puste
Telefon kontaktowy
punktorOKW Pałac w Olszanicy,
> tel. (013) 461-74-60,
gsm 664-736-106

Ikonka - zamek
OLSZANICA
¤ Szlachecki dwór obronny całkowicie przebudowany w pałac ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku olszanica

Ocena


Możesz ocenić:
Olszanica - Szlachecki dwór obronny całkowicie przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosowało osób: 68
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosowało osób: 51
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w tej bieszczadzkiej wsi podziwiać można piękny romantyczny pałacyk, zamieniony na ośrodek wczasowy (dostępny dla ogółu turystów). Obiekt posiada wieżę z kopułą, którą ozdobiono dodatkowo 4 małymi wieżyczkami. Całość otoczona jest sporą i nadal nawodnioną fosą, jest też staw, na którym można popływać rowerem wodnym oraz basen. Obok głównego budynku stoją zabudowania dworskie - oficyna i kuźnia. Choć obecne założenie powstało na początku XX wieku, to murowany dwór obronny istniał tu już prawdopodobnie w XVI w., a na pewno w XVII. Podobnie jak pałacyk posiadał on wieżę, a prócz fosy dodatkowo otoczony był wałem z parkanem. Z jednej strony pałacyku do dzisiaj zobaczyć można resztki ziemnego bastionu co pozwala przypuszczać, że obiekt posiadał nowoczesne fortyfikacje. Wjazd prowadził przez most zwodzony i basztę bramną.
Na elewacji pałacyku widnieje herb Szreniawa, choć nie natrafiłem na właścicieli obiektu legitymujących się tym herbem, co prawda Kmitowie byli pierwszymi poświadczonymi właścicielami tych ziem, ale było to jeszcze w XV w.


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera wiadomo, że w XV w. Olszanica należała do Kmitów i już wtedy istniał tu pierwszy drewniany dwór obronny. Co do początków dworu murowanego z basztą, to nie ma tu jasności, na pewno stał w początku XVII w. Wzniesiono go jednak prawdopodobnie wcześniej - w I poł. XVI w. a następnie chyba rozbudowano o bastiony. Po Kmitach okolica należała do Tarłów, Mniszchów, Stadnickich i Jordanów. Stefania Jordan wyszła za Antoniego Juścińskiego, który w 1905 r. postawił na miejscu zrujnowanego dworu zachowany do dziś eklektyczny pałacyk z obszernym parkiem krajobrazowym i kamiennym mostkiem. Obiekt służył jako pensjonat wczasowy do wybuchu II wojny św. Po wojnie funkcjonowała tu placówka Zarządu PGR w Rzeszowie, a w latach 70-tych XX w. oddano go Ministerstwu Sprawiedliwości. Założenie zostało przebudowane i zamienione w 1985 r. na ośrodek wypoczynkowy Służby Więziennej. Od czerwca 2012 pałac przejęła Podkarpacka Instytucja Gospodarki Budżetowej CARPATIA w Rzeszowie i nowa oficjalna nazwa całego obiektu to Ośrodek Konferencyjno–Wypoczynkowy "Pałac Biesa". Jest on otwarty dla wszystkich i działa jako hotel. Od 2018 r. obiekt funkcjonuje pod nazwą OKW Pałac w Olszanicy.


Legendy


Ozdobna pierwsza litera z dworem obronnym w Olszanicy związana jest opowieść o siedemnastoletniej Mariannie Mniszchównie, która w połowie XVII w. zakochała się w służącym - dowódcy milicji nadwornej swojego ojca. Gdy okazało się, że jest w ciąży, jej kochanek uciekł przed gniewem rodziców Marianny do Kozaków. Zrozpaczona matka postanowiła odesłać córkę w jakieś odosobnione miejsce do czasu porodu, a potem oddać komuś dziecko na wychowanie. Wybrano Olszanicę, gdzie raczej rzadko bywano, a Marianna w ogóle nie była tam znana, mogła więc uchodzić za krewną zarządcy majątku. Marianna spędzała czas we dworze obronnym w samotności. Popadała w coraz większą depresję, ludzie widywali ją spacerującą po parku w niebieskiej sukni i nikt nie wiedział kim jest. Rankiem pewnego dnia odnalezioną jej ciało martwe, popełniła samobójstwo. Podobno mieszkańcy wioski jeszcze długo widzieli jej postać w niebieskiej sukni przechadzającą się po parku w księżycowe noce z bukietem róż w dłoni. Pojawianie się ducha ustało dopiero po przebudowie dworu w obecny pałacyk, co tłumaczy się tym, iż jej dusza znalazła wreszcie miejsce w niebie.


Wstęp

Wolny, gdy ośrodek jest otwarty.

Położenie i dojazd


Południowo-wschodnia część woj. podkarpackiego. 10 km na wschód od Leska. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Leska. Pałacyk stoi tuż przy drodze, jadąc z Leska po lewej stronie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.47578611°,  E 22.44796944°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 28.5471666',  E 22° 26.8781664'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 28' 32.83'',  E 22° 26' 52.69''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Olszanica - Pałac Olszanica - Bastion ziemny Olszanica - Budynek przy pałacu Olszanica - Pałac otoczony fosą Olszanica - Fosa Olszanica - Fosa Olszanica - Pałac od zachodu Olszanica - Wieża pałacuZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1               oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Wesele       Autor:  Elżbieta      Data:  2013-07-03 20:54:08
    Tak, przeżyłam swoje wesele w tym miejscu(2 tyg. temu). Nie źałuję swej decyzji (goście również) PAŁAC BIESA TO DOSKONAŁE MIEJCE NA TAKĄ IMPREZĘ. Piękne wnętrza, urokliwy park, przemiła obsługa, bardzo dobre jedzenie, przepyszne ciastka i ciasteczka.   POLECAM wszystkim, którzy szukają wyjątkowego miejca na wesele!
  • Re: ZMIANY       Autor:  Ania      Data:  2013-01-19 18:35:25
    Pałac Biesa to cudowne miejsce!Niesamowity klimat i wystrój Pałacyku zrobiły na nie wrażenie. Obsluga bardzo miła, pokoje także przyjemne i całkiem wygodne, a jedzonko PYCHA!     Pozdrawiam bardzo miłą obsługę kuchni!  
  • Re: ZMIANY       Autor:  Kasia      Data:  2013-01-10 18:18:33
    Zmiany w "PAŁACU BIESA" - jest to nowa nazwa Ośrodka w Olszanicy oceniam na bardzo dobre. Teraz to cudowne miejsce jest otwarte dla wszystkich z rezerwacją terminów nie ma większych problemów nie tak jak było za SW.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.