeworyt z 2. połowy XIX wieku, pismo "Kłosy"


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Frombork - Brama główna od południa Frombork - Budynek katedry z góry Frombork - Skrzydło zachodnie z wieżą bramną i Kopernika Frombork - Budynek kustodii w narożniku płn.-wsch. Frombork - Widok z ganku przy wieży Kopernika Frombork - Katedra - fasada zachodnia Frombork - Katedra od południa, po lewej kaplica Szembeka Frombork - Widok z mostu na basteję płd. i relikty barbakanu Frombork - Wieża Radziejowskiego Frombork - Widok z Wieży Radziejowskiego na zachód Frombork - Widok z Wieży Radziejowskiego na wschód Frombork - Wieża Radziejowskiego i basteja od południa Frombork - Dziedziniec z kanoniami wewn., a po prawej katedra Frombork - Wnętrze katedry Frombork - Organy w katedrze Frombork - Ekspozycja w wieży Kopernika Frombork - Okno Kopernika Frombork - Wnętrze Wieży Radziejowskiego, widać linę wahadła Foucaulta Frombork - Skrzydło wschopdnie z wysuniętą Basztą Ferbera Frombork - Widok od północy Frombork - Widok z cypla przy plaży miejskiej
Zdjęcia wykonane: latem 2004


Materiały wideo


Frombork - gród Kopernika z drona 2022




Pomniki Historii - Frombork



Noclegi


punktor Frombork - P.P.U.H. "LIN", ul. Ogrodowa 24, tel. (055) 243 77 31, gsm 601 219 73 (30 zł/os, bardzo dobre warunki)
punktor Frombork - Lilia Koczergo, ul. Kapelańska 5, tel. (055) 243 73 57, gsm. 506 076 321
punktor Frombork - Pensjonat, ul. Basztowa 2, tel. (055) 243 78 19
punktor Frombork - Kwatery prywatne "Carina", ul. Szkolna 8, tel. (055) 243 72 63
punktor Frombork - Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Copernicus", ul. Elbląska 11, tel. (055) 243 74 53
punktor Frombork - Dom Wycieczkowy PTTK, ul. Krasickiego 3, tel. (055) 243 72 52
punktor Frombork - Dom Familijny Rheticus, ul. Kopernika 10, tel. (055) 243 78 00
punktor Frombork - Kemping nr.12, ul.Braniewska 14, tel. (055) 243 73 68
punktor Frombork - Hotel Kopernik ***, ul.Kościelna 2, tel. (055) 243 72 85

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Gdzie jest Diabla Góra?       Autor:  przewodnik z Fromborka      Data:  2016-09-10 12:58:45
    Diabla Góra jest około 2 km od Frombork za Kanałem Kopernika i rzeką Baudą po lewej stronie od mostu Jest to wyrażenie widoczne wzniesienie nad brzegiem rzeki o wysokości około 30 m
  • Re: Gdzie jest Diabla Góra?       Autor:  Czleniu      Data:  2016-08-19 22:39:49
    FROMBORG JEST DLA MNIE NAJLEPSZY
  • Re: Gdzie jest Diabla Góra?       Autor:  ja      Data:  2013-12-12 19:58:32
    tutaj jest





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.