Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Okartowo (woj. warmińsko-mazurskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 12

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 9

       
    
 


Opis i stan obecny


Drewniano-ziemna warownia krzyżacka stała w przesmyku między jeziorami Śniardwy i Tyrkło. Nic nie wiadomo o jej wyglądzie. Także murowany obiekt, który stanął na jej miejscu nie został poznany. Wiadomo, że posiadał wieżę oraz gdanisko, spełniające prócz funkcji sanitarnych także rolę wieży-bergfriedu, czyli punktu ostatniej obrony. Na terenie zamku Okartowo znajduje się obecnie kościół, budynki plebanii ze sklepem i prywatna zabudowa.
Trudno już dopatrzyć się tu śladów budowli obronnej. Gdy zaglądniemy za roślinność otaczającą kościół od wschodu zobaczymy, że stoi on na wyraźnie zarysowanym wzgórzu. W ogrodach kościelnych mury zamkowe widoczne był jeszcze w XX wieku i zapewne tkwią nadal pod ziemią. Obok kościoła stoją 2 budynki - to chyba stara i nowa plebania. Pod starszą natrafiono na sklepioną piwnicę wyłożoną kamiennymi płytami. Piwnica nie jest dostępna dla turystów, podobno była przebudowywana i nie ma w niej już widocznych pozostałości zamku.
ozdoba
Okartowo - Kortumowo
Okartowo jest typowane jako jedna z miejscowości mogąca być pierwowzorem wsi Kortumowo z powieści "Pan Samochodzik i Templariusze" Zbigniewa Nienackiego, gdzie natrafiono na relikty zapomnianego zamku krzyżackiego.
Ciekawego odkrycia dokonano na południe od plebanii. Na terenie sąsiadującym niegdyś z jeziorem leży niewielki kopiec, który zidentyfikowano jako pozostałość gdaniska. Znaleziono tam elementy uzbrojenia, a okoliczna ludność wspomina o pobieranych cegłach. W tym miejscu najdłużej przetrwały mury wieży latrynowej. To było jednak dawno, w okresie powojennym. Obecnie teren jest prywatny, ogrodzony i częściowo zabudowany. Można podejść od strony jeziora, ale trudno tam wypatrzeć jakiś kopiec. Jest to zwykła łąka. Na mapie LIDAR widać mały kopiec, ale raczej leży on zbyt daleko od plebanii i jak wspomniałem w terenie w ogóle się nie odróżnia. Bardziej pofałdowany jest obszar pobliskiego lasku, ale to jest ewidentnie dawny teren jeziora, bo jego wody znajdowały się znacznie bliżej zamku. Z czasem brzeg cofnął się.
Zaciekawiła mnie studnia, która stoi na południe od plebanii, przy drodze, poza prywatnymi działkami. Niestety, jest na stałe zabita deskami, ale jej położenie na terenie zamkowym między plebanią a miejscem po gdanisku jest intrygujące.
Ostatni hipotetyczny relikt zamku leży kawałek dalej na zachód, przy nieczynnym drewnianym moście kolejowym. Jest to właściwie rozpadająca się ruina, ale gdy zaryzykujemy wejście to po zachodniej stronie zobaczymy w wodzie obrobiony kamień z wyrytym krzyżem. Wg lokalnej tradycji to pozostałość krzyżackiej warowni. Trzeba przyznać, że taki artefakt robi wrażenie, nie jest on jednak wspominany w oficjalnych opracowaniach.
Jak dotąd w Okartowie nie były prowadzone żadne prace wykopaliskowe.


Plany i rekonstrukcje


Plan zamku
Plan wsi z końca XIX w. wg K.A. Maczkowskiego.
1 - kopiec z gdaniskiem, 2 - plebania, 3 - kościół, 4 - zasięg założenia zamkowego
Źródło: Zamki krzyżackie w Polsce, M. Haftka, Malbork - Płock 1999


