Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Wolibórz (woj. dolnośląskie) - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 2

       
    
 


Opis i stan obecny


Na szczycie Garncarza (664 m npm) w Górach Sowich, nad dolinami wiodącymi w kierunku Przełęczy Woliborskiej stał kiedyś murowany zamek. Jego resztki były jeszcze widoczne na początku XIX wieku, jednak dziś po warowni pozostały nikłe ślady. Cały teren pozamkowy jest lasem. Zdjęcia z lotniczego skaningu laserowego pokazują okrągły zarys fosy i tylko ją można zidentyfikować w terenie, plus gruz kamienny. Sondażowe prace archeologiczne był prowadzone w 1993 roku. Doprowadziły do odkrycia reliktów fundamentów. Brak jakichkolwiek opisów obiektu, ale zakłada się, że zamek w Woliborzu wzniesiono z kamienia, na planie zbliżonym do okręgu.


Plany i rekonstrukcje


Zdjęcie lidar Woliborza
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu Garncarza w Woliborzu. Na szczycie widać fosę.


Historia, wydarzenia


Nie są znane początki zamku woliborskiego, prawdopodobnie powstał z rozkazu księcia Bolko I jako strażnica wzdłuż granicy z Czechami, przy szlaku handlowym zwanym "Piekielna Droga". Zwano go Zwinburg, a później Quingenberg, od niemieckiej nazwy góry Garncarz. Prawdopodobnie uległ zniszczeniu w XIV lub podczas wojen husyckich w 1. połowie XV wieku i został opuszczony. Po koniec XV w. stał się gniazdem rycerzy - rozbójników nękających okolicę Nowej Rudy. Na rozkaz króla Czech i Węgier Macieja Korwina gniazdo zbójów zostało zburzone przez miejscową ludność. Zamek Wolibórz dotrwał w szczątkach do XIX w., kiedy to zniknęły z powierzchni ziemi ostatnie ślady murów.


Legendy i podania


Opowieść ludowa mówi o rozbójnikach, którzy grasowali w okolicy Nowej Rudy pod koniec XV w., jednak nikt nie potrafił zlokalizować ich kryjówki. Tylko Wolibórz pozostawiali w spokoju. Była tam karczma, którą licznie odwiedzała okoliczna ludność. Regularnie przychodzili też do niej nikomu nie znani mężczyźni. Trzymali się w swoim towarzystwie, byli dobrze ubrani i mieli sporo pieniędzy. Chętnie tańczyli z miejscowymi kobietami. Najładniejszej z nich - tancerce Kindze proponowali bogactwo jeśli pójdzie na noc do ich domu, nie mówili jednak gdzie on się znajduje. Przebiegła Kinga domyśliła się, że mogą to być poszukiwani rozbójnicy i zawiadomiła starszyznę wsi, która uknuła plan rozprawienia się ze zbójami. Podczas następnej wizyty w karczmie Kinga zgodziła się pójść z tajemniczymi mężczyznami. Szli długo pod górę, a za nimi duża grupa uzbrojonych chłopów. Wreszcie dotarli do starego, podniszczonego już zamku. Chłopi okrążyli warownię i czekali na sygnał od Kingi. Po dłuższym czasie, wyszła ona do okna i głośno rzekła "Jak stąd wszędzie daleko". Słychać było śmiechy i szyderstwa rozbójników jednak był to właśnie sygnał na który czekali chłopi. Rozbili bramę i wtargnęli do zamku. Pijani zbóje zostali całkowicie zaskoczeni. Chłopi wybili ich co do jednego, a sam zamek zburzyli.

Nigdy nie odnaleziono skradzionych łupów, które przecież rozbójnicy musieli gdzieś chować. Prawdopodobnie podczas burzenia zamku w Woliborzu zasypany został jakiś zamaskowany loch. Wg legendy, iż skarb może odnaleźć tylko prawdziwa dziewica w noc Bożego Narodzenia. Powinna wziąć zapaloną świecę i udać się na miejsce zamku. Gdy płomień zacznie chylić się ku ziemi będzie to znak, że właśnie tutaj znajduje się ukryta piwnica, a w niej wielkie skarby.



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie reliktów zabytku zajmuje ok. 10 minut, dojście z miejsca parkingowego ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.

Położenie i dojazd


Południowa część woj. dolnośląskiego. 4 km. na wschód od Nowej Rudy. Zobacz na mapie. Garncarz leży ok. 3 km na północny wschód od centrum wsi. Brak jest oficjalnego szlaku, najlepiej dostać się do wsi Przygórze, skąd jest dojście na Garncarza w 30 min. Przed przedszkolem należy skręcić w prawo i jechać aż skończy się zabudowa. Gdy droga skręci ostro w lewo, na wprost zobaczymy leśną ścieżkę na Garncarza i miejsce do zaparkowania.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.612507567014°, E16.570176190295°
format DM (stopnie, minuty):   50° 36.75045402084'N, 16° 34.2105714177'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 36' 45.03''N, 16° 34' 12.63''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Janczak Julian - Legendy zamków śląskich
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Koniecznie dziewica       Autor:  bm      Data:  2011-10-31 14:38:37
    Wtym zamku bli tacy zboje jak ten co pyta o dziewice.  
  • Re: Koniecznie dziewica       Autor:  Anonim      Data:  2011-10-31 14:36:34
    Wtym zamku bli tacy zboje jak ten co pyta o dziewice.  
  • Pałac Wojanów       Autor:  Władek      Data:  2010-01-13 22:51:33
    Witam
    Piszę gdyż wasza strona jest interesująca i mógłbym przesłać klika foto odnośnie pałacu w Wojanowie jeśli macie jakąś historię na temat tego pałacu.Lubię zwiedzać zamki i robić zdjęcia więc jeśli jest taka opcja to chętnie udostępnię swoje foto
    Pozdrawiam Władek





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.