Zamek Żarki-Przewodziszowice

Żarki-Przewodziszowice
Średniowieczna strażnica królewska



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Żarki-Przewodziszowice (woj. śląskie) - Średniowieczna strażnica królewska (zniszczona)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 31

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 23

       
    
 


Opis i stan obecny


Obiekt zlokalizowany jest w lesie daleko od cywilizacji i robi niesamowite wrażenie. Po półkilometrowym marszu leśną ścieżką pojawia się nagle polana z potężną skałą, a na niej fragmenty kamiennej ściany. Jest to pozostałość strażnicy w postaci wieży mieszkalno - obronnej i być może dostawionego do niej budynku. Warownia składała się z części górnej, murowanej i dolnej z budynkami drewnianymi. Zachował się fragment murów wieży oraz resztki fosy. Mur wyrównuje pion skały, zwiększając powierzchnię podstawy wieży. Wejście do niej prowadziło drabiną o wysokości 15 metrów. Zamek górny posiadał powierzchnię ok. 125 m2 i mógł być opasany przez mur obronny, tworząc tam dziedziniec. Część dolna była podzielona jakby na 3 części - majdany gospodarcze, chronione palisadą o długości ok. 300 metrów z wjazdem od północy. Kawałek dalej znajduje się kuta w litej skale studnia, będąca od dawna celem poszukiwaczy skarbów.



Plany i rekonstrukcje


Plan zamku
Próba rekonstrukcji planu zamku Przewodziszowice wg Z. Lisa. A - wieża, B - dziedziniec zamku górnego z murem obwodowym, C - brama na zamek górny, D1, D2, D3 - majdany gospodarcze, E - palisada, F - naturalne wyżłobienia terenu
Źródło: Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej


Rekonstrukcja zamku
Rysunek strażnicy Przewodziszowice B. Drejewicza, wieży towarzyszy tu drugi budynek
Źródło: Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst., Robert Sypek, Agencja Wydawnicza CB


Rekonstrukcja strażnicy
Rekonstrukcja strażnicy wg. M. Uruszczaka




Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Strażnica Przewodziszowice została zbudowana w pierwszej połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Wraz z zameczkami w Suliszowicach i Lutowcu, a może i Ostrężniku, stanowiła doskonały system obronny ówczesnego państwa Polskiego. Być może jednak ich historia była całkiem inna i strażnice te były zbudowane przez księcia opolskiego Władysława przeciw państwu polskiemu - wśród historyków nie ma jednomyślności w tej kwestii. Wiadomo jednak, że warownia została opuszczona już za czasów księcia Władysława i przekazana w prywatne ręce. W latach 1426-54 należała do Mikołaja Kornicza. Prace zabezpieczające przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku.

ozdoba
Rozbójnik
Mikołaj Kornicz, zwany Siestrzeńcem, to niezwykle barwna postać. Był rozbójnikiem, który jednak cieszył się ogromną sympatią chłopów i biedoty, ponieważ napadał i rabował tylko możnowładców oraz bogatych kupców. Wszelkie próby ukrócenia tego procederu nie dawały rezultatów, strażnica w Przewodziszowicach była bardzo trudna do zdobycia. Mimo że na zjeździe polskiego możnowładztwa i książąt śląskich został uznany za wichrzyciela, Kornicz jeszcze przez 20 lat rabował w najlepsze przejezdnych.


Legendy i podania


Legendy mówią, iż wielkie skarby Kornicza zostały ukryte w szczelinie skalnej nieopodal zamku Przewodziszowice, inni twierdzą, że ukryto je w studni zamkowej, która istnieje podobno do dziś, nieco oddalona od skały zamkowej. Zasypana jest jednak kamieniami. W mgliste poranki pojawią się nad nią cień postaci z kapturem na głowie. Jest to ponoć pokutujący Kornicz pilnujący swoich łupów.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Samochodem można podjechać pod las, a dalej i iść piechotą ok. 15 minut. Oglądnięcie skały z ruinami trwa ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny


Położenie i dojazd


Północna Jura Krakowsko-Częstochowska, 2 km od centrum Żarek. Zobacz na mapie Jury lub woj. śląskiego.
Miejsce jest trudno dostępne. Za klasztorem w Żarkach trzeba jechać do końca asfaltową drogą, a potem podejść piechotą ścieżką przez las, ok. 1,5 km.
Z zamku Ostrężnik przez las prowadzi szlak, ok. 3 km.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.64475556°, E19.39503889°
format DM (stopnie, minuty):   50° 38.6853336'N, 19° 23.7023334'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 38' 41.12''N, 19° 23' 42.14''E 


Bibliografia



punktor Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Sypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Przewodziszowice - skała od płd.-zach. z  murem po prawej Przewodziszowice - skała z murem Przewodziszowice - skała od zachodu
Przewodziszowice - zbliżenie na pozostałości muru Przewodziszowice - szczelina w skale wyglądajaca jak jaskinia Przewodziszowice


Materiały wideo


Strażnica Przewodziszowice z drona



Noclegi


Żarki Letnisko - Pensjonat Kinga, ul. Nadrzeczna 35, tel. (034) 131 232
Potok Złoty - Hotel Kmicic, ul. mjr Wrzoska 35, tel. Janów 64

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Czy tam mozna kopać bez wszelakich uprawnień i nie miec problemów.Do poszukiwaczy .       Autor:  bobek      Data:  2011-07-04 20:43:56
    Tylko, że Panowie archeolodzy nic nie robią w kierunku wyjaśniania tajemnic i szukania "skarbów" pojawiają się jak podczas budowy drogi coś się wykopie a żeby prowadzić prace poszukiwawczo-odkryw­cze na takich obiektach to jeszcze nie widziałem. Zero własnej inicjatywy...     Pozdrawiam poszukiwaczy amatorów dla których łuska z 39r to "skarb" kawałek żelaza z pola bitewnego to relikwia...     A Panowie archeolodzy dajcie spokój i tak wszystkiego nie wykopiecie, prędzej się w ziemi zmarnuje....
  • Niewątpliwej urody zamek w Przezmarku       Autor:  Kustosz      Data:  2011-06-04 18:45:12
    Zamek w Przezmarku woj.pomorskie gm.Stary Dzierzgoń gorąco zaprasza turystów.
  • Re: fotografowanie       Autor:  pppo      Data:  2011-05-24 17:48:15
    Te Piotrek jak k..wa nie masz nic do powiedzenia to zamkij ryj szmato niemyta.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.