puste 

Ikonka - zamek
HORODŁO
¤ Średniowieczny zamek królewski (zniszczony) ¤
Ocena


Możesz ocenić:
Horodło - Średniowieczny zamek królewski (zniszczony

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosowało osób: 19
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosowało osób: 13
            
 
Jeśli podoba Ci się ta strona, wesprzyj ją w Google!  


Opis


Ozdobna pierwsza litera w Horodle na urwisku w dolinie Bugu stał kiedyś drewniany zamek broniący przeprawy przez tę rzekę. Z trzech stron otoczony był głęboką fosą (od wschodu płynął Bug), a z miastem łączył go drewniany most zbudowanym na wielkich palach. Do dzisiaj prawie nic po nim nie zostało, ale przypuszcza się, że znajdujący się na rynku miejskim stół kamienny z ławą i posągiem lwa może pochodzić z zamku. Zachowane resztki wałów nazywane są przez miejscowych "Wałami Jagiellońskimi" lub "Zamczyskiem".


Historia


Ozdobna pierwsza litera pierwsza wzmianka o Horodle pochodzi z końca XIII wieku, jako wieś należącą do dóbr książęcych. Do Polski przyłączono ją w 1366 r. Zamek będący siedzibą starosty horodeckiego powstał w drugiej połowie XIV w., gdy Horodło zyskało prawa miejskie. Wspomina o tym Jan z Czarnkowa pod datą 1382 r. Pisał, iż jest to jedna z najznaczniejszych warowni na Rusi. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, po którym archeolodzy zaleźli ślady datowane na X-XIII wiek. W 1413 r. na zamku odbył się zjazd rycerstwa i zawarcie Unii Horodelskiej, która doprowadziła do unii Polski i Litwy. Na jej podpisanie do Horodła przybył król Władysław Jagiełło i książę litewski Witold. Jedyny zachowany krótki opis obiektu pochodzi z 1639 r. Zamek był drewniany, stał na kopcu nad Bugiem i już wtedy był opuszczony "bez stróża żadnego, który przed tym był". W 1706 r. został całkowicie zniszczony przez Szwedów. Po tym fakcie resztki zamku rozebrano i w 1765 r. na jego miejscu postawiono dwór starościński.


Wstęp

wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. lubelskiego. 20 km na północny wschód od Hrubieszowa, 75 km. na wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.89177222°,  E 24.05066111°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 53.5063332',  E 24° 3.0396666'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 53' 30.38'',  E 24° 03' 02.38''


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Horodlo       Autor:  Adam       Data:  2016-11-07 00:43:02
    Potwierdzam i zawsze będę tam przyjeżdżał..
  • Re: Re: Re: Re: moja rodzina pochodzi z Horodła       Autor:  Asia      Data:  2016-08-29 22:50:13
    Dziękuję wszystkim za wpisy   Horodło jest magiczne...   Dziękuję serdecznie za wspomnienie o Karolu Bojarskim i Wacławie a także o Stanislawie Bojarskiej zalozycielce Liceum.     Wszystkich Horodelców serdecznie pozdrawiam     Joanna  
  • Re: Re: Re: moja rodzina pochodzi z Horodła       Autor:  ustasiak      Data:  2015-10-10 15:31:17
    Mój śp ojciec ps "Skała" też spoczywa na cmentarzu w Horodle .On również walczył u boku Karola i wacława Bojarskich.   A Pani prof. Dudzik nazywana przez uczniów "Belką" uczyła mnie polskiego i francuskiego. Wymagająca, surowa ale niezwykle charyzmatyczna , sprwiedliwa i zwyczajnie po ludzku dobra.   To Ona jest w moich wspomnieniach najważniejszym dla mnie nauczycielem, jak nikt wcześniej ani póżniej.   Od ponad 50 lat mieszkam we Wrocławiu ale słabość do tamtych stron jest we mnie ciągle.   pozdrawiam moich krajan

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2017 BD - KONTAKT
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.