Kliczków Mały
Szlachecki dwór obronny



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Kliczków Mały (woj. łódzkie) - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 13

       
    
 


Opis i stan obecny


Resztki założenia dworskiego w Kliczkowie Małym otoczonego wciąż fosą i stawem leżą tuż przy drodze do Kliczkowa Dużego. Obecnie na jego miejscu znajduje się XIX wieczny dwór drewniany.
Dawny dwór obronny także był drewniany, jednak rozmiar i położenie na sporej wyspie kwalifikuje go do umieszczenia w serwisie.
Badania archeologiczne nie były tu prowadzone, a jedyny opis obiektu pochodzi z roku 1741. Wjazd prowadził po dużym moście ponad nawodnioną fosą przez bramę z podwójnymi wrotami. Bezpieczeństwo zapewniał jeszcze mocny parkan. W skład całości wchodziły: siedziba pańska, wozownia, stajnia, budynek kuchenny, lamus oraz gorzelnia na zewnątrz. Pierwotnie wyspa miała kształt kwadratu o boku 80 m, później wydłużono ja do rozmiarów 80x110 m. Częściowo po starym założeniu zachował się jeszcze zabytkowy park, który stanowi jedno z największych skupisk drzew pomnikowych w centralnej Polsce.
Obecny XIX-wieczny dwór ma kształt prostokąta i położony jest prostopadle do poprzedniej siedziby, na miejscu dawnej oficyny. Jest własnością prywatną, a właściciel był na tyle miły, iż przesłał zdjęcia oraz informacje uzupełniające historię tego miejsca.


Historia, wydarzenia


Pierwsza wzmianka o Kliczkowie pochodzi z roku 1392 roku. Wieś była własnością Kliczkowskich, a następnie Wiktorowskich. Ich siedzibą był drewniany dwór na kopcu zwany "Brzaskała", dziś trudny do zlokalizowania. W II połowie XVI wieku znalazła się w rękach Tarnowskich herbu Rola (pierwszy z nich Sebastian wzniósł kościół parafialny w 1590 r.) , którzy w następnym stuleciu wznieśli tu nowożytny dwór obronny (również drewniany) na wyspie. Dwór jak i samą wyspę przeformowano w XVIII wieku. Do 1741 roku właścicielem był Stanisław Tarnowski, znaczący urzędnik sieradzki. Nieznana jest przyczyna zniszczenia obiektu. Ok. połowy XIX wieku, prawdopodobnie Ignacy Tarnowski zbudował na wyspie nowy drewniany dworek. W 1932 od Tarnowskich odkupił go za 409.589 zł Tadeusz Wierzchleyski, który przy pomocy angielskiego ogrodnika przebudował też park dworski. Na polanie widokowej umieszczono klomb kwiatowy, w jej narożach posadzono świerki, teren ogrodzono. W południowo - wschodnim narożniku parku w spróchniałym dębowym pniu powstała kapliczka św. Józefa. W północnej części parku znajdował się kopiec o wysokości 2 metry i średnicy 50 metrów, uznawany za pozostałość pierwotnej siedziby rodu Kliczkowskich. W czasie wojny kopiec został zniszczony przez Niemców. W okresie PRL dobra kliczkowskie na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944 roku przejął Skarb Państwa. We dworze umieszczono Szkołę Podstawową oraz mieszkania nauczycieli, a w budynkach folwarcznych rozpoczęła działalność Gminna Spółdzielnia Rolnicza z Brzeźna. W latach 80-tych oczyszczono i odnowiono fosę, zaś ok. 10 lat wcześniej odnowiono i wycięto drzewostan olchowy z przyłączonego do parku lasu. Przetrwała część zabytkowego drzewostanu (największe skupisko w zachodniej części parku), spośród którego wyłoniono 5 pomników przyrody, na czele z lipą szerokolistną na wyspie. (wysokośc 1,3 metra, obwód ponad 725 cm). Dwór został wpisany do rejestru zabytków w roku 1967, obecnie pozostaje w rękach prywatnych.

Zdjęcie lidar Kliczkowa Małego
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu dworu Kliczków Mały



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie wyspy zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Własność prywatna - tylko za zgodą właściciela.



Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. łódzkiego. 21 km na południowy zachód od Sieradza. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.5373724783°, E18.5324894396°
format DM (stopnie, minuty):   51° 32.242348698'N, 18° 31.949366376'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 32' 14.54''N, 18° 31' 56.96''E 



Bibliografia



punktor Kajzer Leszek - Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kliczków Mały - Wyspa i XIX-wieczny dwór Kliczków Mały - Na wyspie dworskiej Kliczków Mały - Fosa - staw



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Dworek v. Dwór v. Zamek       Autor:  Wit Jarochowski      Data:  2019-08-01 18:17:08
    Zwiedzającym pojęcia trochę się pomyliły. Dworek, drewniany jest w Kliczkowie Małym. Dwór murowany jest w Kliczkowie Wielkim. Natomiast zamku tam nie było. Żeby zobaczyć zamek proponuję jechać do Malborka.   Z poważaniem
  • dworek       Autor:  Anonim      Data:  2012-03-29 21:56:44
    szkoda,że nie macie dokładniejszych fotografii dworku i kościółka
  • Re: zamek Kliczków       Autor:  barbara stepien      Data:  2008-03-28 12:06:08
    czy moze orientuje sie pan w mozliwosciach wypoczynku w kliczkowie,
    bede wdzieczna za informacje pozdrawiam.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.