Historia, wydarzenia


Zamek Okartowo wzniesiono ok. 1340 roku na miejscu dawnego grodu pruskiego.
ozdoba
Uwięziony książę
W 1361 roku w Okartowie Krzyżacy uwięzili księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna, których pojmano po zwycięskiej dla zakonu bitwie. Kiejstut zdołał uciec i szybko przygotował wyprawę zbrojną. Zemsta i odbicie syna były zapewne głównym powodem ataku Litwinów na ten zamek.
Była to prawdopodobnie drewniana siedziba prokuratora podlegającego komturowi w Bałdze, mająca strzec wschodnich rubieży państwa Krzyżackiego. Stanowiła też bazę wypadową na tereny litewskie. W 1360 r. jedna z takich wypraw rozbiła w okolicy jeziora Ublik Wielki wojska litewskie pod wodzą książąt Kiejstuta i Olgierda. W odwecie, rok później warownię okartowską najechali i zniszczyli Litwini. Ze skąpych informacji wiadomo, że obroną kierował wtedy brat zakonny Hodemar, który wraz z załogą schronił się w gdanisku. Zamek został następnie odbudowany, ale po kolejnym najeździe Kiejstuta, który miał miejsce w 1378 r. już nie. W XVI wieku Krzyżacy rozpoczęli na terenie zamku w Okartowie pewne prace rekonstrukcyjne, postawiono nowe budynki, ale nie z myślą o odbudowie warowni, lecz założenia tu folwarku. Funkcje administracyjne zamku przejęła bowiem warownia w Rynie.
Ruiny zamku były systematycznie rozbierane na budulec. XVIII-wieczne relacje mówią o znaleziskach w postaci licznych metalowych przedmiotów, a nawet o pancerzu z rycerskiej zbroi. W końcu tego stulecia zbudowano obecny kościół (na miejscu starszego).
W 1848 cały teren pozamkowy przekazano kościołowi. Powojenne badania sondażowe wykazały, że świątynia i plebania stoją na fundamentach zamku. Jeszcze w połowie XX wieku widać były na powierzchni mury, piwnice i resztki wieży gdaniska.

Zdjęcie lidar Okartowa
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Okartowa. K - kościół, P - stara plebania, S - studnia, L - lasek, dawniej teren jeziora, KA - kamień w jeziorze, ? - kopiec na południowym skraju dawnego obszaru zamkowego, być może miejsce po gdanisku. W terenie nie wyróżnia się pośród łąki.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorTeren zamkowy - Kościół i plebania - Okartowo 9 - 10, Gdanisko - Okartowo 12
tel. +48 501 841 570  (parafia) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz terenu zamkowego oraz kamienia z krzyżem zajmuje ok. 25 minut.

WSTĘP
punktor Ogrodzony teren plebanii, można oglądnąć z zewnątrz, ale brak jakichkolwiek śladów. Uzyskanie pozwolenia na oglądnięcie piwnic jest ponoć niemożliwe. Teren po gdanisku jest po drugiej stronie drogi, za studnią, również własność prywatna. Most kolejowy i kamień z krzyżem są ogólnodostępne i przy okazji można popatrzeć na obszar z gdaniskiem z tyłu.



Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego. 6 km na zachód od Orzysza. Zobacz na mapie.


GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.80546907273°, E21.85744408308°
format DM (stopnie, minuty):   53° 48.3281443638'N, 21° 51.4466449848'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 48' 19.69''N, 21° 51' 26.80''E 



Bibliografia


punktor Darmochwał Tomasz, Rumiński Marek Jacek - Warmia i Mazury
punktor Haftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Okartowo - Kościół z XIX wieku stojący na miejscu zamku Okartowo - Plebania z zabytkowymi piwnicami Okartowo - Szersze spojrzenie na plebanię Okartowo - Studnia między plebanią a miejscem po gdanisku Okartowo - Widok na posesję, na której prawdopodobnie  znajdował się kopiec z gdaniskiem Okartowo - Teren zamkowy przy gdanisku od strony jeziora. Nie widać żadnego kopca, choć coś podobnego jest zarysowane na zdjęciu LIDAR Okartowo - Lasek przy terenie zamkowym, który dawniej był zapewne częścią jeziora Okartowo - Stary most kolejowy, z którego widać kamień z krzyżem Okartowo - Kamień z krzyżem w jeziorze
Zdjęcia zrobione latem 2023



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Zamek w Okartowie       Autor:  Kuba      Data:  2022-10-27 09:46:57
    Czy mogę prosić o kontakt? Kuba Gwiazdowski kubuniek@gmail.com
  • Re: Re: Zamek w Okartowie       Autor:  kenaj      Data:  2013-02-01 16:18:54
    mają wybudować w 2016 o ile unia da fundusze
  • Prośba       Autor:  justzer      Data:  2011-03-24 11:25:45
    Witam, od kilku lat mieszkam na stałe w Okartowie jest to bardzo piękna i ciekawa okolica, w wolnych chwilach fotografuje jak i dużo spaceruję i pokonuję różne szlaki z moim ukocham synkiem, chciałabym poznać, zdobyć i przekazać swojemu dziecku jak najwięcej informacji jak i fotografii dotyczących Okartowa dawniej. Jeżeli kto ktokolwiek posiada archiwalne informacje i zdjęcia to bardzo proszę o przesłanie na adres justzer@interia.pl. Z góry dziękuję "justzer"





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.