Opis i stan obecny


Zamek w Lwówku Śląskim stał w najwyżej położonej, południowo zachodniej części miast. Był on włączony do miejskich fortyfikacji, które chroniły go od południa. Od miasta oddzielony był fosą i drewnianą palisadą, później fortyfikacje wzmocniono jeszcze kamiennymi basztami. Obecnie po zamku nie pozostał żaden ślad, a na jego miejscu stoi browar. Być może posiada on piwnice będące pozostałością zamku, ale brak na ten temat informacji.


Historia, wydarzenia


Zamek wzniesiono w II połowie XII lub na początku XIII wieku z inicjatywy śląskich książąt piastowskich. Wiadomo, że po przebudowie zamek w Lwówku Śląskim w 1261 r. posiadał kamienną wieżę, w której umieszczono skarbiec i lochy więzienne, mury obwodowe z basztami i dwie bramy: od strony miasta (płn.) i na zewnątrz (płd.). W II połowie XIII wieku był siedzibą Bernarda Zwinnego, władcy księstwa lwóweckiego. Podobno przed wejściem do warowni kazał on postawić pomnik księżnej Jadwigi, która odwiedziła Lwówek pół wieku wcześniej. W 1286 r. księstwo zostało włączone do księstwa jaworsko-świdnickiego Bolka I. Często przebywał na zamku lwóweckim. W 1381 r. wielki pożar zniszczył zamek, który został odbudowany 8 lat później i przekazany w lenno w ręce Zygmunta Raussehndorfa z Płakowic (obecnie część Lwówka). Po nim właścicielem był rycerz Kunz z Niemczy. Od 1444 r. przeszedł na własność miasta. Kolejny pożar zdewastował zamek w roku 1472 i nie zdecydowano się już na jego odbudowę. W 1478 r. na placu zamkowym nie było już nawet ruiny, ponieważ stare mury wykorzystano do budowy kościoła, a na miejscu zamku postanowiono zbudować nowy, większy browar (stary spłonął wraz z zamkiem).

ozdoba
Pierwszy turniej
Z inicjatywy księcia Bolesława II Łysego na początku 1243 roku na zamku we Lwówku odbył się pierwszy turniej rycerski na Śląsku. Przynajmniej w źródłach nie ma informacji o starszym turnieju. Niecodzienność tej imprezy polegała na tym, iż w kraju wciąż trwała jeszcze żałoba po bohaterskiej śmierci księcia Henryka Pobożnego pod Legnicą. Jego syn nie przejął się tym jednak i spraszał na turniej śląskie rycerstwo. Ci, mimo zgorszenia przybyli do miasta, jednak usiłowali przekonać Bolesława o niestosowności chwili do takich zabaw. W końcu rycerz Wojciech z Brodą zaproponował, aby Bolesław uczynił darowiznę dla klasztoru w Henrykowie, który mocno ucierpiał od najazdu tatarskiego. Książę zgodził się i przekazał klasztorowi osadę Worowice. Teraz, gdy sumienie rycerstwa zostało uspokojone przystąpiono do rywalizacji w turnieju.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Przejście po i wokół terenu browaru zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Teren zabudowany, ale na część obszaru zamkowego da się wejść. Można też oglądnąć muzeum lwóweckiego browarnictwa. Brak widocznych pozostałości po zamku.



Położenie i dojazd


Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 35 km. na północ od Jeleniej Góry, 20 km na południe od Bolesławca. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.10946111°, E15.58402778°
format DM (stopnie, minuty):   51° 6.5676666'N, 15° 35.0416668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 06' 34.06''N, 15° 35' 02.50''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktor Wrzesiński Szymon - Zamki dwory i pałace. Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Jest Pałacyk na samym wjezdzie do miasta       Autor:  Bella      Data:  2010-12-16 19:47:53
    od strony Rakowic Wielkich..i Jeleniej Góry. Dokładnie tam gdzie stoi przy drodze Krzyż Pokutny...   w 2007 roku widziałam jak ktoś tam pranie wieszał.. A zatem ludzie tam mieszkają..ale ten pałacyk niszczeje..miasto o niego nie dna!!! szkoda..   jestem ciekawa historii tego pałacyku..czemu nikt o nim nie pisze ani na stronie o Lwówku.. ani na wikipedii..     Za torami...na wyjezdzie z miasta..a droga na rakowice w. stoi spichlerz..też zabytkowe cudo. Czemu nikt fotek nie robi? nie opisuje? obok żwirowni.
  • Re: zamek we Lwówku       Autor:  eveez      Data:  2007-05-09 21:48:48
    A ja mieszkam we lwówku od 16 lat a o zamku dowiedziałam się dopiero dzięki tej stronce. Mam braki:D
  • www.lwowekslaski.com.pl       Autor:  marek      Data:  2006-12-26 18:58:55
    zapraszamy





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.