Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Sośnica (woj. podkarpackie) - Zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 23

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 18

       
    
 


Opis i stan obecny


Jedna z siedzib rodziny kupieckiej z Grecji - Korniaktów na dawnej ziemi ruskiej mieściła się w Sośnicy. Jednakże XIX-wieczne słowniki geograficzne przypisują budowę zamku królowej Bonie w latach 1537-40, która ponoć wielokrotnie tu przebywała. Nie natrafiłem jednak na szczegóły i starsze źródła tego faktu, natomiast miejsce rozsławili właśnie Korniaktowie, którzy po uzyskaniu polskiego szlachectwa pisali się "z Białoboków", ale ich najbardziej warowną rezydencją, położoną na kopcu pośród podmokłych łąk, była właśnie Sośnica. Tu zgromadzili spory majątek, który Konstanty Korniakt (senior) zarobił m.in. jako celnik ziem ruskich. Na niespokojnej ziemi przemyskiej nie mogło zostać to niezauważone. Stąd najazd Stanisława "Diabła" Stadnickiego zobrazowany w jednym z odcinków historycznego serialu "Rycerze i rabusie".

Obecnie w Sośnicy zachował się zarośnięty kopiec z resztkami wieży i podłużnego ceglanego skrzydła północnego (12x50 m) z kwadratowym budynkiem (7,5x7,5 m) od strony zachodniej oraz stawy, zapewne z dawnej fosy. Można wejść do środka.


Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Plan zamku
Plan zachowanych murów zamkowych

Mapa Sośnicy w XVIII w.
Fragment mapy Sośnicy z zamkiem z XVIII wieku. Widać dwa skrzydła mieszkalne zamku oraz zamykający czworobok mur od południa i wschodu. Stawy i ogrody na północy.

Mapa Sośnicy w XIX w.
Fragment mapy Sośnicy z zamkiem z XIX wieku. Tutaj muru już nie ma. Ogrody w znacznie bardziej rozwinięte, stawy nieco zredukowane i połączone.



Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwotny dwór wzniesiony ok. 1580 roku był zdolny do odparcia napadu sąsiada na czele nawet licznej zbrojnej bandy, jakich wiele było w tych okolicach. Jednak najazd Stanisława "Diabła" Stadnickiego z Łańcuta w 1605 roku, dysponującego oddziałem 1500 żołnierzy był nie do powstrzymania.

"Piechota uderzyła na bramy zameczka, jazda przypuściła atak od błonia, kędy nie było jeszcze ani fos, ani murów, równocześnie otwarto kanonadę i uczyniono straszliwy okrzyk przy wtórze trąb i kotłów wojennych. Wkrótce rozpadły się w trzaski bramy zameczka od kul działowych i siekier szturmujących, piechota wtargnęła do zamku i zaraz wywiesiła na baszcie swoją chorągiew na znak triumfu".

Powyższy opis autorstwa Władysława Łozińskiego sugeruje, iż zameczek mógł być w rozbudowie i nie do końca ufortyfikowany. Łupy najeźdźców były ogromne. Autor tak szczegółowo je wymienia, iż wygląda na to, że budowla została ogołocona doszczętnie ze wszystkiego, łącznie z drzwiami i oknami. Przebywającego w Sośnicy Konstantego Korniakta (juniora) uprowadzono, a jego żonę i córki zgwałcono. Prace budowlane zostały przerwane na ponad 10 lat, bo dopiero ok. lat 20-tych XVII wieku powstał nowy obszerniejszy zamek.
Konstanty Korniakt (junior) do starego skrzydła północnego dobudował skrzydło mieszkalne z bramą wjazdową od zachodu. Z pozostałych stron bezpieczeństwo zapewniał gruby na 140 cm mur z 4 basztami i pionowa skarpa. Przez następne kilkanaście lat Korniakt doczekał się kilku wyroków rekompensujących straty po najeździe na zamek w Sośnicy, ale w rzeczywistości odzyskał niewiele, m.in. Stadnicki odstąpił mu dobra żurawickie w 1622 r.
Korniaktowie stracili Sośnicę w wyniku mariażu Elżbiety Korniaktowej z Marcinem Krasickim przed rokiem 1660, choć prawne spory o wieś toczyły się bardzo długo. Potem przechodziła ona we władanie wielu rodów: Modrzejewskich, Łaszczów, Potockich, Lubomirskich, Stadnickich. Zachowany opis z XIX wieku mówi o zachowanych oryginalnych dwóch skrzydłach mieszkalnych, wolno stojącym drewnianym budynku oraz folwarku. Mur obwodowy już wtedy nie istniał.
Na pocz. XX wieku Stadniccy przebudowali budynki i urządzili w zamku browar. W 1915 roku wybuchł pożar, po którym budowla już nie podniosła się z upadku. Ostatni właściciele - Gilowscy częściowo rozebrali ją i sprzedali na cegły. Ok. 1962 roku na polecenie miejscowego PGR dokonano rozbiórki bramy wjazdowej z herbem Szreniawa Stadnickch. Potem, aż do 2004 roku właścicielem terenu zamkowego był Zespół Szkół Rolniczych w Sośnicy. W 2009 roku teren ruin sośnickich od powiatu jarosławskiego przejęła gmina, która przekazała go Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Radymno "Pro Patria" w Sośnicy i wspólnie opiekują się zabytkiem. Uprzątnięto teren wywożąc 300 ton śmieci, odmulono i zarybiono stawy zamkowe, postawiono tablicę informacyjną. W planach jest rewitalizacja zamku z parkiem, alejkami, amfiteatrem i muzeum.

Zdjęcie lidar Sośnicy
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Sośnicy. A - wzgórze zamkowe, F -fosa, S - stawy, O - teren ogrodów zamkowych



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie resztek zamku i okolicy zajmuje ok. 25 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. podkarpackiego. 6 km na płd.-wsch. od Radymna. 20 km na płn.-wsch. od Przemyśla. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.89891253394°, E22.88227868019°
format DM (stopnie, minuty):   49° 53.9347520364'N, 22° 52.9367208114'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 53' 56.09''N, 22° 52' 56.20''E 



Bibliografia



punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktor Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktor Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki, pałace i klasztory województwa przemyskiego
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Proksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej od połowy XIV do początków XVIII wieku


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Sośnica - Widok na kopiec z resztkami zamku od południa Sośnica - Kopiec zamkowy Sośnica - Zachowane ceglane mury Sośnica - Podłużny budynek północny z wejściem Sośnica - Narożnik zachowanego budynku Sośnica - Budynek północny Sośnica - Pozostałości zamku Sośnica - Pozostałości zamku Sośnica - Pozostałości zamku Sośnica - Wnętrze budynku północnego Sośnica - Wnętrze budynku północnego
Zdjęcia wykonane: latem 2007



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy






Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.